"Jak i czym" - kampania dotycząca dokarmiania ptaków zimą - kontynuacja

856
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Praga-Północ
Autor pomysłu Piotr Stryczyński
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
3 835 zł
Kategoria
  • edukacja
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Oddano 1051 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Z dokarmianiem ptaków wiąże się duża odpowiedzialność, bo jeśli jest źle zorganizowane, może ptakom szkodzić bardziej niż głód i chłód. Projekt ma na celu wykłady w praskich przedszkolach dotyczące jak i czym dokarmiać ptaki, które pozostają na zimę oraz przekazanie dzieciom specjalnych kulek z ptasim pokarmem.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
22.01.2019 13:21

W ramach projektu przedszkolaki z Pragi-Północ podczas warsztatów mogły się dowiedzieć, jak dokarmiać ptaki zimą. Zajęcia prowadzone były przez Stowarzyszenie Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Praga-Północ

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Północ
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Przedszkola lokalizowane w dzielnicy PRAGA - Północ

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Z dokarmianiem ptaków wiąże się duża odpowiedzialność, bo jeśli jest źle zorganizowane, może ptakom szkodzić bardziej niż głód i chłód. Projekt ma na celu wykłady w praskich przedszkolach dotyczące jak i czym dokarmiać ptaki, które pozostają na zimę oraz przekazanie dzieciom specjalnych kulek z ptasim pokarmem.
Opis projektu
Zima to trudny czas dla ptaków. Trudno znaleźć im cokolwiek do jedzenia, gdyż wszystko zasypał śnieg. Poszukiwania na mrozie pochłaniają cenną energię. Zimową porą możemy spotkać wróble, mazurki, sikory, dzięcioły, kawki, gawrony, kosy, kwiczoły oraz ich kuzynów. Aby pomóc im w przetrwaniu zimy można je dokarmiać. Bez wsparcia ludzi, mniej doświadczone, stare bądź osłabione ptaki mają nikłe szanse na przeżycie w okresie mrozów i obfitych opadów śniegu. Dni są wówczas krótkie, a dostęp do pokarmu utrudniony, dlatego warto poznać zasady rozsądnego dokarmiania ptaków. Niestety podczas dokarmiania ptaków popełniamy wiele błędów, które często przynoszą więcej szkód niż pożytku. Dlatego istotne jest świadomy i mądry sposób doboru pokarmu i zasad obowiązujących przy dokarmianiu zimową porą. Dokarmianie ptaków pozwala na obserwację i bliskie poznanie zwierząt. Te edukacyjne zajęcie jest również źródłem ogromnej przyjemności, szczególnie jeśli zaangażujemy w nie najmłodszych. To również przykład dobrego uczynku i aktywnej ochrony przyrody, którą warto praktykować od najmłodszych lat.
Projekt zakłada cykl wykładów we wszystkich praskich przedszkolach dotyczący problemów jak i czym dokarmiać ptaki oraz jak w inny sposób można pomóc im przetrwać zimę. Drugim elementem jest przekazanie dzieciom gotowych kulek pokarmowych oraz informacji w jaki sposób możemy sami stworzyć tego typu pokarm.
Uzasadnienie realizacji projektu
Dokarmianie to nie tylko sposób na zrobienie czegoś pożytecznego i wartościowego, ale również okazja na pogłębienie wiedzy o ptakach, ich różnorodności oraz pięknie. Dorarmianie podczas zimy nie stwarza ryzyka, że przyzwyczają się one do pomocy przez cały rok ale istotne jest poznanie podstawowych zasad dotyczących dokarmiania. Dobór karmy nie może być przypadkowy. Mimo naszych dobrych chęci, wyrządzimy krzywdę zwierzętom, jeśli będziemy dokarmiać je np.spleśniałym chlebem. Takie dokarmianie to jedynie sposób na utylizację domowych odpadków, które coraz częściej staje się przyczyną konfliktów między władzami wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych oraz zwolennikami karmienia ptaków.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
13 przedszkoli w każdym dwa wykłady po 45 min. 13 x 75 zł = 975 zł
Zakup kulek pokarmowych dla każdego przedszkolaka (200 kulek na przedszkole / 2 kulki na dziecko) . 2600 x 1,10 zł = 2860 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
3 835,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany