Zieleń na Kirasjerów - projekt pilotażowy

696
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Praga-Południe
Grochów Kinowa
Autor pomysłu Natalia Szelachowska
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
11 470 zł
Kategoria
 • komunikacja/drogi
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 202 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Poprawienie estetyki okolicy przez nasadzenie trawnika oraz kwiatów. Projekt przewiduje zagospodarowanie dwóch przestrzeni: skweru między budynkami al. Waszyngtona 128 i al. Waszyngtona 130 oraz terenu zielonego przylegającego do budynku Al. Waszyngtona 130 od strony ul. Kirasjerów, a także ustawienie koszy na śmieci na ul. Kirasjerów.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
20.02.2019 10:01

Projekt został zrealizowany. Posadzono 34 pęcherznic, 60 róż, 17 tawuł. Nasadzenia zostały wykonane w okolicy al. Waszyngtona nr 128 i 130. Zakupiono 2 kosze na śmieci.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Zakład Gospodarowania Nieruchomościami

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Praga-Południe
Obszar objęty pomysłem:
Grochów Kinowa
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
obszar między Al. Waszyngtona i Kirasjerów, okolice Ronda Wiatraczna
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Obszar znajduje się na terenie Pragi Południe i jest ogólnodostępny dla mieszkańców. Jest miejscem, z którego korzystają okoliczni mieszkańcy, umożliwia skrócenie drogi na przystanek lub przedostanie się z ul. Kirasjerów w al. Waszyngtona i odwrotnie. Jest również widoczny z poziomu ulicy - zarówno dla osób korzystających z komunikacji miejskiej, jak i samochodów. To teren miejski i wspólnotowy.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Poprawienie estetyki okolicy przez nasadzenie trawnika oraz kwiatów. Projekt przewiduje zagospodarowanie dwóch przestrzeni: skweru między budynkami al. Waszyngtona 128 i al. Waszyngtona 130 oraz terenu zielonego przylegającego do budynku Al. Waszyngtona 130 od strony ul. Kirasjerów, a także ustawienie koszy na śmieci na ul. Kirasjerów.
Opis projektu
Projekt ma na celu zagospodarowanie i rewitalizację dwóch przestrzeni, które są one zaniedbane i bywają zaśmiecone: skweru o powierzchni ok. 200 m2 między budynkami al. Waszyngtona 128 i 130 oraz ulicami Waszyngtona i Kirasjerów. Dodatkowo od strony al. Waszyngtona stoją słupki, które można odnowić. Druga przestrzeń to teren zielony o powierzchni 120 m2, która znajduje się na wysokości budynku al. Waszyngtona 130 od strony ul. Kirasjerów. Głównym celem projektu "Ogrody Kirasjerów" jest nasadzenie nowego trawnika na obydwu przestrzeniach, wprowadzenie elementów kwiatowych oraz krzewów i dzięki temu uatrakcyjnienie przestrzeni dla mieszkańców często korzystających z tych ulic. We współpracy z mieszkańcami zostanie ustalony projekt zagospodarowania tych przestrzeni żeby najlepiej służyły osobom mieszkającym w okolicy. Przejście między budynkami, które otacza teren zielony jest często wykorzystywane przez mieszkańców, którzy podróżują komunikacją miejską (al. Waszyngtona i ul. Grochowska) i mieszkają w budynkach od strony ul. Kirasjerów. Ulica ta stanowi często trasę spacerową dla właścicieli psów oraz rodzin z dziećmi.
Dodatkowo w ramach projektu ustanowione będą dwa kosze na śmieci na ul. Kirasjerów podnoszące standard życia mieszkańców oraz dające możliwość wyrzucania odchodów dla właścicieli psów, którzy często spacerują w sąsiedztwie.
Mieszkańcy Grochowa mają do dyspozycji trzy parki (Skaryszewski, Polińskiego i OPAK), ale często nie przykładają uwagi do małych terenów zielonych znajdujących się w najbliższym sąsiedztwie. Projektu podniesie standard korzystania z przestrzeni publicznej oraz pozwoli na lepsze utożsamianie się mieszkańców z okolicą ze względu na poprawienie estetyki i dodanie elementów zielonych. Istotnym elementem będzie wprowadzenie udogodnień, których teraz brakuje w przypadku korzystania z chodników, czyli koszy na śmieci na ul. Kirasjerów. Zgodnie z prawem na terenie m.st. Warszawy kosze mogą być wykorzystywane do wyrzucania odchodów psów.
Uzasadnienie realizacji projektu
Skwer i teren zielony są mijane każdego dnia i szpecą krajobraz. Zagospodarowanie w prosty sposób - przez zasadzenie trawy i roślin będzie działaniem poprawiającym jakość życia. Nagłośniony problem zanieczyszczenia powietrza oraz smogu powoduje, że tereny zielone, nawet najmniejsze, powinny być lepiej wykorzystane i obsadzone roślinnością. Wreszcie mieszkańcy mają okna, które wychodzą na ten teren, co obniża ich standard życia.
Problem braku jakichkolwiek koszy na śmieci na ul. Kirasjerów powoduje, że mieszkańcy wyrzucają śmieci i niedopałki na chodnik lub trawnik, a następnie te obiekty zostają tam przez dłuższy czas. Z kolei właściciele psów powinni mieć też możliwość posprzątania po swoich pupilkach.

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
- nasadzenie trawnika na obu przestrzeniach (skwer i teren od ul. Kirasjerów): 200m2+120m2=320m2, 320m2 x 22 zł= 7040 zł
- nasadzenie krzewów (8 sztuk): 8 x 100 zł = 800 zł
- nasadzenie kwiatów/założenie kwietników: 6 x 300 zł = 1800 zł
- odnowienie słupków: 6 szt x 30zł = 180 zł
- postawienie koszy na śmieci (2 sztuki): 2 x 600 zł = 1200 zł
- oznakowanie małej architektury (2 koszy) logo Budżetu Partycypacyjnego: 2 x 25zł = 50zł
- oznakowanie terenu zielonego tablicami informacyjnymi z logo Budżetu Partycypacyjnego: 1 x 400 zł = 400 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
11 470,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Roczny koszt utrzymania:
- koszt opróżniania koszy - 2 zł (koszt jednorazowego opróżnienia jednego kosza) x 2 (minimalna liczba opróżnień w tygodniu) x 52 tygodnie x 2 kosze: 416 zł
- pielęgnacja trawnika i nasadzeń: 7024 zł
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
7 440,00 zł

Modyfikacje

11.04.2017 09:17
ZGN Praga Południe
11.04.2017 12:46
Koordynator w dzielnicy Praga-Południe
02.05.2017 08:27
ZGN Praga Południe

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Sugeruje zmine nazwy projektu gdyż jest mylaca - ogrody ? To miejsce to jedynie kwadrat trawnika ogrodow to tam igdy nie bedzie :-)
  Mieszkaniec10604  11.03.2017 13:38
  • Dzień dobry,

   dziękuję za komentarz. Tak, jak tłumaczyłam podczas prezentacji, projekt ma charakter pilotażowy. Teren zielony między budynkami przy ul. Kirasjerów ma potencjał i może lepiej służyć mieszkańcom. Nie należy brać nazwy dosłownie.
   Pozdrawiam,
   NS
   Natalia Szelachowska  14.03.2017 21:54 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany