Fontanna w parku Praskim

865
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Praga-Północ
Autor pomysłu Piotr Stryczyński
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
800 000 zł
Kategoria
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zdrowie
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Instalacja fontanny w parku Praskim, przykrytej płytami granitowymi z dyszami wytwarzającymi różne strumienie wody.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Północ
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Park Praski w okolicach metalowej żyrafy
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Tuż obok metalowej żyrafy. Fontanna znajdować się będzie na podłożu zakrytym granitowymi płytami, z których tryskać będzie 4-6 wodotrysków.

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Instalacja fontanny w parku Praskim, przykrytej płytami granitowymi z dyszami wytwarzającymi różne strumienie wody.
Opis projektu
Zgodnie z pismem SKZ nr KZ.02.410.2.2017(WMWA) z dnia 5. 04. 2017 r. cyt. „projekt „Fontanna multimedialna w Parku Praskim” zakłada prace na terenie parku wpisanego do rejestru zabytków woj. mazowieckiego pod nr 1434-A, decyzją z 3 lipca 1990 r. i będzie możliwy do realizacji pod warunkiem, iż przedmiotowa fontanna będzie miała formę 4-6 wodotrysków umieszczonych w szarych płytach granitowych, o wymiarach nie większych niż 3m x 3m, z opaską dookoła płyt, bez podświetlenia i muzyki (zgodnie z załączonym zdjęciem). Należy również zauważyć, iż prowadzenie robót ziemnych w pobliżu korzeni drzew, celem doprowadzenia niezbędnych instalacji do fontanny, powinno odbywać się ręcznie, pod ścisłym nadzorem konserwatorskim”.
Uzasadnienie realizacji projektu
W upalne dni mieszkańcy Warszawy gromadzą się w miejscach w których znajdują się fontanny. Na terenie Pragi nie ma żadnej fontanny ani miejsca gdzie mieszkańcy mogliby schłodzić się podczas występujących bardzo często w ostatnich latach upałów. Zrealizowanie projektu poprawi jakość życia mieszkańców, zapewni miejsce do ochłody i relaksu. Fontanna poprawi estetykę przestrzeni publicznej parku oraz ożywi ją i urozmaici. Dodatkowo przyjemny szum wody uspokoi i zrelaksuje mieszkańców oraz wyciszy ten fragment parku. Inwestycja pomoże w tworzeniu reprezentacyjnej przestrzeni dla licznie odwiedzających park mieszkańców i gości pobliskiego ZOO. Fontanna zapewni również dostęp do wody dla ptaków i innych zwierząt zamieszkujących park.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu

Pełen kosztorys dotyczy kosztów wykonania dokumentacji projektowej, przyłączy wodno-kanalizacyjnych, filtrów i aparatury sterującej fontanną, robót budowlanych, samej fontanny oraz dostosowania terenu, na którym znajdzie się opaska okalająca, zabezpieczająca przed wylewaniem się wody na zewnątrz i przed zanieczyszczeniami.

Całkowity koszt projektu szacuje się na 800 000,00 zł

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
800 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach, na który składają się koszty konserwacji bieżącej, opłata za wodę, koszty spuszczania wody na okres zimy, napełniania wody na okres letni oraz badania wody minimum raz w roku.
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
10 000,00 zł

Dokumenty

Modyfikacje

13.04.2017 12:04
Koordynator w Zarządzie Oczyszczania Miasta

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (4)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Nie jestem zwolennikiem tego projektu. Fontanna to przede wszystkim duży koszt. Eksploatacja generuje też niemałe koszty, ciągłe naprawy etc., a ponadto jest sezonowa i wydaje się być przeżytkiem z poprzedniego stulecia. Uważam, że koszty + ewentualne korzyści dla mieszkańców są marne. Jest dużo projektów mających realny wpływ na życie mieszkańców w mieście niż banalna fontanna, dająca (o ile będzie umożliwone w niej się zmoczyć) ukojenie związane z wysokimi temperaturami przez co najwyżej 2 tygodnie w roku...
  Robert Brodzik  07.06.2017 22:38
  • Rozumiem Pana zdanie ale pozolimy sobie pozostać przy argumentacji, która powstała na bazie rozmów z mieszkańcami i gośćmi parku Praskiego. W fontannie oczywiście będzie się można moczyć (ale nie tylko szereg plusów został podany w projekcie), tak jak ma to miejsce w innych dzielnicach, które rozumieją chęć polepszania jakości przestrzeni publicznej i zwiększenia dzięki temu ilości osób, które korzystają z uroków parków. Polecamy również częstsze spacery aby przekonać się, że z miejskich fontann korzysta sie znacznie dłużej niż 2 tyg w roku, jak również wizyty w innych dzielnicach, miastach i państwach aby przekonać się iż budowa fontann miejskich absolutnie nie jest przeżytkiem stulecia lecz wręcz przeciwnie...
   Piotr Stryczyński  08.06.2017 12:37 Autor projektu
 • Kwota pomysłu jest kosmiczna. Za tyle można zrobić o wiele więcej dobrego - jest kilka naprawdę fajnych, potrzebnych pomysłów. Za te 800 tys zbudujemy publiczną wannę dla pobliskich pijaczków, nie oszukujmy się...
  Mieszkaniec11357  30.06.2017 12:36
  • Wątpliwości co do kwoty proszę kierować do pracowników Urzędu Dzielnicy i ZOM, gdyż to oni weryfikowali projekt. Widziałem mnóstwo fontann w Warszawie i nigdzie nie spotkałem się z kapiacymi pijaczkami. Przykro mi że Pan/Pani ma takie wyobrażenie o Pradze. Ja jestem w parku codziennie i osoby o których Pan/Pani pisze to promil odwiedzających park. Ma Pan/Pani prawo twierdzić że inne pomysły są lepsze ale na szczęście o wyborze decyduje nieco szersze grono mieszkańców.
   Piotr Stryczyński  30.06.2017 12:57 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany