"W zdrowym duchu zdrowe ciało” – projekt wsparcia psychologicznego i aktywizacji seniorów

390
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Ursynów
Ursynów Wysoki Północny
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
30 875 zł
Kategoria
  • pomoc społeczna
  • zdrowie
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Projekt polega na zorganizowaniu spotkań dwóch grup uczestników (składających się z seniorów) z psychologiem. Spotkania pozwolą na porozmawianie o swoich problemach, otrzymanie wsparcia psychologicznego, poznanie nowych ludzi, zawarcie znajomości i przyjaźni. Seniorzy będą także odkrywać swój potencjał, przyglądać się zainteresowaniom, poznawać nowe aktywności lub powracać do tych dawno zapomnianych.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Ursynów
Obszar objęty pomysłem:
Ursynów Wysoki Północny
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Dom Kultury "Stokłosy", ul. Lachmana 5
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Sala musi zapewnić możliwość przeprowadzenia w komfortowych warunkach zajęć dla grupy 12 uczestników.

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt polega na zorganizowaniu spotkań dwóch grup uczestników (składających się z seniorów) z psychologiem. Spotkania pozwolą na porozmawianie o swoich problemach, otrzymanie wsparcia psychologicznego, poznanie nowych ludzi, zawarcie znajomości i przyjaźni. Seniorzy będą także odkrywać swój potencjał, przyglądać się zainteresowaniom, poznawać nowe aktywności lub powracać do tych dawno zapomnianych.

Opis projektu
Projekt realizowany byłby poprzez zorganizowanie raz w tygodniu dwugodzinnych spotkań dwóch grup seniorów (po maks. 12 uczestników) z doświadczonym w pracy z seniorami psychologiem.

Spotkania odbywałyby się w okresie od początku marca do końca listopada (z przerwą wakacyjną oraz wyłączeniem dni świątecznych). W sumie przewidziano 20 spotkań w każdej z grup, w tym ze specjalistami z danej aktywności.

Zajęcia te mają umożliwić porozmawianie o kłopotach, otrzymanie wsparcia psychologicznego, poznanie nowych ludzi, poszukanie sposobów zawarcia z nimi przyjaźni. Seniorzy będą docierać do swojego potencjału, odkrywać nowe zainteresowania, powracać do dawno zapomnianych aktywności.

Spotkaniom tym towarzyszyć będą wykłady i warsztaty specjalistów z dziedziny rekreacji ruchowej, żywienia, fizjoterapii, od wizażu i stylizacji itp.

Ważnym aspektem spotkań będzie także dostarczanie uczestnikom informacji na temat dzielnicowej oferty, adresowanej do seniorów, która jest dość bogata, ale czasami rozproszona.

Program ten jest przeznaczony dla seniorów w wieku 65 lat i więcej.

Ramowy program projektu skupiałby się wokół następujących sfer:

1. Seniorzy czują się z różnych powodów samotni i nie mają szansy, odwagi lub pomysłu na kontakty pozarodzinne. Warto im pokazać nowe sposoby dotarcia do ludzi.

2. Jak radzić sobie ze stresem i trudnymi emocjami?

3. Akceptacja samego siebie i swojego ciała. Zdarza się, że starszy człowiek nie lubi swojego ciała i nie ma zbyt wielu okazji doi bliskości fizycznej z drugą osobą. Można to przepracować na warsztatach.

4. Trening asertywności – nauka umiejętności mówienia „nie” w sytuacjach, które mogą być zbyt obciążające dla seniorów.

5. Poszukiwanie nowych i zapomnianych pasji, wykorzystanie swoich mocnych stron. Uruchomienie motywacji do działania w danej dziedzinie.

6. Praca zarówno z kobietami i mężczyznami nad nad atrakcyjnością wyglądu zewnętrznego - wizaż i stylizacja.

7. Zdrowe odżywanie seniorów – spotkanie ze specjalistą w dziedzinie żywienia.

8. Ruch w codziennym życiu – spotkanie ze specjalistą od rekreacji ruchowej seniorów, przedstawienie korzyści zdrowotnych tej aktywności. Prezentacja ćwiczeń możliwych do wykonywania samemu, przegląd dzielnicowej oferty zajęć zorganizowanych.
Uzasadnienie realizacji projektu
Człowiek lubiący siebie, dobrze gospodarujący własną energią, jest zdrowszy fizycznie od niepoprawnego pesymisty. Szuka rozwiązań i uruchamia "spryt" przy ich odnajdywaniu.

Część starszych ludzi w Polsce sama zalicza siebie do przegranych, żyjących tylko dla rodziny lub "wyrzuconych na śmietnik" - bywa, że taką rolę przypisuje im społeczeństwo.

Problem jest na tyle złożony, że wymaga pracy z seniorem na wielu poziomach. Bo senior ma "wyjść z szafy”, przeciągnąć się i pomacać swoje "psychiczne muskuły". Temu ma służyć wsparcie psychologiczne seniorów, przekonanie ich do realnych możliwości działania na Ursynowie i profilaktyka zdrowotna - zgodnie z nazwą projektu "W zdrowym duchu zdrowe ciało".

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Wynajem sali umożliwiającej przeprowadzenie spotkań 80 zł/h x 20 spotkań w każdej z grup x 2 grupy x 2 godziny (długość spotkania) = 6400 zł

Koszt zatrudnienia psychologa lub psychologów prowadzących zajęcia – 80 godzin spotkań po 120 zł/h pracy doświadczonego psychologa = 9600 zł

Koszt wynagrodzeń specjalistów prowadzących wykłady i warsztaty – 5 spotkań po 2 godziny w każdej z 2 grup – razem 20 godzin x 150 zł/h = 3000 zł

Koordynacja zadania - 8 mies. x 600 zł = 4800 zł

Drobny poczęstunek dla uczestników (kawa, herbata, woda, ciastka) zajęć – 60 zł za każde prowadzone zajęcia x 40 spotkań = 2 400 zł

Promocja przedsięwzięcia – przygotowanie projektu ulotek oraz ich wydruk – około 1000 sztuk – 300 zł, dystrybucja ulotek obok stacji metra, a także do miejsc uczęszczanych przez seniorów (biblioteki, ośrodki pomocy społecznej, przychodnie, w pobliżu kościołów, sklepy itp.) 25 zł/h pracy x 16 godzin pracy = 375 zł. Promocja razem – 675 zł.

Obsługa księgowa - 8 mies. x 500 zł = 4000 zł

Promocja poprzez dzielnicowe media we współpracy z Urzędem Dzielnicy Ursynów – bez dodatkowych kosztów

Całkowity koszt projektu – 22 075 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
30 875,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Modyfikacje

03.02.2017 14:43
Koordynator w dzielnicy Ursynów
03.02.2017 14:46
Koordynator w dzielnicy Ursynów
20.04.2017 16:29
Wydział Spraw Społecznych i Świadczeń dla Dzielnicy Ursynów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany