Odłowienie dzików - poprawa bezpieczeństwa w Wilanowie

754
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Wilanów
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
90 000 zł
Kategoria
  • przestrzeń publiczna
  • Bezpieczeństwo
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Dziki w naturalnych ekosystemach leśnych są bardzo pożytecznymi zwierzętami, jednak ostatnio wiele z nich przeniosło się na stałe do osiedli miejskich i ich populacja gwałtownie rośnie. Stanowią tutaj duże zagrożenie dla ludzi, zwłaszcza dzieci, atakują niczym nie prowokowane. Celem projektu jest humanitarne odłowienie dzików i wywiezienie ich do lasu.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Wilanów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Projekt ogólnodzielnicowy

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Dziki w naturalnych ekosystemach leśnych są bardzo pożytecznymi zwierzętami, jednak ostatnio wiele z nich przeniosło się na stałe do osiedli miejskich i ich populacja gwałtownie rośnie. Stanowią tutaj duże zagrożenie dla ludzi, zwłaszcza dzieci, atakują niczym nie prowokowane. Celem projektu jest humanitarne odłowienie dzików i wywiezienie ich do lasu.
Opis projektu
Problem dzików i ich zuchwałych ataków na ludzi i zwierzęta w ostatnich latach zdecydowanie się nasilił, Państwa głos jest bardzo ważny!

(1) Dziki przenoszą się na tereny miejskie, bo tu łatwo uzyskują pokarm z naszych śmietników i nie chcą wracać do naturalnych stanowisk. Szacuje się, że dzików w Warszawie jest aż około 800-1000 i bardzo szybko się rozmnażają. Jedna locha ma 8-10 młodych, a w ciągu roku może mieć nawet dwa okresy rozrodcze, stąd liczebność dzików dramatycznie wzrasta.

(2) Nadrzędnym powodem takiej liczebności dzików w Warszawie jest brak naturalnych wrogów regulujących ich liczebność na odpowiednim poziomie.

(3) Dziki w mieście szybko zatracają naturalny instynkt unikania ludzi. To nowe zachowanie przekazywane jest szybko z rodziców na potomstwo. Zatem gwałtowne przyrastanie populacji dzików, brak naturalnych regulatorów liczebności w mieście oraz narastająca zuchwałość dzików wobec ludzi powodują łącznie, że jest wiele nieprowokowanych przypadków atakowania ludzi i zwierząt.


Mimo licznych próśb mieszkańców oraz wniosków urzędów dzielnicowych działania jednostki miejskiej "Lasy Miejskie-Warszawa" odpowiedzialnej za tę gospodarkę, przy obecnym bardzo małym zespole zaledwie kilku pracowników na całą Warszawę, są niewystarczające.

Celem projektu jest humanitarne odłowienie dzików poprzez istniejące odłownie i wywiezienie do naturalnych terenów leśnych z dala od miast.

Projekt zakłada zatrudnienie 2 wykwalifikowanych pracowników w ramach jednostki miasta „Lasy Miejskie – Warszawa” pracujących stale na terenie dzielnicy Wilanów, których zadaniem byłoby przede wszystkim odławianie dzików w istniejących odłowniach (jak obecnie jest czynione ale w niewystarczającym zakresie). Dziki byłyby w profesjonalny i humanitarny sposób transportowane do odległych lasów z dala od osad ludzkich, aby tam zwierzęta zatraciły w kolejnych pokoleniach brawurowe zachowania wobec ludzi a odzyskały naturalny instynkt unikania człowieka.

W ramach obowiązków tych pracowników byłoby też świadczenie działań na rzecz podniesienia bezpieczeństwa mieszkańców oraz na rzecz ochrony przyrody na terenie dzielnicy (opisane dalej w części Kosztorys). Projekt nie zakłada ani nie umożliwia odstrzału dzików.
Uzasadnienie realizacji projektu
Mieszkańcy podają wiele przypadków ataków i realnego zagrożenia ze strony dzików. Dziki, które przyszły na tereny miejskie szybko się rozmnażają, bo tu nie mają naturalnych wrogów i przekazują potomstwu sposób brawurowego wręcz zachowania wobec ludzi, których dotychczas w naturalny sposób unikały.


Jesteś ciekawy co robią dziki na ulicy Klimczaka? A ile młodych mają w ciągu roku trzy lochy? Skopiuj link do przeglądarki:

https://www.youtube.com/watch?v=6n9iiyCRLMs

Skalę gwałtownego przyrostu populacji dzików w mieście najlepiej zobrazuje przykład, że w ciągu ostatnich 8 lat tylko z terenu samej Warszawy wywieziono aż 2500 dzików !!!

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Głównym celem jest humanitarne odłowienie dzików w istniejących odłowniach na terenie dzielnicy oraz wywiezienie do naturalnych terenów leśnych z dala od miast.


Projekt zakłada finansowanie 2 doświadczonych i wykwalifikowanych dodatkowych pracowników w ramach lub działających na zlecenie „Lasy Miejskie - Warszawa” pracujących stale na terenie dzielnicy Wilanów oraz dofinansowanie korzystania przez nich z samochodów, w tym specjalistycznego samochodu do przewozu zwierząt.

W ramach zadań pracowników byłoby przede wszystkim odławianie dzików oraz humanitarne działania na rzecz zwierząt (w tym m.in. dozór i obsługa istniejących odłowni, wykładanie przynęty, otwieranie i zamykanie odłowni i ich konserwacja, transport zwierząt i wszelkie prace przy odławianiu).
To także pełen zakres działań przy obsłudze interwencji z udziałem zwierząt leśnych, zwłaszcza działanie na rzecz podniesienia bezpieczeństwa i edukacji mieszkańców dzielnicy. W ramach obowiązków pracowników były też działania z zakresu ochrony zwierzyny przed niebezpieczeństwami.
W ramach finansowania mogłyby być finansowane wydatki związane z utrzymaniem odłowni, kosztami przynęty oraz koszty działań promocyjnych, edukacyjnych i popularyzatorskich na rzecz mieszkańców.

Finansowane z budżetu partycypacyjnego nie może w żaden sposób zmniejszać obecnych wydatków "Lasów Miejskich - Warszawa" i obecnych działań tej spółki oraz urzędów dzielnicowych na rzecz odłowu dzików z terenu Dzielnic i Warszawy. Niniejszy projekt budżetu partycypacyjnego ma być skutecznym uzupełnieniem działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa.

Zgodnie z regulaminem zgłaszany projekt jest zadaniem kompletnym, do realizacji w jednym roku 2018 i przez jedną z jednostek wskazanych w Regulaminie Budżetu Patrycypacyjnego w 2018 -- przez "Lasy Miejskie - Warszawa".

Problem dzików i ich zuchwałych ataków na ludzi i zwierzęta w ostatnich latach zdecydowanie się nasilił, zwłaszcza w południowych dzielnicach Warszawy jak w Wilanowie i na Ursynowie, pomiędzy którymi dziki swobodnie przechodzą. Aby akcja humanitarnego odłowu dzików się szczególnie udała podobny projekty zgłosiliśmy na Ursynowie. Mamy nadzieję, że wspólne zorganizowane działanie i Państwa poparcie przyniesie efekty: przywrócenie bezpieczeństwa w mieście a dzikom zapewni przeniesienie do naturalnych siedlisk leśnych.

Państwa głos jest bardzo ważny!
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
90 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Dokumenty

Modyfikacje

22.01.2017 14:49
Autor projektu
23.01.2017 23:57
Autor projektu
23.01.2017 23:58
Autor projektu
21.03.2017 23:50
Autor projektu
21.03.2017 23:52
Autor projektu
30.05.2017 12:43
Koordynator w dzielnicy Ursynów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany