Chrońmy przyszły park przy Bernardyńskiej

1575
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Mokotów
rejon 9
Autor pomysłu Gabriela Wojciechowska
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
32 630 zł
Kategoria
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 293 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Montaż tymczasowego ogrodzenia (ok. 270 m) wzdłuż zachodniej, południowej i wschodniej granicy parku przy ul. Bernardyńskiej. Ogrodzenie utrudniać ma dostęp do parku dzikim zwierzętom rezerwatu Jeziorka Czerniakowskiego, w szczególności dzikom. Wejścia do parku zabezpieczone będą metalowymi furtkami. W ogrodzeniu umieszczona zostanie brama umozliwiająca służobom miejskim awaryjny dostęp do Kanału Czerniakowskiego.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
21.01.2019 13:59

W ramach realizacji projektu powstało ogrodzenie z siatki leśnej, furtka z samozamykaczem i kompletem słupków i zamków, a także brama dwuskrzydłowa z kompletem słupków, zamków i rygli.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Zakład Gospodarowania Nieruchomościami dla Dzielnicy Mokotów

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Mokotów
Obszar objęty pomysłem:
rejon 9
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Pas ziemi wzdłuż wschodniej, południowej i zachodniejj granicy terenu parku przy Bernardyńskiej (od strony zachodniej - krótki odcinek przy przedszkolu). Działka B 57/14 (mapka).
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Montaż tymczasowego ogrodzenia (ok. 270 m) wzdłuż zachodniej, południowej i wschodniej granicy parku przy ul. Bernardyńskiej. Ogrodzenie utrudniać ma dostęp do parku dzikim zwierzętom rezerwatu Jeziorka Czerniakowskiego, w szczególności dzikom. Wejścia do parku zabezpieczone będą metalowymi furtkami. W ogrodzeniu umieszczona zostanie brama umozliwiająca służobom miejskim awaryjny dostęp do Kanału Czerniakowskiego.
Opis projektu
Projekt przewiduje ogrodzenie terenu parku w dwojaki sposób: poprzez uzupełnienie planowanych tegorocznych nasadzeń krzewów żywopłotowych i poprzez ogrodzenie całości terenu panelami siatki ogrodzeniowej na płytkiej pomurówce (25 cm). Młody żywopłot nie stanowiłby wystarczającej przeszkody dla spacerujących dzików. Pożądany efekt gęstych wysokich krzewów osiągnąć można będzie dopiero za kilka lat. Sadzonki żywopłotu zabezpieczyć należy zatem ogrodzeniem z siatki na czas od 3 do 5 lat. W tym roku dziki nie tylko zniszczyły najniższą warstwę roślinności na terenie objętym projektem ale nocą spacerują wzdłużu chodnika przy przedszkolu 326. Siatka a potem żywopłot chronic więc musząi teren parku wzdłuz całej granicy południowej, a także zachodniej na krótkim odcinku (patrz mapka) i od strony wschodniej przy bloku Bernardyńska 2.

W miejscach planowanych wejść (wlotów alejek parkowych) umieszczone zostaną furtki w ciagu dnia otwarte, zamykane na noc / po zmroku. Przy bloku Bernardyńska 10 znajdowała się będzie brama zapewniająca służbom miejskim awaryjny dostep do wylotu kolektora deszczowego i Kanału Czerniakowskiego. Gdy żywopłot urośnie, ogrodzenie można bedzie usunąć przywracając terenowii naturalny charakter miejskich ogrodów. Natomiast furtki i brama również w przyszłości bedą musiały zabezpieczać wszystkie wejścia do parku . Zamieszczony rysunek sytuacyjny (plan ogrodzenia) ma charkter orientacyjny, szczególowy plan ciągów spacerowych poznamy po sporządzeniu dokumentacji projektowej parku po 31.03.2017.
Zabezpieczenie terenu panelami siatki musi być zorganizowane w pierwszych miesiącach 2018 roku, gdyż dziki dewastują trawniki wschodniej części naszego osiedla przede wszstkim na przednówku - od lutego do kwietnia, a potem drugi raz od końca października do grudnia (w zależności od ilości śniegu).
Uzasadnienie realizacji projektu
Wiosną nad kanałem osiedliły się bobry i dokonały niemałych szkód. W listopadzie ziemia na całej niemal powierzchni przyszłego parku zryta została przez dziki, które przychodzą tam także zimą w poszukiwaniu żołędzi i orzechów włoskich. Ani wysokich, starych drzew orzechowych ani tym bardziej dębów nie planujemy na razie wycinać. Tymczasem kolczasty, kłujący żywopłot mógłby teraz i w przyszłości zniechęcić zwierzęta wędrujące znad Jeziorka do odwiedzin terenów położonych nad Kanałem Czerniakowskim. Siatka chroniłaby żywopłot zanim stanie się on wystarczająco gęsty i wysoki by pełnić swoją rolę.

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Zakup i dosadzenie krzewów żywopłotu jednorzędowego - 20 000 zł
Panele ogrodzenia (2,5m.) na długości 260 m - 6680 zł
Furtki 5 sztuk - 430 zł
Brama (szer. 4m) - 1300 zł
Montaż wszystkich elementów ogrodzenia wraz podmurówka - 2500 zł
Razem: 20 000 + 12 630 = 32 630
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
32 630,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
- przycinanie żywopłotu 1 raz w roku, koszt robocizny 500 zł ,
- konserwacja ruchomych elementów ogrodzenia 400 zł
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
900,00 zł

Modyfikacje

21.03.2017 23:25
Autor projektu

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Dziękuję mieszkańcom osiedla Bernardyńska, osiedla Mokotów Park, sąsiadom z Sadyby Oficerskiej, przyjaciołom z Towarzystwa Miasto-Ogród Sadyba za wsparcie i kibicowanie moim projektom. Wyniki głosowania są dla nas wszystkich zaskoczeniem. Budżet partycypacyjny jest jedną z niewielu płaszczyzn, na których rywalizują o dofinansowanie projekty z tak różnych dziedzin: remont chodnika czy postawienie ogrodzenia stają w szranki z kursem pierwszej pomocy dla dzieci czy cyklem koncertów muzyki klasycznej wykonywanej przez wybitnych wykonawców. Cieszylibyśmy się wszyscy, gdyby inne projekty tegorocznej edycji w przyszłości były realizowane przy wsparciu środków dzielnicy lub innych źródeł finansowania.

    Tymczasem zainteresowanie koncepcją ochrony parku jest niewątpliwie dowodem wiary mieszkańców w to, że taki park przed końcem 2017 roku przy naszej ulicy powstanie.
    Gabriela Wojciechowska  17.07.2017 22:48 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany