Eko-park Jelonki Południowe

329
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Bemowo
Chrzanów, Jelonki Północne, Jelonki Południowe
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
17 500 zł
Kategoria
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 1010 głosów za tym projektem
Zgłoś swój pomysł Ikona Wyślij wiadomość do autora
Projekt przewiduje nasadzenia drzew i krzewów.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
25.02.2021 12:50

W ramach projektu na terenie zieleni pomiędzy ulicami Synów Pułku, Anieli Krzywoń i torami kolejowymi zostało posadzonych w listopadzie br. 15 szt. drzew i 50 szt. krzewów.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Bemowo

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Bemowo
Obszar objęty pomysłem:
Chrzanów, Jelonki Północne, Jelonki Południowe
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Pomiędzy ulicami Synów Pułku, Anieli Krzywoń i torami kolejowymi
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt przewiduje nasadzenia drzew i krzewów.
Opis projektu
W ramach projektu zostanie posadzonych 15 szt. drzew liściastych (16-18 cm) od strony torów kolejowych oraz 50 szt. krzewów (gatunki będące źródłem pożywienia dla ptaków) w miejscach bezpiecznych, nie kolidujących z przyszłym zagospodarowaniem parku.
Uzasadnienie realizacji projektu
W tej części dzielnicy brakuje parku z prawdziwego zdarzenia dla młodszych i starszych mieszkańców. Jednocześnie jest to świetne miejsce, by zastosować niektóre rozwiązania wykorzystywane w coraz bardziej popularnych na świecie parkach ekologicznych (eko-parkach). Takie parki to miejsca wypoczynku (również aktywnego) na łonie przyrody, przybliżające gościom tajniki natury. Dlatego warto wykonać nasadzenia drzew i krzewów na tym terenie. Park Jelonki Południowe to dobre miejsce, by stworzyć eko-park, stanowiący ciekawe miejsce spędzania czasu zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Teren jest dość rozległy, ze zróżnicowaną roślinnością (też zwierzętami), a przy tym łatwo dostępny. Możliwości są duże i warto je wykorzystać!

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Koszt nasadzeń:
Drzew: 15 szt. x 1.000,00 zł = 15.000,00 zł
Krzewów: 50 szt. x 50,00 zł = 2.500,00 zł
Wartość projektu łącznie: 17.500,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
17 500,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Utrzymanie i pielęgnacja zieleni:
Drzewa: 15x600 zł = 9.000,00 zł
Krzewy - 50x6 zł= 300 zł
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
9 300,00 zł

Dokumenty

Modyfikacje

19.01.2017 00:24
Autor projektu
23.01.2017 23:56
Autor projektu
19.04.2017 10:56
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Bemowo
12.06.2017 12:20
wsurala

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (8)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Myślę, że w porównaniu do poprzedniej edycji projekt wymaga dostosowania do uchwalonego MPZP rej. ul. Synów Pułku. Głównie chodzi o lokalizację ścieżek jak i ich typ: pieszo-rowerowych i tylko pieszych: http://mapa.um.warszawa.pl/mapaApp/dane/Plany/Bemowo/1.13_plan.pdf oraz przeznaczenia terenu, np. ten wskazany pod łąkę kwietną to akurat strefa sportu i rekreacji w parku. W tekście planu można wyczytać, że o ile lokalizacja ścieżek jest informacyjna/orientacyjna to strefy są obowiązującymi ustaleniami.

  Ogólnie to nie chciałbym aby projekty z BP w tym parku były realizowane tak jak to miało miejsce w parku Górczewska (np. wybieg dla psów) czyli bez przestrzegania MPZP, ogólnie tego typu miejsca, spore parki myślę że wymagają kompleksowych działań, ale zanim zostaną podjęte powinno się opracować koncepcję dla parku uszczegóławiającą MPZP aby projekty z BP mogły ją częściowo realizować. Oczywiście potem należy ją przestrzegać bo skończy się bałaganem jak w parku Górczewska :(
  Mieszkaniec63  19.01.2017 14:16
  • Z całym szacunkiem... Czy KTOKOLWIEK podpisany pod tym MPZP był na tak zwanej "łączce" choć raz w ciągu ostatnich 10 lat?

   MPZP jest tak kosmicznie daleko od rzeczywistości, że trzymanie się jego oznaczałoby konieczność np. splantowania górki i wycięcia mnóstwa drzew. Do tego należałoby zbudować ciąg pieszo-rowerowy równolegle do starej istniejącej drogi o nawierzchni szutrowej.
   Tak tam kiedyś dawno temu (ja byłem małym pyrtkiem) była brama wjazdowa i droga prowadząca od rejonu AK2/4 do drugiej bramy przy podstacji Tramwajów Warszawskich - słupki bram jeszcze stoją - zapraszam na weryfikację.

   Tym samym uważam, że zgłoszony projekt jest dobrym przyczynkiem do rozpoczęcia dyskusji na "uszczegółowieniem" a de facto urealnieniem MPZP. Np. można rozważyć wykorzystanie ogrodzeń dawnych studni głębinowych do zorganizowania "mini rezerwatów" dla jeży czy skowronków, które są obecnie narażone na spotkanie z wolno wypuszczanymi psami.
   Mieszkaniec10414  12.02.2017 00:54
  • Nie wiem, nie jestem autorem tego MPZP. Proszę o to zapytać Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego. Nie mniej każdy mógł zgłaszać do niego swoje uwagi, zdaje się jednak że do terenu parku takich nie było, przynajmniej w zakresie tego co ustalono w MPZP, a tego co jest w chwili obecnej.
   Mieszkaniec63  12.02.2017 01:04
  • Fakt istnienia górki sporych rozmiarów chyba nie powinien być zgłoszony przez mieszkańców - to powinno zostać zauważone przez projektanta.
   Mieszkaniec10414  12.02.2017 01:48
 • Wydaje mi się, że tam lada chwila ma wkroczyć Wydział Ochrony Środowiska naszej dzielnicy by zabrać się za urządzanie parku zgodnie z uchwalonym planem zagospodarowania. Sugeruję, żeby autor skonsultował się z urzędnikami co tam dokładnie jest planowane.
  Mieszkanka470  22.01.2017 18:13
  • Jeśli zgodnie z uchwalonym planem to już się boję... jeśli w duchu planu - to OK.

   Argumenty - patrz powyżej.
   Mieszkaniec10414  12.02.2017 00:55
 • Dziękuję za komentarze! Z MPZP się zapoznałem w szczegółach. Przebieg ścieżek w większej części pokrywa się z tym z MPZP. Jest tam zaplanowana ścieżka pieszo-rowerowa - cześć rowerową można dobudować w późniejszym terminie, co pozwoli też na zachowanie jej ciągłości przez cały park (przyznam też, że osobiście nie widzę potrzeby budowania ścieżki rowerowej w tym parku, szczególnie że cały ciąg pieszo- rowerowy ma mieć minimalną szerokość 5m! i mam nadzieję na zmianę planu). Ścieżka poprzeczna (do Synów Pułku kolo siłowni) będzie pomocniczą, dodatkową ścieżką w miejscu, gdzie i tak jest przedept. Zmieniłem proponowaną lokalizację łąki kwietnej - teraz jest obok siłowni plenerowej. Od razu będzie przyjemniej ćwiczyć:)
  Szczegóły zweryfikują jeszcze urzędnicy. Jeśli coś będzie trzeba zmodyfikować, oczywiście to zrobię.
  Mieszkaniec  24.01.2017 00:00 Autor projektu
 • Nie ma jeszcze karty weryfikacji, więc tylko krótko skąd takie zmiany. To wynik weryfikacji przez UD Bemowo. W niedługim czasie planowane jest wykonanie koncepcji zagospodarowania parku, więc zostały wycofane z projektu trwałe elementy infrastruktury parkowej. Poza tym Urząd planuje zlecić zawieszenie w parku budek dla ptaków i ustawienie tablic edukacyjnych, dlatego te elementy też wypadły z projektu.
  Cóż, teraz na pewno jest proekologicznie:) A pomysły zawarte w pierwotnej wersji projektu mają szansę się znaleźć w koncepcji zagospodarowania parku (mam nadzieję, że tak się stanie).
  Przy okazji ważna kwestia: ponieważ wkrótce będzie opracowywana koncepcja, a potem zacznie się jej realizacja, to ostatni moment na modyfikację uchwalonego niedawno MPZP!!! Warto rozważyć np. rezygnację ze ścieżek rowerowych, zwężenie chodników/ścieżek pieszych do 1,5-2,5 m. z jednoczesnym wskazaniem, że preferowana jest przepuszczalna nawierzchnia mineralna i że mają być w miarę możliwości w linii istniejących przedeptów. Można też zastanowić się czy nie zamienić strefy sportu na strefę sportu i rekreacji, co daje większość elastyczność w zagospodarowaniu (wyobrażam sobie, że mogą to być np. elementy ścieżki zdrowia, wiaty, hamaki, drążki do kalisteniki/street workout'u itp. itd.). Nieopodal jest boisko szkolne i generalnie jest mniej urządzeń rekreacyjnych niż sportowych na Bemowie. Może nawet warto w ogóle z niej zrezygnować (i np. zasiać tam łąkę kwietną). Jak ktoś chciałby podziałać w kwestii MPZP proszę o kontakt. Spotkałem się z różnymi głosami krytycznymi odnośnie planu, warto je przekuć na konstruktywne działanie!
  Mieszkaniec  19.04.2017 23:23 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany