Widny Gocław - Doświetlenie terenu wokół Szkoły Podstawowej SP 312 przy Umińskiego 12

876
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Praga-Południe
Gocław
Autor pomysłu Mieszkaniec
Współautorzy Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
250 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • przestrzeń publiczna
  • sport
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Projekt zapewnienia bezpiecznego otoczenia dzieciom na terenie i w obrębie/drodze do Szkoły Podstawowej SP 312

- modernizacja monitoringu szkoły i jej otoczenia w standardzie umożliwiającym podłączenie do systemu miejskiego (Straż Miejska/Policja)
- montaż latarń LED w otoczeniu szkoły i ułożenie kabla zasilającego

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Praga-Południe
Obszar objęty pomysłem:
Gocław
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Szkoła Podstawowa nr 312 im. Ewy Szelburg - Zarembiny 03-984 Warszawa ul. Umińskiego 12. Teren szkoły, rejon ul. Umińskiego.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Bezpośrednie otoczenie Szkoły Podstawowej SP312; Boiska szkolne. Chodniki wzdłuż "kanałku" przylegające do szkoły i boiska szkolnego i obszar "drogi do szkoły" w promieniu ok. 500 m, w którym znajduje się skupisko obiektów edukacyjnych (kilka przedszkoli, żłobek, gimnazjum, kilka placów zabaw, odcinek spacerowy przy "kanałku".. Do szkoły uczęszcza ponad 2000 uczniów. Ponadto należy ona do skupiska infrastruktury edukacyjnej do której przez niebezpieczne przejścia bez sygnalizacji przemieszczają się dzieci i młodzież: w promieniu 500 m po drugiej stronie dwupasmowej ul Umińskiego, której dotyczy projekt znajduje, się gimnazjum, żłobek i dwa przedszkola oraz skwerek z siłownią plenerową (w nocy miejsce gromadzenia się spożywających alkohol). Stale grupy spożywające alkohol znajdują się w nocy na terenie boiska szkolnego jak również wzdłuż kanałku, na terenach i w pobliżu niemonitorowanych placów zabaw, - bezpośrednio przy obiektach infrastruktury edukacyjnej lub na ich terenie. W tym obszarze rzadko pojawiają się patrole policyjne. Straż Miejska odmawia np. interwencji, jeżeli teren jest ogrodzony i nie ma możliwości wejścia na teren boisk szkolnych. Potrzebna jest więc koordynacja z projektem działań służb porządkowych.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zapewnienia bezpiecznego otoczenia dzieciom na terenie i w obrębie/drodze do Szkoły Podstawowej SP 312

- modernizacja monitoringu szkoły i jej otoczenia w standardzie umożliwiającym podłączenie do systemu miejskiego (Straż Miejska/Policja)
- montaż latarń LED w otoczeniu szkoły i ułożenie kabla zasilającego
Opis projektu
Przebywaniu wieczorami osób spożywających alkohol/narkotyki na terenie kompleksu boisk przy szkole i niszczeniu infrastruktury wokół szkoły i na terenie boiska powinno zapobiec wykonanie monitoringu z doświetleniem (uruchamianym czujnikiem ruchu) zacienionych terenów:
- między boiskiem sportowym z bieżnią a kortami tenisowymi.
- między kanałkiem a szkołą,
- trawników, otoczenia wokół szkoły.
Taki skuteczny monitoring musiałby być podłączony z miejską siecią monitoringu
Istnieje możliwość oszczędności: wykorzystania istniejącego lecz niesprawnego monitoringu szkolnego, słupów oświetleniowych boiska oraz wykorzystania istniejącej infrastruktury (monitoringu miejskiego placu zabaw po drugiej stronie kanałku).

Projektodawca proponuje, aby monitoring związany z projektem rozszerzyć na wszelkie lokalizacje (np. ok 500m od szkoły, równiez po drugiej stronie ul. Umińskiego, na skwerkach, na terenach placów zabaw, siłowni plenerowej) gdzie obecnie stale wieczorami przebywają osoby spożywające alkohol.
(Aby nie przekroczyć budżetu, część monitoringu w mniej newralgicznych lokalizacjach mogłyby stanowić atrapy.)

W związku z zakładanym monitoringiem projektodawca zakłada współpracę z Policją i regularny patrol wzdłuż kanałku i dostęp do terenu boisk szkolnych gdzie obecnie regularnie przebywają osoby pijące alkohol i niszczące infrastrukturę sportową i tereny wokół szkoły.
Uzasadnienie realizacji projektu
Monitoring ogólnodostępnych obiektów wokół szkoły umożliwiałby skuteczną interwencję Policji i Straży Miejskiej i zapobiegłby: niszczeniu gumowej murawy boiska, zaśmiecaniu szkłem i petami trawników na terenie i wokół szkoły, pozostawianiu butelek po alkoholu, oddawaniu moczu na murawę i chodniki, przebywaniu osób pod wpływem alkoholu i narkotyków na terenie boisk sportowych.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Monitoring i doświetlenie punktów newralgicznych wokół szkoły
5 000 PLN - szkolny rejestrator monitoringu umożliwiający komunikację z miejskim systemem monitoringu
12 * 1200 = 14400 PLN - kamery do monitoringu zewnętrznego na terenie szkoły i w jej pobliżu (ławeczki wzdłuż kanałku) i w odległości ok 500 m od szkoły w miejscach newralgicznych (zaułkach, placach zabaw,
gdzie wieczorami zbierają się pijący alkohol.
12 * 2000 PLN = 24000 PLN - dodatkowe doświetlenie monitorowanych terenów wokół szkoły
20 000 PLN - koszty wykonania projektu i instalacji
Koszty alternatywne:

1. Koszty niszczonej infrastruktura boiska (tartanowej bieżni, trybun, przyległych szkolnych placow zabaw) - to koszty codziennego sprzątania, częstszej renowacji i narażenie na okaleczenie (szkła z rozbitych butelek w bieżni).
3. Koszty wpływu psychologicznego na dzieci brzydoty, rozrzuconych butelek po alkoholu i zniszczen fasady szkoły np. propaganda pronarkotyczna: napisy "Ganja" przy wejściu do klas zerowych wlepki "Hemp na terenie w pobliżu szkoły.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
250 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Koszty serwisowania monitoringu:
100 PLN - koszt miesięczny konserwacji monitoringu
100 PLN - koszt miesięczny konserwacji oświetlenia
500 PLN - koszt prądu (monitoring i oświetlenie)
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
8 400,00 zł

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany