Interaktywna sala wielozmysłowego poznania świata

495
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Bemowo
Chrzanów, Jelonki Północne, Jelonki Południowe
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
37 150 zł
Kategoria
  • edukacja
  • przestrzeń publiczna
  • zdrowie
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Stworzenie Interaktywnej Sali polega na wyposażeniu pomieszczenia w żłobku o powierzchni ok. 8 m² w niezbędne sprzęty oraz przeprowadzenie niewielkich prac remontowych. Dzieci w sposób innowacyjny i ciekawy w trakcie swobodnej zabawy pod okiem opiekuna będą miały możliwość wyboru bodźców. Oferta skierowana jest do dzieci w wieku od 1 do 4 lat.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Bemowo
Obszar objęty pomysłem:
Chrzanów, Jelonki Północne, Jelonki Południowe
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Zespół Żłobków m.st Warszawy żłobek nr 39
Bemowo ul. Muszlowa17
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Pomieszczenie które zostało przeznaczone na interaktywną salę wielozmysłowego poznania świata znajduje się na terenie publicznego żłobka nr 39 w Warszawie ul. Muszlowa 17

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Stworzenie Interaktywnej Sali polega na wyposażeniu pomieszczenia w żłobku o powierzchni ok. 8 m² w niezbędne sprzęty oraz przeprowadzenie niewielkich prac remontowych. Dzieci w sposób innowacyjny i ciekawy w trakcie swobodnej zabawy pod okiem opiekuna będą miały możliwość wyboru bodźców. Oferta skierowana jest do dzieci w wieku od 1 do 4 lat.
Opis projektu
Projekt obejmuje zagospodarowanie i wyposażenie pomieszczenia ok 8 m² w żłobku nr 39 ul. Muszlowa 17 w Warszawie. Aby należycie przygotować pomieszczenie należy wykonać prace malarskie, elektryczne, hydrauliczne, montażowe, oraz wyposażyć w sprzęty ujęte we wstępnym kosztorysie.
Sala Wielozmysłowego Poznawania Świata to specjalnie wyodrębnione miejsce wyposażone w różnego rodzaju urządzenia stymulujące rozwój zmysłów, Dzięki temu dzieci mogą na nowo odkrywać świat w trakcie swobodnej zabawy co sprawia , że czują się dobrze i bezpiecznie. Dzieci mają możliwość wyboru bodźców oraz czasu koncentrowania się na nich. Pomieszczenie będzie służyć dzieciom z naszej placówki a także innym mieszkańcom ze środowiska lokalnego do lat 4, które będą miały do niego dostęp. Zmysły to podstawa rozwoju każdego człowieka,dostarczają informacji o otaczającym nas świecie. Korzystając z urządzeń zamontowanych w sali będziemy stymulować wszechstronny rozwój małego dziecka - jego: percepcję wzrokową, słuchową,dotykową oraz rozwijanie koordynacji wzrokowo- ruchowej poprzez stymulację zmysłu równowagi jak również umożliwimy poznanie świata poprzez patrzenie - aktywizowanie zmysłu wzroku tj. rozwijanie pamięci wzrokowej, rozwijanie spostrzegawczości:
-Słuchanie: dostarczanie odpowiednich bodźców słuchowych pozytywnie wpływa na zmniejszanie lęku przed dźwiękami nieznanymi, rozwija umiejętności różnicowania dźwięków otoczenia i dźwięków mowy, doświadczanie znaczenia pojęć głośno-cicho, dźwięki wysokie- niskie , szybkie wolne.
-Zmysł dotyku i rozróżnianie faktur: ciepło-zimno,sucho-mokro,szorstko-gładko.
-Zmysł węchu to poszukiwanie źródła zapachu kojarzenie zapachu z kolorem np. zapach cytryny kolor żółty.
Tworząc właściwą atmosferę z wykorzystaniem światła i spokojnej muzyki poprzez stymulację poszczególnych zmysłów zwiększamy u dzieci chęć nawiązywania kontaktów rówieśniczych, zwiększamy aktywność i motywację do poznawania, zwiększamy bazę doświadczeń, zapewniamy poczucie zadowolenia, poczucie bezpieczeństwa co ułatwia pokonywanie lęków. Dzieci nadpobudliwe będą miały możliwość wyciszenia i uspokojenia natomiast dzieci bierne i zahamowane zwiększą aktywność, zainteresowanie oraz chęć do działania.
Wśród sprzętów które powinny znaleźć się w sali są np.
-Interaktywna ściana bąbelkowa
-Tunel przestrzenny
-Aromatyzer
-Zestaw do aromaterapii -olejki
-Interaktywna kolorowa ściana
- Interaktywna srebrna chmura
-Dywan
-Odtwarzacz płyt CD
- i inne.......
Uzasadnienie realizacji projektu
Projekt ten byłby doskonałym uzupełnieniem oferty dla małych dzieci w dzielnicy . Interaktywna Sala Poznawania Świata poprzez stworzenie odpowiedniej atmosfery pozwoli ciekawie stymulować dziecięce zmysły, tworzyć poczucie bezpieczeństwa i zanik strachu. Poprzez tworzenie przyjaznych warunków w których oddziałujemy na takie zmysły jak dotyk, wzrok, węch, słuch, równowagę, uzyskujemy efekt aktywacji lub wyciszenia, relaksacji i odprężenia w wybranych obszarach percepcji. Głównym celem projektu jest rozwój umiejętności komunikacji, stymulacja ogólnych procesów rozwoju u dziecka co będzie miało w naszej ocenie znaczący wpływ na dalszy proces edukacji.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
wstępny kosztorys przygotowania pomieszczenia dla potrzeb Interaktywnej Sali Poznawania Świata:
Aby należycie przygotować pomieszczenie o wielkości 8 m² należy wykonać prace:
1. malarskie
2,dostosować pomieszczenie pod względem elektrycznym
3. hydrauliczne / demontaż umywalki i skucie 2 m² glazury wokół umywalki )
4. montażowe / montaż i podłączenie zakupionego wyposażenia sali/
Wstępny koszt tych prac to ok 5000 zł
wyposażenie Interaktywnej sali
1. Interaktywna ściana bąbelkowa- koszt ok 5000 zł
opis : wymiary 40x120x10. Ścianka bąbelkowa automatycznie przełącza kolory, posiada przycisk do regulacji natężenia bąbelków, można nią sterować poprzez kontroler przewodowy lub bezprzewodowy, tradycyjnie lub dzięki specjalnej aplikacji za pomocą iPad przy współpracy ze specjalnym przekaźnikiem Bluetooth. Zaleca się stosowanie wody destylowanej.
2. Tunel przestrzenny koszt ok 5000 zł
opis: Dźwiękoczuły tunel dający dający efekt nieskończonej głębi. Ekran można naciskać, dzięki czemu powstaje efekt zakrzywiania tunelu. Do zestawu dołączony jest również mikrofon - kolory obracają się z rożnymi prędkościami oraz zmieniają się reagując na dźwięk wymiary 60x72x11cm.
3. Interaktywna srebrna chmura
cena 4500 zł - wymiary 95 x 60 cm. Do zawieszenia pod sufitem, w zestawie jest interaktywne źródło światła z wbudowanym przekaźnikiem, który współpracuje z bezprzewodowym kontrolerem. Na chmurze jest zainstalowanych 100 światłowodów.
4. aromatyzator- koszt ok 2400 zł
opis:Cztery wyjmowane półeczki do których można włożyć buteleczkę z olejkiem zapachowym albo wacik nasączony olejkiem zapachowym. Po naciśnięciu przycisku , lampka zaświeci się i zacznie wydobywać się zapach adekwatny z otworu poniżej. Dzięki zainstalowanym wentylatorom zapach rozniesie się po całym pomieszczeniu, symulując powiew wiatru. Świetna zabawa jeżeli chodzi o kojarzenie zapachów z kolorem. Może zostać zainstalowany na ścianie lub dzięki gumowym nóżkom urządzenie może być wolnostojące.
5, Interaktywna Kolorowa ściana koszt ok 4600 zł
Opis: wymiary 72x58x8cm. W zestawie jest 75 kolorowych pręcików, które po włożeniu w otwory zaczynają świecić i mienić się kolorami. Można dowolnie wyjmować i wkładać pręciki w otwory tworząc świetlne obrazy.
6. Dywan jednokolorowy granatowy wymiary 2 x 2,5 m koszt. ok 500 zł
7. Odtwarzacz płyt CD koszt ok 300 zł
8. Rozciągliwa świecąca masa 20 zł x 4 = 80
opis. To rozciągliwa masa która ma unikalne właściwości: rozciąga się, skacze i tłucze ale przede wszystkim nie jest wykonana z lateksu i nie wywołuje alergii, nie ma nieprzyjemnego zapachu, kiedy się ściemnia pojawia się magiczny blask . Jest przezroczysta więc blask wydobywa się z wnętrza.
9. Ruchomy piasek koszt ok 80 zł
Zabawa z ruchomym piaskiem wpływa niezwykle relaksująco, i jest niezwykle przydatna w terapii ręki. Piasek klei się tylko do siebie,łatwo się kształtuje i modeluje a nawet wycina zupełnie jak mokry choć w przeciwieństwie do niego nie pozostawia śladów na powierzchni.
10. Ćwicz razem z sensorycznym Brunem koszt ok 20 zł -
Karty z ćwiczeniami planowania motorycznego. Zadaniem dziecka jest przyjąć taką samą pozycję jak chłopiec na karcie. Do wykorzystania w zajęciach indywidualnych jak i w grupie.
11 Modyfikator głosu - zmień swój głos koszt ok 40 zł: Wzmacnia i zniekształca głos. Pozwala osiągnąć aż trzy efekty zmiany głosu, co sprawi, że nawet milczki będą miały dużo do powiedzenia.
12. Przezroczysta wanienka koszt ok 70 zł
opis:Wanienka idealnie nadaje się do sensorycznych zabaw z ruchomym piaskiem,ryżem, grochem, czy wodą.
13. mały spodek z uchwytami ćwiczy koordynację wzrokowo -ruchową oraz zmysł równowagi koszt ok 160 zł
14.Zestaw do treningu zapachowego - naturalne olejki zapachowe koszt ok 150 zł
15. zestaw 4 poduszek kosmicznych cena ok 110 zł
Kosmiczna Poduszka jest bardzo lekka, po napompowaniu można stworzyć piękne wizualne miejsce do wypoczynku jednocześnie poddając dziecko stymulacji wizualnej.
Poduszka jest idealna dla najmłodszych, pomaga w obserwacji obiektów odbijających się od poduszki.
16. lustrzane kulki Zestaw zawiera 6 kul o średnicy 10 cm. cena ok 160 zł
Kule wykonane są z nierdzewnej stali, bardzo lekkie.
Dzieci są zafascynowane kiedy widzą rozciągnięte odbicie swojej twarzy w zbliżeniu.
Mogą być stosowane zarówno na zewnątrz jak i stanowić punkt odniesienia dla wyświetlaczy.
17. Przekaźnik do kontrolerów bezprzewodowych cena 580 zł
Część urządzeń aby mogło rozpocząć bezprzewodową interakcję z którymkolwiek bezprzewodowym kontrolerem potrzebuje tego przekaźnika. To małe sprytne urządzenie pozwala na jednoczesne podłączenie dwóch urządzeń takich jak np. Ściana Bąbelkowa czy Tuba Huraganowa i wówczas rozpocząć interakcję z jednym z 6 rodzajów bezprzewodowych kontrolerów. Gdy zmienisz kolor na bezprzewodowym kontrolerze wówczas ten sam kolor zostanie ustawiony na obydwu urządzeniach.
18. bezprzewodowy kontroler 2300 zł
Kontroler, którego możesz używać w dowolnym miejscu bez potrzeby podłączania przewodowego do urządzenia z którym chcesz rozpocząć interakcję. 4 przyciski za pomocą, których możesz kontrolować kolory. Poprzez naciśnięcie jednocześnie dwóch przycisków możesz dokonać wyboru aż do 10 kolorów. Dzięki temu urządzeniu interakcja może być prowadzona jednocześnie z kilkoma urządzeniami na raz. W praktyce wybierając kolor np. czerwony na panelu kontrolera, spowoduje zmianę na kolor czerwony we wszystkich urządzeniach znajdujących się w gabinecie.
19. Tabliczka informacyjna koszt 600zł
20. Wykonanie projektu wizualizacji pomieszczenia - koszt ok 2500 zł
21. Nadzór merytoryczny nad realizacją projektu 3000zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
37 150,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Modyfikacje

20.01.2017 13:54
Autor projektu
23.01.2017 10:02
Autor projektu
23.01.2017 10:17
Autor projektu
25.04.2017 11:53
Koordynator w Zespole Żłobków
12.06.2017 11:56
wsurala

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Trudno uznać, aby sala w takim miejscu mogła być ogólnodostępna. Ale fajnie, że żłobek szuka finansowania, szkoda że przez takie by-passy.
    Mieszkaniec9138  14.03.2017 21:54
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany