Izba Tożsamości Ursusa zaprasza: Śladami historii po dzielnicy

1418
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Ursus
Ursus Północny
Autor pomysłu Agnieszka Gorzkowska
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
10 030 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
  • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 287 głosów za tym projektem
Zgłoś swój pomysł Ikona Wyślij wiadomość do autora
Projekt zakłada 6 wycieczek z przewodnikami po wartościowych pod względem historii i kultury przemysłowej lokalizacjach w północnej części Ursusa. Projekt realizowany będzie także w Ośrodku Kultury "ARSUS" w Izbie Tożsamości Ursusa. Dla wszystkich zostanie opracowany darmowy ogólnodostępny spacerownik, także do ściągnięcia w formie mobilnej aplikacji. Wycieczkom towarzyszyły będą konkursy z nagrodami.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
03.01.2020 12:13

Zostało zorganizowanych sześć weekendowych wycieczek z przewodnikiem po wartościowych pod względem historii i kultury przemysłowej lokalizacjach w północnej części Ursusa.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Ośrodek Kultury Arsus w Dzielnicy Ursus m. st. Warszawy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Ursus
Obszar objęty pomysłem:
Ursus Północny
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Rejon ulic: Traktorzystów, K. Gierdziejewskiego, Posag Siedmiu Panien, Szamoty, Pl. Czerwca 1976 r., Bony, E. Rakuszanki, Bolesława Krzywoustego, Stanisława Leszczyńskiego, Wojciechowskiego, Jagiełły, M. Falskiego
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Wycieczki też odbędą się przy ul. Traktorzystów 14 w Izbie Tożsamości Ursusa

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada 6 wycieczek z przewodnikami po wartościowych pod względem historii i kultury przemysłowej lokalizacjach w północnej części Ursusa. Projekt realizowany będzie także w Ośrodku Kultury "ARSUS" w Izbie Tożsamości Ursusa. Dla wszystkich zostanie opracowany darmowy ogólnodostępny spacerownik, także do ściągnięcia w formie mobilnej aplikacji. Wycieczkom towarzyszyły będą konkursy z nagrodami.
Opis projektu
Podczas 6. dwugodzinnych wycieczek w 2018 roku uczestnicy zwiedzą północny obszar dzielnicy Ursus. Wszystkie trasy zostaną szczegółowo opracowane przez wykwalifikowane osoby, posiadające wiedzę o Ursusie i jego bogatej historii. Opracowane zostaną 3 różne trasy, ciekawe pod względem historii, kultury i dziedzictwa przemysłowego. Każdy spacer będzie raz powtarzany, by dać możliwość uczestnictwa jak największej ilości osób. Liczymy na uczestników z całej Warszawy, szczególnie nowych mieszkańców Ursusa. Pierwszy spacer planowany jest w maju na sobotę z powtórką w niedzielę. Podobnie drugi spacer: byłby w czerwcu w wybraną sobotę, powtórka w niedzielę. Ostatni spacer odbyłby się we wrześniu w wybraną sobotę i niedzielę. Przewodnicy będą wyposażeni w mikrofony zapewniające odpowiednie nagłośnienie. Zorganizowana zostanie akcja informacyjno-promocyjna z podaniem dokładnych dat, miejsc zbiórki oraz tematów wycieczek. Projekt zakłada wycieczkę trasą wiodącą po powstałej w końcu 2016 roku kolekcji Izby Tożsamości Ursusa. Na tej samej trasie zwiedzania planowane jest obejrzenie ocalałych hal po byłych Zakładach Przemysłu Ciągnikowego "Ursus" i wysłuchanie opowieści przewodnika o organizacji Zakładów, rozmieszczeniu poszczególnych wydziałów, produkcji i warunkach socjalnych pracowników. Na tej trasie znajdą się m.in. brama główna, wydział odlewni aluminium, wydział metalurgiczny (modelarnia, odlewnia, kuźnia), Zakład Kabin PLK, Lakiernia, Zakład Ciągnika PLC, Zakład Podwozia PLB, Zakład Silnika PLS, Magazyn Wysokiego Składowania,stary i nowy Budynek Dyrekcyjny. Druga trasa opracowana będzie po Gołąbkach, m.in.: cmentarzu, kolonii domków jednorodzinnych - dom premiera Grabskiego i innych znanych postaci. Po drodze uczestnicy poznają historię zabytkowej kapliczki i kościoła pw. Św. Jana Apostoła. Ostatnia trasa przebiegnie po os. Niedźwiadek, po tzw. Starym Mieście dawnych Czechowic. Uczestnicy dowiedzą się m. in., o mieszkańcach Czechowic, najstarszej ulicy Ursusa, lokalizacji dawnego składu węgla, wytwórni wód gazowanych. Podczas wycieczek nie zabraknie anegdot, ciekawostek i konkursów z nagrodami dla uczestników. Każdy otrzymałby pamiątkową torbę z broszurą m. in. z trasami i informacją, jak pobrać aplikację mobilną z trasami i z niej korzystać.

Uzasadnienie realizacji projektu
Zadaniem projektu, który zakłada wycieczki z przewodnikami po wartościowych historycznie miejscach północnej części dzielnicy Ursus, jest prezentacja wszystkim zainteresowanym mieszkańcom całej Warszawy walorów historycznych i kulturowych Ursusa wraz z dziedzictwem przemysłowym i ważnymi postaciami związanymi z dzielnicą. Szczególnym celem jest również dostarczenie wiedzy, integracja i rozbudzenie poczucia tożsamości wśród mieszkańców, którzy zamieszkują Ursus od niedawna. Zauważa się zgłaszaną na spotkaniach i konsultacjach społeczną potrzebę wycieczek, jakie zakłada projekt. Walorem projektu jest też promocja wartościowego stylu spędzania czasu wolnego.


Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
600 zł - 2 mikrofony zapewniające odpowiednie nagłośnienie / 1500 zł - 200 toreb płóciennych dla uczestników wraz opracowaniem grafiki / 3 x 250 zł - honararia dla przewodników za opracowanie tras w terenie, do przewodnika i aplikacji (250 zł za 1 trasę) / 6 x 280 zł - 280 zł jako koszt za oprowadzenie wycieczki przez przewodnika (3 trasy, każda raz powtórzona) / 500 zł - dokumentacja fotograficzna spacerów i wykonanie zdjęć do przewodnika i aplikacji / 700 zł - koszt druku 200 plakatów A2 (offset) / 500 zł przetłumaczenie treści do przewodnika i aplikacji na język angielski / 3500 zł - koszty broszury z trasami / 300 zł - nagrody dla uczestników spacerów

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
10 030,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Fantastyczny pomysł :-) Biorąc pod uwagę dynamiczny przyrost liczby mieszkańców, to warto mocniej ich związać z dzielnicą poprzez przybliżenie im jej historii i ciekawych miejsc :-)
    Mieszkaniec10376  07.02.2017 10:56
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany