Wybieg dla psów w enklawie ulic Cybisa-Arctowskiego-Dunikowskiego na Ursynowie (Wysokim Północnym)

1022
Wycofany przez autora
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Ursynów
Ursynów Wysoki Północny
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
120 000 zł
Kategoria
  • przestrzeń publiczna
  • zdrowie
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Psy wybiegane są spokojniejsze, mniej agresywne, zdrowsze. Dzięki wybiegowi opiekunowie psów zyskają miejsce dedykowane swoim pupilom przez co łatwiej będzie można wymóc prowadzanie psów na smyczy poza tym miejscem.
Ustawienie PSICH WC na wybiegu i w miejscach doprowadzających do wybiegu przyczyni się do zmniejszenia zanieczyszczenia pozostałego terenu.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Ursynów
Obszar objęty pomysłem:
Ursynów Wysoki Północny
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
enklawa ulic Cybisa-Arctowskiego-Dunikowskiego
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Wybieg zlokalizowany byłby na otwartej przestrzeni, niezagospodarowanej zaraz przy górce pomiędzy szkołą a budynkami na Arctowskiego z jednej strony a górka i nowo budowanym blokiem z drugiej. Teren jest ogromny, więc i 2 tys m.kw. na wybieg można dowolnie przesuwać na etapie projektu.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Psy wybiegane są spokojniejsze, mniej agresywne, zdrowsze. Dzięki wybiegowi opiekunowie psów zyskają miejsce dedykowane swoim pupilom przez co łatwiej będzie można wymóc prowadzanie psów na smyczy poza tym miejscem.
Ustawienie PSICH WC na wybiegu i w miejscach doprowadzających do wybiegu przyczyni się do zmniejszenia zanieczyszczenia pozostałego terenu.
Opis projektu
Około 2 tys. m. kw. powierzchni wygrodzonych niskim płotem do wys. maks. 130 cm, bez podmurówki (niższe koszty przy zachowanej funkcjonalności). Koniecznie 2 śluzy prowadzące na teren. Na terenie wiata dla opiekunów na czas deszczu, 4 ławki, 4 WC PIES, idealnie oświetlenie (1-2 lampy np. na ogniwa fotowoltaiczne i na wiatr jeśli nie ma innej możliwości zasilenia latarni) i źródło wody (o ile możliwe - z wodociągu lub studnia). Kilka prostych urządzeń do zabawy wykonanych np. ze ściętych drzew (kłody do przeskakiwania, do przeciskania się, labirynt, slalom), tunel z rury plastikowej fi 600-800 mm przysypanej kopcem ziemi, idealnie jakaś górka np. nad tunelem z ziemi wykopanej pod tunel. Przy źródle wody musi być drenaż. Przed wejściami - regulamin (2 szt.). Oprócz WC PIES potrzebne kosze na śmieci 4 szt. Teren powinien podzielony na 2 strefy: dla psów małych oraz dla psów średnich i dużych. Wskazane są nasadzenia z ligustra lub innych opornych na dotyk i obecność psów krzewów. Psy kochają chować się za krzakami a słabsze znajdują tam wytchnienie, latem cień. Dla zamaskowania ogrodzenia z siatki, którą nie wszyscy lubią, można od zewnętrznej strony ogrodzenia posadzić wysoką trawę typu trawa słoniowa.

Psy poza terenem wybiegu będą utrzymywane na smyczy. Nie będzie pokusy by je puszczać swobodnie gdyż będzie to związane z ryzykiem konfrontacji ze strażnikiem miejskim, policją lub niezadowolonym sąsiadem. Jako lekarz weterynarii wiem, że w psich odchodach są jaja pasożytów. Sprzątnięta od razu psia kupa nie jest groźna. Pozostawiona zaczyna stanowić zagrożenie gdyż dojrzewające w jajach larwy dopiero po 2-3 tygodniach stają się inwazyjne, czyli zaczynają zagrażać zdrowiu innych zwierząt a nawet ludziom, zwłaszcza dzieciom. Ograniczenie załatwiania się psów do terenu wybiegu i dojść do niego będzie dużym krokiem na przód w dziedzinie ochrony zdrowia publicznego (www.esccap.pl) i zdrowia zwierząt.
Uzasadnienie realizacji projektu
W całej enklawie z przyległościami szacuję, że jest ponad 2000 lokali mieszkalnych. Co 4-5 rodzina ma psa. Codziennie około 500 psów przechodzi wokół naszych domów zostawiając pokaźne ilości ekskrementów. Psy, zgodnie z regulaminem, nie mogą być puszczane wolno. Uwięzione stają się agresywne. Psy jako zwierzęta stadne potrzebują zabawy w grupie. Zabawa i wysiłek fizyczny bardzo ograniczają agresję, sprzyjają prawidłowemu rozwojowi zachowań socjalnych psów. Spotkania na wybiegu jednoczą opiekunów, uczą ich dbania o wspólne dobro, gdyż korzystający zaczynają się czuć współgospodarzami miejsca.
Na terenie oraz w alejkach dochodzących będą urządzenia pomocne do utrzymania czystości np. WC PIES co ograniczy problem nieczystości.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Park o powierzchni 2000m2:
Koszt 80 000 – 120 000 zł brutto czyli 40 – 60 zł za 1 m2
W tym wliczone są:
Projekt (w tym projekt koncepcyjny zagospodarowania parku, projekt-mapka, wizualizacja komputerowa, wykaz pozycji do przedmiaru, tekst regulaminu parku-propozycja)
Ogrodzenie o wys. 130 cm – najwyższa pozycja kosztowa
2 śluzy do bezpiecznego wejścia/wyjścia
Przeszkody do zajęć z psami wykonane w oparciu o materiały naturalne (kłody) takie jak kładka, przeplotnia, tunel, górka, slalom, ew. dół z wodą.
Nasadzenia żywopłotu w wybranych miejscach (nasłonecznione)
Wiata dla opiekunów 1 szt.
Ławki dla opiekunów 4 szt.
Latarnie 2 szt.
Regulamin 2 szt.
Źródło wody – z pompą
Piesuary 12 szt. w opcji jako pełne stacje sanitarne z torebkami i koszami na odchody (co do torebek - osobiście nie jestem zwolennikiem udostępniania ich za darmo). Każdy opiekun powinien zadbać o torebkę tak jak rodzice dbają o pieluchy dla swoich dzieci.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
120 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Opróżnianie pojemników na śmieci i ekskrementy wymaga stałego nadzoru.
Co jakiś czas trzeba będzie skontrolować stan sanitarny wybiegu oraz wykonać naprawy konserwatorskie.
Zabezpieczyć źródło wody na zimę. dosadzić krzewy i trawę słoniową.
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
6 000,00 zł

Dokumenty

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany