Złota rączka dla seniora

237
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Praga-Południe
Autor pomysłu Dorota Jankowska Lamcha
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
90 800 zł
Kategoria
 • pomoc społeczna
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Pomoc w drobnych naprawach i konserwacji instalacji domowych i urządzeń - bezpłatna wizyta fachowca na telefon dla seniorów - osób samotnych oraz starszych małżeństw 65+. Czas trwania projektu - rok. Mógłby to być pilotaż, który mógłby posłużyć jako doświadczenie do wdrożenia później podobnego projektu już ogólnomiejskiego.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Południe
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Cała dzielnica

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Pomoc w drobnych naprawach i konserwacji instalacji domowych i urządzeń - bezpłatna wizyta fachowca na telefon dla seniorów - osób samotnych oraz starszych małżeństw 65+. Czas trwania projektu - rok. Mógłby to być pilotaż, który mógłby posłużyć jako doświadczenie do wdrożenia później podobnego projektu już ogólnomiejskiego.
Opis projektu
Projekt na wzór zrealizowanego już w Poznaniu. Jego celem jest pilotaż, stąd przewidziana kwota środków, zakładająca pracę dla realizującego projekt podmiotu w niepełnym wymiarze godzin. Chodzi bowiem o to, by projekt potrwał rok i by zbadać popyt na tego typu pomoc.
Ograniczony do seniorów zamieszkałych w zasobach komunalnych m.st. Warszawy.
Wizyta i wykonanie drobnej naprawy w mieszkaniu seniora. Ze środków BP pokrywany jest dojazd ,,złotej rączki” i jego robocizna, doradztwo, zakup i przywiezienie materiału Materiały niezbędne do dokonania naprawy finansuje senior.
Proponowana lista napraw:
- regulacja okien,
- wymiana uszczelki w kranie,
- regulacja i wymiana spłuczki,
- udrożnienie odpływów, wymiana, uszczelnienie syfonu
- wymiana zacinającego się zamka w drzwiach,
- wkręcenie żarówki, montaż gniazdka, kontaktu, lampy;
- oczyszczenie palników gazowych, lub ich wymiana
- przykręcenie drzwiczek mebla, uchwytu do mebla
Dokładna lista najpotrzebniejszych usług do doprezyzowania ze środowiskiem seniorów w przypadku przejścia projektu w głosowaniu.
Potrzebę wizyty fachowca seniorzy zgłaszają na numer miejski 19115 - jest to konieczne dla bezpieczeństwa seniorów. W przypadku, gdy fachowiec stwierdzi na miejscu konieczność wykonania usługi wykraczającej poza spis - tylko doradza, względnie pomaga umówić już płatną usługę.
Uwaga! Projekt nie zakłada napraw awaryjnych, czy z zakresu zadań administracji nieruchomości z miejsca zamieszkania seniora.
Uzasadnienie realizacji projektu
Sygnały ze środowiska seniorów wskazują, że konieczne jest wspomożenie w tym zakresie osób starszych, mieszkających samotnie, z pewnymi ograniczeniami ruchowymi i o niższych dochodach. W zakresie tak drobnych zleceń trudno jest otrzymać profesjonalną usługę fachowca, zainteresowanego poważniejszymi zleceniami. Często cieknący kran, czy spłuczka pozostają w domach seniorów długo, prowadząc do marnotrawstwa cennego z punktu widzenia środowiska zasobu wody. Niewyregulowane okna zaś prowadzą do marnotrawstwa energii cieplnej. Potrzeba zorganizowania tego typu wsparcia jest tym bardziej paląca, że wielu administratorów rezygnuje z usług stałych dozorców, mieszkających na miejscu, którzy zwyczajowo służyli za ,,złotą rączkę" dla swoich sąsiadów, na rzecz zewnętrznych firm sprzątających.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
- koszt wynagrodzenia rocznego dla wyłonionego w konkursie podmiotu gospodarczego - osób z działalnością gospodarczą obliczonego na max. 15 osobogodzin dziennie w ramach kwoty 72 tys. zł plus 23% VAT = 89 tys. zł.
Przynajmniej jeden z pracowników musi posiadać uprawnienia elektryczne i gazowe.

- 3 kombinezony robocze z napisem Złota rączka i logo Budżetu Partycypacyjnego - 600,- zł

- obsługa telefonu 19115 i przekazywanie zgłoszeń przez operatorów wykonawcy - w ramach zadań samorządu.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
90 800,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Modyfikacje

05.05.2017 11:14
Koordynator w dzielnicy Praga-Południe

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (9)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Uważam, że projekt powinien obejmować także samotnych rodziców oraz rodziny wielodzietne, osoby samotne i schorowane, ogólnie ludzi w trudnej sytuacji życiowej. Stanowczo nie zgadzam się z tezą, że wyłącznie seniorzy mają trudną sytuację materialną. Ponadto, w dzisiejszych czasach, coraz częściej zdarza się, że ludzie młodzi zapadają na ciężkie choroby np. natury autoimmunologicznej. Projekt powinien być zatem ogólnodostępny, jak zresztą zakłada regulamin Budżetu Partycypacyjnego.
  Mieszkaniec3467  24.01.2017 15:35
 • Akurat grupą docelową tego pomysłu są seniorzy, i to samotni. Podstawowym celem jego jest nie tyle pomoc materialna, co raczej szeroko rozumiana profilaktyka - aby najbliższe otoczenie seniorów było bezpieczne, aby zapobiec wypadkom w domu. Seniorów i to coraz starszych w naszym otoczeniu przybywa, stan ich zdrowia się pogarsza stopniowo, zarówno fizyczny jak i mentalny. Seniorzy często nie zdają sobie sprawy, że prosta naprawa domowa już przerasta ich możliwości. Albo w ogóle bagatelizują BHP. Widziałam gniazdka, które powypadały ze ścian -- poprzyklejane plastrami, spłuczki w toalecie jak wodospad Niagara, podstawione pod zlew wiadro, bo ,,cieknie kolanko", a administracja odmówiła wymiany seniorowi, bo to wykracza poza obowiązki tejże administracji, a senior dalej nie wie, co z tym zrobić, ponieważ tak mu się kołacze po głowie, że zawsze ze wszystkim szedł do administracji i teraz nie wie, gdzie.
  Dorota Jankowska Lamcha  04.03.2017 09:13 Autor projektu
 • Dziękuję za odpowiedź - rozumiem argumentację.
  Mieszkaniec3467  06.03.2017 09:27
 • Trzymam mocno kciuki, żeby się udało i ten właśnie projekt przeszedł do etapu realizacji
  Alicja Wydro  06.03.2017 13:54
 • Ten projekt to jakieś absolutne kuriozum i kompletne niezrozumienie tego czym jest budżet partycypacyjny i jakie zasady nim kierują:

  1) Naprawa kranów i kontaktów nijak nie jest zadaniem miasta stołecznego Warszawy. Dlaczego mielibyśmy fundować taką usługę z naszych podatków? Jeśli tak to czemu nie darmowe obiady albo, a co tam, może masaże? Już był zresztą taki projekt, masaże dla zbolałych rowerzystów którzy nie mogą się doczekać ścieżek rowerowych. Tyle ze to był sarkazm, a to najwyraźniej jest to na poważnie.

  2) Ewentualnie możnaby założyć że mówimy o pomocy społecznej. W tym przypadku rzeczywiście różne rzeczy pomoc społeczna potrzebującym ludziom z podatków funduje, i bardzo dobrze że to robi. Ale pomoc społeczna nie jest obszarem objętym budżetem partycypacyjnym - i nie bez powodu, bo mogłoby to rodzić niejedną patologię a co najmniej niezręczność.

  3) Jeśliby już w ogóle brać pod uwagę fundowanie takich usług z budżetu miasta to wyłącznie dla lokatorów komunalnych i to w budynkach gdzie nie ma wspólnot, a i to byłaby interpretacja regulaminu bardzo naciągana - zgodnie z regulaminem budżetu nie wolno wydatkować z niego środków na relizacje projektów w budynkach prywatnych (a wspólnota to też budynek prywatny).

  4) i nawet gdyby przyjąć takie założenia, i tak już bardzo naciągane, odfiltrowywanie mieszkańców którym się potem należałaby albo nie należałaby taka usługa jest niewykonalne w praktyce. Jak też tłumaczenie się dlaczego tym których trzebaby odprawić z kwitkiem.

  W związku z tym jestem przekonany że projekt ten zostanie (i słusznie) zweryfikowany negatywnie i nie będzie poddany głosowaniu.

  Sam pomysł jest może i wartościowy, ale dla jakiejś fundacji albo organizacji pozarządowej zajmującej się pomocą społeczną. Na pewno nie jest to temat na projekt do budżetu partycypacyjnego. Może proszę spróbować zainteresować tym tematem MOPS.
  Mieszkaniec10148  18.03.2017 22:36
  • Drogi Panie, to Pan nie rozumie idei Budżetu Partycypacyjnego. Nie ma jedynie słusznego profilu tego budżetu - na co ma iść, a na co ma nie iść - ktoś coś wymyśla - z zakresu zadań miasta, a to jak Pan słusznie zauważył jest opieka społeczna - a Mieszkańcy to w głosowaniu popierają, albo nie. I to jest ta idea.
   Jak Pan słusznie zauważył, regulamin BP jest tak niedoskonały, że faktycznie pozwalałby tu jedynie na świadczenie tych usług lokatorom komunalnym, co jest absolutnie niezgodne z duchem projektu. I o to tutaj chodzi - żeby pokazać, że regulamin musi się zmieniać, żeby BP stał się narzędziem spełniania rzeczywistych potrzeb ludzi - różnych, a nie jakichś - wiecznie tych samych - fanaberii organizacji pozarządowych bo inaczej posypią nam się dalej wyłącznie domki dla zwierząt różnych, pikniki, domki dla zwierząt, takie same siłownie i latarnie i ścieżki rowerowe. Pozdrawiam.
   Dorota Jankowska Lamcha  19.03.2017 10:54 Autor projektu
  • Regulamin jest akurat w tym roku bardzo OK. Pomoc społeczna nigdy nie była częścią budżetu partycypacyjnego - i bardzo słusznie. Jeśli muszę Pani tłumaczyć dlaczego to znaczy że coś jest nie tak z Pani wyobraźnią. Takie tematy nie lubią rozgłosu. Również ich beneficjenci go nie pragną. Proszę się udać z tym pomysłem do MOPS-u albo jakiejś fundacji. BP to nie jest odpowiednie miejsce.
   Mieszkaniec10148  19.03.2017 16:05
 • udało się projekt przeszedł do etapu głosowania! super
  Alicja Wydro  08.05.2017 17:12
 • Wszyscy są lub będą seniorami
  Mieszkaniec11035  11.06.2017 06:09
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany