Karmimy-nie szkodzimy w Parku Morskie Oko

1874
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Mokotów
rejon 2
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
1 200 zł
Kategoria
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 1253 głosów za tym projektem
Zgłoś swój pomysł Ikona Wyślij wiadomość do autora
Rozwiążemy jeden z większych problemów „ekologicznych” parku Morskie Oko. UCYWILIZUJEMY żywiołowe, niefrasobliwe dokarmianie ptaków wodnych. Tablica edukacyjna podpowie jak dokarmiać ptaki, żeby im nie szkodzić. Urządzenie – Kaczkomat dostarczy zdrowego pożywienia. Dzięki karmnikowi przynoszone ptakom jedzenie nie będzie dostawać się do wody. Chleb w akwenie szkodzi ptakom i zanieczyszcza wodę.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
18.01.2019 15:24

W ramach projektu na terenie Parku Mokotów ustawiono karmnik dla kaczek oraz tablicę edukacyjną o prawidłowym dokarmianiu ptaków.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Mokotów

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Mokotów
Obszar objęty pomysłem:
rejon 2
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Park Promenada- rejon ulicy Słonecznej i ulicy Dworkowej.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Projekt chcemy zlokalizować przy głównej alei parku, od strony ulicy Chocimskiej, w miejscu używanym tradycyjnie przez mieszkańców jako „paśnik” dla kaczek (przy schodach prowadzących do stawu). Taka lokalizacja zapewni dostęp do urządzeń wszystkim spacerowiczom oraz bezpieczeństwo ptakom. Nie będą musiały oddalać się od wody.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Rozwiążemy jeden z większych problemów „ekologicznych” parku Morskie Oko. UCYWILIZUJEMY żywiołowe, niefrasobliwe dokarmianie ptaków wodnych. Tablica edukacyjna podpowie jak dokarmiać ptaki, żeby im nie szkodzić. Urządzenie – Kaczkomat dostarczy zdrowego pożywienia. Dzięki karmnikowi przynoszone ptakom jedzenie nie będzie dostawać się do wody. Chleb w akwenie szkodzi ptakom i zanieczyszcza wodę.
Opis projektu
Co roku na Stawie Morskie Oko zimują dziesiątki kaczek i łysek. Dodatkowo żerują tu liczne mewy, pojawiają się też tak egzotyczni goście jak tracze nurogęsi i kokoszki wodne. Ptaki te przyciągają rzesze obserwatorów ptaków i ludzi, którzy je dokarmiają. Dokarmianie ptaków w tym miejscu stało się dla wielu osób stałym elementem spacerów. Większość dokarmiających, mimo szczerych chęci nieświadomie robi ptakom krzywdę. Chleb, pieczywo, resztki ze stołu szkodzą ptakom. Jednak dokarmianie ptaków to znakomita edukacja przyrodnicza, uwrażliwiająca na piękno świata, a dla wielu starszych osób sposób spędzania wolnego czasu. Aby połączyć bezpieczeństwo ptaków i potrzebę kontaktu z nimi, w ramach naszego projektu proponujemy montaż tablicy edukacyjnej, na której w prosty sposób zostaną przedstawione zdrowe i TANIE produkty służące jako karma. Z rozmów z dokarmiającymi i własnych obserwacji wynika, że to niewiedza lub brak pieniędzy, a nie zła wola są przyczyną zanieczyszczania jadalnymi odpadkami parku Morskie Oko. Niewielka ilość podawanej karmy ograniczy bazę pokarmową żyjących tu szczurów.
Karmnik dla kaczek ma zlikwidować problem zalegających resztek jedzenia, także w stawie Morskie Oko. Ułatwi to również sprzątanie tego miejsca.
Usytuowanie elementów projektu przy głównej alei ma na celu dotarcie do jak największej liczby odbiorców. P rosty język opisu na tablicy i duże litery mają ułatwić korzystanie z niej osobom starszym oraz niedowidzącym.
Lokalizacja przy ciągu komunikacyjnym ułatwi bezpieczny dostęp do tablicy, karmnika i kaczkomatu seniorom, a także rodzicom z wózkami i małymi dziećmi. Te dwie grupy najliczniej dokarmiają ptaki w tym miejscu.
Uzasadnienie realizacji projektu
Dokarmianie ptaków nad stawem Morskie Oko to ważny element spaceru dla wielu osób. Dla rodziców z dziećmi, osób starszych jest to często główna „atrakcja” spaceru. Dużo osób robi to jednak niewłaściwie, szkodząc ptakom, zanieczyszczając okolice stawu i samą wodę stertami jadalnych odpadków. Jak pokazują liczne przykłady z kraju, zakaz dokarmiania ptaków niczego nie załatwia. Ptaki tu zimujące radzą sobie bez nas, jednak ludzie wierzą w to, że robią dobrze i potrzebują kontaktu z dziką przyrodą. Dlatego projekt skupia się na edukacji i niwelowaniu negatywnych aspektów dokarmiania ptaków w parku Morskie Oko. Jedynie edukacja daje szansę rozwiązania tego lokalnego problemu „ekologicznego”.

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1. Tablica informacyjna wraz z montażem 500 złotych,
2. Treść merytoryczna tablicy informacyjnej- 500 złotych,
3. Karmnik dla kaczek- 200 złotych.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
1 200,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
konserwacja karmnika i tablicy generuje rocznie koszty nie przekraczające 50 zł
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
50,00 zł

Modyfikacje

24.04.2017 10:28
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Mokotów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany