Zielona Towarowa - nowe drzewa, krzewy i ławki na wybranych fragmentach ulicy

669
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Wola
Czyste + Mirów
Autor pomysłu Grzegorz Walkiewicz
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
499 870 zł
Kategoria
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 364 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Projekt zakłada przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie zagospodarowania zieleni wzdłuż ulicy Towarowej, wykonanie projektu nasadzeń, a także posadzenie drzew i krzewów oraz urządzenie rabat kwiatowych wprost w gruncie.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
17.12.2020 16:40

W ramach projektu odbyły się konsultacje społeczne dot. zazielenienia ul. Towarowej. Więcej informacji o konsultacjach  tutaj: http://konsultacje.um.warszawa.pl/konsultacja/zazielenmy-towarowa. Realizacja pomysłu została włączona w większe zadanie - "Koncepcja aranżacji zieleni wzdłuż ulic wraz z projektem wykonawczym nasadzeń i towarzyszących im zmian w granicach pasów drogowych wybranych ulic w Warszawie". 

W pasie drogowym ul. Towarowej posadzono 100 drzew, odbiór prac nastąpił w grudniu 2018 r. Jesienią 2020 r. na środkowym pasie ul. Towarowej posadzono krzewy i byliny w ramach pozostałych środków. Ławki ustawione zostały poza BO przez ZDM podczas budowy ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Wola
Obszar objęty pomysłem:
Czyste + Mirów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
ulica Towarowa (cały odcinek)
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
ulica Towarowa (cały odcinek)
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie zagospodarowania zieleni wzdłuż ulicy Towarowej, wykonanie projektu nasadzeń, a także posadzenie drzew i krzewów oraz urządzenie rabat kwiatowych wprost w gruncie.
Opis projektu
Projekt zakłada
- wykonanie 3 wariantów koncepcji zagospodarowania zielenią wprost w gruncie wybranych fragmentów ul. Towarowej (wymienionych w kosztorysie), z wstępnymi uzgodnieniami od podmiotów planujących inwestycje (Zarząd Dróg Miejskich, ZMID, PKP, ZTM, Tramwaje Warszawskie, Innogy).
- przedstawienie ww. koncepcji do dyskusji i wyboru mieszkańców w ramach konsultacji społecznych,
- realizację wybranego przez mieszkańców wariantu nasadzeń drzew, krzewów
i lokalizacji ławek
Zakres projektu będzie uwzględniał środki określone w kosztorysie oraz wymóg jego realizacji w ciągu roku. Istotne znaczenie będą miały również inwestycje planowane wzdłuż ulicy Towarowej tj. budowa drogi dla rowerów i remont chodnika (odcinek Rondo Daszyńskiego - Grzybowska), remont chodnika na Pl. Zawiszy, przebudowa ul. Grzybowskiej, odbudowa stacji Warszawa Główna, budowa przyłącza elektroenergetycznego. Inwestycje te będą musiały być uwzględnione we wstępnej koncepcji przygotowanej na potrzeby konsultacji społecznych przewidzianych w projekcie.

W odniesieniu do ulicy Towarowej w zeszłym roku był realizowany projekt "Nowa Towarowa". Zaproponowane pomysły na przebudowę ulicy powinny zostać zaprezentowane podczas konsultacji społecznych.

Zgodnie z zapisami Miejscowego planu Zagospodarowania Przestrzennego istotne jest uzupełnienie szpalerów drzew. Należy dobrać gatunki drzew odpowiednie dla obszarów o gęstej zabudowie. Krzewy byłyby sadzone samodzielnie lub w grupach np. w formie żywopłotów (rośliny, tolerujące zasolenie gleby i okresową suszę, tworzące enklawy dla zwierząt). Rabaty kwiatowe byłyby urządzone wzdłuż ciągów pieszych.

Dodatkowe elementy małej architektury uczynią przestrzeń Towarowej bardziej funkcjonalną.
Uzasadnienie realizacji projektu
Dotychczasowy sposób urządzenia zieleni wzdłuż ulicy Towarowej jest dla wielu mieszkańców dalece niesatysfakcjonujący. Przeprowadzenie konsultacji społecznych umożliwiających wybranie koncepcji zagospodarowania zielenią ulicy Towarowej pozwoli na przeprowadzenie zmian tworzących w tym miejscu przestrzeń przyjazną mieszkańcom. Realizacja projektu podniesie walory estetyczne ulicy oraz poprawi warunki życia mieszkańców.

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Ostateczne liczby sadzonych drzew, krzewów i kwiatów oraz małej architektury podane zostaną w projekcie i dostosowane zostaną zarówno do warunków w terenie jak i kwoty przeznaczonej na realizację. Ewentualne oszczędności w zakresie konsultacji czy projektu wykonawczego, zostaną przeznaczone na kolejne nasadzenia. W żadnym wypadku nie powinno się szukać oszczędności kosztem jakości materiału szkółkarskiego, podłoża czy elementów małej architektury.
Środki przewidziane w projekcie wystarczą na wykonanie projektu budowlano-wykonawczego, przeprowadzenie konsultacji społecznych oraz przykładowo: posadzenie 50 drzew, 4000 krzewów, założenie rabat z kwiatów cebulowych o powierzchni 500 m2, ustawienie 30 ławek, oznakowanie efektów projektu. Niemniej zakres ten może ulec zmianie w wyniku konsultacji społecznych. Koszty ustalone zostały na dzień weryfikacji projektu i mogą ulec zmianie w efekcie przeprowadzonych postępowań o zamówienie publiczne oraz w wyniku ustaleń konsultacji społecznych
Konsultacje społeczne wskażą ostateczny zakres prac do realizacji, wybrany na podstawie wstępnych koncepcji projektowych.
Części składowe kosztorysu:
- wykonanie projektu zieleni i małej architektury dla wybranych, nw. fragmentów ulicy – koszt 50 000 zł
- przeprowadzenie konsultacji społecznych – 40 000 zł
- uzupełnienie szpalerów drzew – 50 szt. drzew o obw. 35-40 cm – 3500 zł /szt. koszt 175 000 zł
- utrzymanie drzew w ostatnim kwartale 1 roku pielęgnacji – 45 zł/szt. 2250 zł
- utworzenie rabat z krzewami wzdłuż torowiska na powierzchni pow. 10 arów – koszt 115 500 zł
możliwe lokalizacje:
Łucka – Grzybowska
Grzybowska – Wolska
Kolejowa – Rondo Daszyńskiego
- utrzymanie krzewów ostatnim kwartale 1 roku pielęgnacji – 312 zł/ar 3 120 zł
Dodatkowo, ze względu na negatywny wpływ środków stosowanych do zimowego utrzymania dróg użycie mat słomianych chroniących nowoposadzone krzewy przed aerozolem solnym – koszt 35/mb – na długości około 860 mb – koszt 30 100 zł.
- ustawienie ławek – 30 szt. – koszt 1230/szt. – koszt 36 900 zł
- rabaty z roślin cebulowych – 500 m2 np. na trawnikach przy istniejących drzewach, planowanych krzewach, itp. (w miejscach nieobjętych inwestycjami) –
90 zł/ m2 – koszt 45 000 zł
oznakowanie projektu – koszt 2000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
499 870,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
- koszt 1 rocznej pielęgnacji nasadzeń drzew – 50 x 180 zł = 9 000 zł
- koszt 1 rocznej pielęgnacji nasadzeń krzewów – 10 arów x 1250 zł = 12 500 zł
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
21 500,00 zł

Modyfikacje

23.01.2017 10:59
Autor projektu
21.03.2017 09:51
Autor projektu
21.03.2017 20:57
Autor projektu
13.04.2017 13:08
Koordynator w Zarządzie Oczyszczania Miasta
04.05.2017 08:39
Koordynator w Zarządzie Oczyszczania Miasta

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (3)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Świetny projekt! Sam myślałem o nasadzeniu drzew zieleni wzdłuż Towarowej. Na Pana miejscu ująłbym jeszcze remont nawierzchni przystanków tramwajowych na Rondzie Daszyńskiego i Placu Zawiszy. Wyglądają strasznie, szczególnie ten na Zawiszy. Pozdrawiam
  Mieszkaniec783  23.01.2017 00:26
  • Dziękuję i zapraszam do współpracy! Co do tych przystanków ma Pan rację, ale nie chciałbym się ograniczać jedynie do wymiany ich nawierzchni. Można tam zaprojektować zieleń i małą architekturę. Szkoda miejsca na tyle betonu!
   Grzegorz Walkiewicz  23.01.2017 08:14 Autor projektu
 • Popieram! Jeśli uda się Panu ulepszyć ten projekt, który pozwoli zmodyfikować te przystanki. Jakieś fajne wiaty w większej skali - nie te co ustawia AMS pod którymi nie da się schować przed deszczem. Nowoczesne płyty chodnikowe + płotki U12a z wyższej półki, np. te szklane z czarnym okuciem. Towarowa wtedy faktycznie może zacznie wyglądać tak jak powinna po tylu latach. Czasu mało ;)
  Mieszkaniec783  23.01.2017 10:01
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany