Karmimy-nie szkodzimy w Parku Arkadia

1851
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Mokotów
rejon 6
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
1 800 zł
Kategoria
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 874 głosów za tym projektem
Zgłoś swój pomysł Ikona Wyślij wiadomość do autora
Wspólnie rozwiążemy jeden z większych problemów „ekologicznych” parku Arkadia. UCYWILIZUJEMY żywiołowe i niefrasobliwe dokarmianie ptaków wodnych. Tablica edukacyjna podpowie jak dokarmiać ptaki, żeby im nie szkodzić. Dzięki karmnikom przynoszone ptakom jedzenie nie będzie dostawać się do wody. Chleb w akwenie szkodzi ptakom i zanieczyszcza wodę.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
18.01.2019 15:36

W ramach projektu na terenie Parku Arkadia ustawiono cztery karmniki dla kaczek oraz dwie tablice edukacyjne o prawidłowym dokarmianiu ptaków.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Mokotów

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Mokotów
Obszar objęty pomysłem:
rejon 6
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Park Promenada- rejon ulicy Idzikowskiego i ulicy Piaseczyńskiej.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Projekt chcemy zlokalizować przy zbiornikach wodnych- karmniki dla kaczek. Tablica i kaczkomat mają stanąć przy którejś z głównych alei parku- lub skrzyżowaniu alei prowadzących z Królikarni, z tymi wzdłuż długich stawów. Taka lokalizacja zapewni dostęp do urządzeń wszystkim spacerowiczom oraz bezpieczeństwo ptakom. Nie będą musiały oddalać się od wody.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Wspólnie rozwiążemy jeden z większych problemów „ekologicznych” parku Arkadia. UCYWILIZUJEMY żywiołowe i niefrasobliwe dokarmianie ptaków wodnych. Tablica edukacyjna podpowie jak dokarmiać ptaki, żeby im nie szkodzić. Dzięki karmnikom przynoszone ptakom jedzenie nie będzie dostawać się do wody. Chleb w akwenie szkodzi ptakom i zanieczyszcza wodę.
Opis projektu
Park Arkadia przyciąga dziesiątki ptaków wodnych, co roku zimuje tu zimują dziesiątki kaczek i łysek. Ptaki te przyciągają rzesze obserwatorów ptaków i ludzi, którzy je dokarmiają. Dokarmianie ptaków w tym miejscu stało się dla wielu osób stałym elementem spacerów. Większość dokarmiających, mimo szczerych chęci nieświadomie robi ptakom krzywdę. Chleb, pieczywo, resztki ze stołu szkodzą ptakom. Jednak dokarmianie ptaków to znakomita edukacja przyrodnicza, uwrażliwiająca na piękno świata, a dla wielu starszych osób sposób spędzania wolnego czasu. Aby połączyć bezpieczeństwo ptaków i potrzebę kontaktu z nimi, w ramach naszego projektu proponujemy montaż tablicy edukacyjnej, na której w prosty sposób zostaną przedstawione zdrowe i TANIE produkty służące jako karma. Z rozmów z dokarmiającymi i własnych obserwacji wynika, że to niewiedza lub brak pieniędzy, a nie zła wola są przyczyną zanieczyszczania jadalnymi odpadkami parku Arkadia.
Karmniki dla kaczek zlokalizowane przy stawach mają zlikwidować problem zalegających resztek jedzenia. Ułatwi to również sprzątanie tego miejsca.
Usytuowanie elementów projektu przy głównej alei ma na celu dotarcie do jak największej liczby odbiorców. Prosty język opisu na tablicy i duże litery mają ułatwić korzystanie z niej osobom starszym oraz niedowidzącym.
Lokalizacja przy ciągu komunikacyjnym ułatwi bezpieczny dostęp do tablicy seniorom, a także rodzicom z wózkami i małymi dziećmi. Te dwie grupy najliczniej dokarmiają ptaki w tym miejscu. Karmniki dla kaczek mają zostać zamontowane na brzegach zbiorników wodnych, lub w ich pobliżu- tak aby ptaki nie musiały oddalać się od wody. Konstrukcja karmników pozwoli na ich regularne czyszczenie i dezynfekcję.
Uzasadnienie realizacji projektu
Dokarmianie ptaków w Parku Arkadia to ważny element spaceru dla wielu osób. Dla rodziców z dziećmi, osób starszych jest to często główna „atrakcja” spaceru. Dużo osób robi to jednak niewłaściwie, szkodząc ptakom, zanieczyszczając okolice stawów i samą wodę stertami jadalnych odpadków. Jak pokazują liczne przykłady z kraju, zakaz dokarmiania ptaków niczego nie załatwia. Ptaki tu zimujące radzą sobie bez nas, jednak ludzie wierzą w to, że robią dobrze i potrzebują kontaktu z dziką przyrodą. Dlatego projekt skupia się na edukacji i niwelowaniu negatywnych aspektów dokarmiania ptaków w parku Arkadia Jedynie edukacja daje szansę rozwiązania tego lokalnego problemu „ekologicznego”.

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1. Tablica informacyjna wraz z montażem 500 złotych,
2. Treść merytoryczna tablicy informacyjnej- 500 złotych,
3. Karmnik dla kaczek x 4- 800 złotych.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
1 800,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Tablicy i karmniki mogą wymagać bieżących napraw i konserwacji
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
150,00 zł

Modyfikacje

24.04.2017 10:42
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Mokotów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany