Rodzinnie na Saskiej Kępie - zajęcia, warsztaty, spacery i gra miejska

1596
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Praga-Południe
Saska Kępa
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
42 100 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Chcesz aktywnie, twórczo i kreatywnie spędzić czas z rodziną? Przekonać się, jak wejść w sensoryczny świat dzieci czytając z nimi książki? Pokazać dzieciom, że matematyka, fizyka i chemia może być zabawą. A gra miejska czy spacer to doskonała okazja do spędzenia wspólnych chwil z najbliższymi. Zapraszamy na rodzinną Saską Kępę!

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Praga-Południe
Obszar objęty pomysłem:
Saska Kępa
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Warsztaty podnoszące kompetencje wychowawcze rodziców zrealizowane zostaną w przedszkolach: Przedszkole Nr 292 ul. Walecznych 4/6 i nr 180 ul. Niekłańska 4. Pierwsze czytanki, zajęcia z eksperymentami, gry matematyczne w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 45 przy ul. Meksykańskiej 3. Pierwsze czytanki. Muzycznie i Pierwsze czytanki. Teatralnie w Promie Kultury Saska Kępa, ul. Brukselska 23. Rodzinne gry miejskie i spacery z przewodnikiem odbędą się w przestrzeni publicznej na terenie obszaru Saska Kępa.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Projekt będzie realizowany na Saskiej Kępie. Oba przedszkola oraz Biblioteka wyraziły pisemną zgodę na realizację działań na ich terenie. PROM Kultury wyraził zgodę ustną.

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Chcesz aktywnie, twórczo i kreatywnie spędzić czas z rodziną? Przekonać się, jak wejść w sensoryczny świat dzieci czytając z nimi książki? Pokazać dzieciom, że matematyka, fizyka i chemia może być zabawą. A gra miejska czy spacer to doskonała okazja do spędzenia wspólnych chwil z najbliższymi. Zapraszamy na rodzinną Saską Kępę!
Opis projektu
Adresatami projektu są rodzice z dziećmi w różnym wieku. Zajęcia odbędą się w różnych miejscach, aby zwiększyć ich dostępność. Będą prowadzone przez specjalistów, posiadających odpowiednie przygotowanie, zostaną wybrani na otwartym rynku. Scenariusze gier i spacery zostaną przygotowane przez przewodnika, mającego doświadczenie w przygotowywaniu zajęć i zabaw dla rodzin z dziećmi.
1. Warsztaty podnoszące kompetencje wychowawcze rodziców dzieci w wieku 0-6 lat. Dwa cykle (każdy po 10 spotkań). Warsztaty zrealizowane zostaną późnym popołudniem. Czas trwania 1 spotkania: 180 min.
2. Zajęcia z eksperymentami dla dzieci w wieku 5-10 lat (10 spotkań). Dzieci podczas warsztatów samodzielnie, pod okiem prowadzącego, przeprowadzą doświadczenia (z zakresu chemii, fizyki, biologii). Każde zajęcia to inny temat naukowy. Uczestnicy większości spotkań będą mogli zabrać efekty pracy do domu. Czas trwania 45-60 min.
3. Gry matematyczne dla dzieci w wieku 5-8 lat (5 spotkań). W czasie zajęć przedstawione zostaną przepisy na gry matematyczne dla rodziny, wspólne ćwiczenie umiejętności matematycznych. Uczestnicy odkryją pomysły i pomoce do wykorzystania w domu. Doświadczą i odkryją istotne matematyczne fakty. Dzięki twórczej aktywności i stopniowemu pokonywaniu trudności, dzieci odkryją własny potencjał i zyskają motywację do nauki. Czas trwania 45 min.
4. Pierwsze czytanki dla dzieci w wieku 0-3 lata. Książki to wspaniały pomysł na bycie razem z dzieckiem, nawet tym najmłodszym. Wspólnie posłuchamy, popatrzymy, dotkniemy, a nawet powąchamy i posmakujemy zawartych w pierwszych czytankach historii. W przyjaznej atmosferze będziemy się bawić, przy dobrej literaturze angażując wszystkie zmysły - zdobędziemy nowe doświadczenia. W PROMie czytanki będą odbywać się w konwencji muzycznej i teatralnej.
5.Spacery i gry miejskie dla rodzin z dziećmi. Mają na celu integrację rodzin, wspólne spędzenie czasu, poznanie ciekawych miejsc dzielnicy, pobudzenie świadomości lokalnej. Scenariusze będą dostosowane do rodzin z dziećmi w wieku 3-10 lat. Zaplanowane zostały 2 spacery (każdy 120 min., max. 50 osób) oraz 2 gry (każda 150 min., max. 30 rodzin). Podczas gier uczestnicy wykonają zadania, podczas spacerów poznają ciekawe zakątki i historie oraz będą odgadywali zagadki dotyczące Saskiej Kępy.
Uzasadnienie realizacji projektu
W Warszawie mieszka coraz więcej rodzin z małymi dziećmi. Według danych GUS w 2015 roku mieszkało tu blisko 180 tysięcy dzieci do 9 roku życia. Duża ich część na Pradze-Południe, będącą drugą co do ilości mieszkańców dzielnicą Warszawy (ok. 180 tys. osób). Saska Kępa jest jednym z najliczniej zamieszkanych obszarów tej dzielnicy. Mieszka tu około 40 tys. osób, duża część to rodziny z dziećmi. Rodziny te potrzebują bezpłatnych zajęć, powalających twórczo spędzić czas. Dzięki zaplanowanym działaniom rodziny będą mogły zintegrować się, spędzić ciekawie czas oraz nabyć nowe umiejętności wychowawcze. Projekt pobudzi świadomość lokalną oraz przysłuży się do promocji Saskiej Kępy.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
*** Warsztaty podnoszące kompetencje wychowawcze rodziców:
1) przygotowanie scenariuszy spotkań, opracowanie materiałów dla uczestników, prowadzenie zajęć (przez psychologa mającego doświadczenie w pracy z rodzicami, rodzinami, dziećmi), zakup materiałów na spotkanie itp.
czas trwania jednego spotkania: 4 godziny dydaktyczne (1 godz. = 45 min) - 180 min
koszt 1 spotkania: 550 pln
SUMA: 2 cykle x 10 spotkań x 550 pln = 11 000 pln
Liczba uczestników cyklu:max. 32 osoby (2 grupy po max. 16 osób)
2) zakup art. spożywczych na 20 spotkań
kawa, herbata, kubeczki itp.
SUMA = 200 pln
*** Zajęcia z eksperymentami dla dzieci w wieku 5-10 lat:
3) przygotowanie scenariuszy zajęć (np. o wulkanach, eksperymenty z domowej kuchni), opracowanie materiałów dla uczestników, prowadzenie zajęć (przez osobę mającą doświadczenie w pracy z dziećmi w obszarze nauk ścisłych, pracującą w oparciu o zatwierdzone scenariusze), zakup materiałów wykorzystywanych w czasie zajęć np.probówki, statywy laboratoryjne itp.
czas trwania 1 spotkania = 45-60 min.
koszt jednego spotkania = 320 pln
SUMA: 10 spotkań x 320 = 3200 pl
Liczba uczestników: max 120 dzieci (10 zajęć x max. 12 dzieci)
*** Gry matematyczne
przygotowanie scenariuszy spotkań, prowadzenie zajęć (przez pedagoga, nauczyciela z doświadczeniem w pracy z dziećmi w przedszkolu i szkole), zakup i przygotowanie materiałów edukacyjnych na spotkanie itp.
koszt 1 spotkania: 200 pln
SUMA: 5 spotkań x 200 pln = 1000 pln
Liczba uczestników cyklu: max. 32 osób (max. 16 dzieci i max.16 rodziców)
*** Pierwsze czytanki w bibliotece
4) przygotowanie scenariuszy spotkań, prowadzenie zajęć (przez pedagoga/animatora kultury z doświadczeniem w pracy z małymi dziećmi), zakup i przygotowanie materiałów edukacyjnych na spotkanie itp.
czas trwania jednego spotkania: 1 godzina dydaktyczna
koszt 1 spotkania: 160 pln
SUMA: 5 spotkań x 160 pln = 800 pln
Liczba uczestników: max. 50 rodziców + max. 50 dzieci (5 spotkań x max 10 rodziców z dziećmi)
*** Pierwsze czytanki. Teatralnie i Pierwsze czytanki. Muzycznie w PROMie
5) przygotowanie scenariuszy spotkań, prowadzenie zajęć przez 2 osoby (pedagog/animator kultury wraz z absolewentką/tem szkoły muzycznej i szkoły teatralnej/studium teatralnego) zakup i przygotowanie materiałów edukacyjnych na spotkanie itp.
czas trwania jednego spotkania:1 godzina dydaktyczna
koszt 1 spotkania: 270 pln
SUMA: 10 spotkań x 270 pln = 2700 pln
Koszty PROM związane z organizacją spotkań:
- Koszt energii Sali i sprzątania: 10 miesięcy x 200 pln= 2000 pln
- koszt obsługi elektro-akustycznej: 10 miesięcy x 150 pln = 1500 pln
- koszty promocji: 10 miesięcy x 300 pln = 3000 pln
SUMA: 6500 pln
Liczba uczestników: max. 100 rodziców + max. 100 dzieci (10 spotkań x max. 10 rodziców z dziećmi)
****Spacery z przewodnikiem
przygotowanie i poprowadzenie spaceru, wynajęcie głośnika przenośnego, wydruk zdjęć i materiałów wykorzystanych podczas spaceru
koszt jednego spaceru: 1100 pln
SUMA: 2 spacery x 1100 pln = 2200 pln
Liczba uczestników: max.100 osób (2 spacery po max.50 osób)
*** Gry miejska z nagrodami
przygotowanie scenariusza, prowadzenie gry, animatorzy, przygotowanie i zakup rekwizytów, zaprojektowanie i wydruk map, kart gry, zdjęć, wynajęcie sprzętu nagłaśniającego, nagrody dla uczestników
koszt jednej gry: 4750 pln
SUMA:2 gry x 4750 pln = 9500 pln
Liczba uczestników: max, 60 rodzin (2 gry po max. 30 rodzin)

*** Obsługa projektu (koordynacja, księgowa, promocja internetowa, materiały papiernicze itp)
SUMA: 1 x 5000 pln

Biblioteka oraz przedszkola nie pobierają dodatkowych opłat za udostępnienie swoich pomieszczeń.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
42 100,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Modyfikacje

14.04.2017 11:32
Wydziału Kultury, Promocji i Sportu_PragaPłd

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany