Sposób na sukces – trening słuchowy metodą Tomatisa w Szkole Podstawowej nr 357

1154
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Bemowo
Lotnisko, Bemowo – Lotnisko, Fort Bema
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
86 100 zł
Kategoria
  • edukacja
  • przestrzeń publiczna
  • zdrowie
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 469 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Celem projektu jest powstanie w SP nr 357 gabinetu diagnozy i treningu słuchowego metodą Tomatisa i umożliwienie dzieciom z Bemowa szerszego dostępu do tej terapii. Z diagnozy i terapii będą mogły korzystać dzieci z całej dzielnicy (na podstawie opinii lub orzeczenia).

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
03.01.2019 16:14

W ramach projektu zakupiono urządzenia do treningu oraz zamontowano sprzęt w gabinecie. Ponadto w SP nr 357 prowadzone były szkolenia metodą Tomatisa. Więcej info na stronie: https://sp357.edupage.org/text388/?

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Oświaty i Wychowania dla Dzielnicy Bemowa

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Bemowo
Obszar objęty pomysłem:
Lotnisko, Bemowo – Lotnisko, Fort Bema
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
ul. Zachodzącego Słońca 25, 01-495 Warszawa
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Szkoła Podstawowa nr 357

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Celem projektu jest powstanie w SP nr 357 gabinetu diagnozy i treningu słuchowego metodą Tomatisa i umożliwienie dzieciom z Bemowa szerszego dostępu do tej terapii. Z diagnozy i terapii będą mogły korzystać dzieci z całej dzielnicy (na podstawie opinii lub orzeczenia).
Opis projektu
Celem projektu jest umożliwienie dzieciom z Bemowa szerszego dostępu do terapii słuchowej metodą Tomatisa.
Dzięki szkoleniom i zakupie sprzętu w szkole nr 357 powstanie gabinet diagnozy i terapii, z którego będą mogły korzystać dzieci z całej dzielnicy (na podstawie opinii lub orzeczenia). Spośród zespołu psychologiczno-pedagogicznego szkoły zostanie wyznaczony KOORDYNATOR gabinetu oraz dwie osoby zostaną przeszkolone w kierunku przeprowadzania diagnozy i prowadzenia terapii. Zajęcia będą prowadzone w grupach min. 4-osobowych (w zależności od możliwości sprzętu).

Terapia słuchowa metodą Tomatisa usprawnia proces czynnego słuchania. Korzystają z niej dzieci m.in. z problemami z uwagą, koncentracją, pamięcią, integracją sensoryczną, przy zakłóceniach motoryki, kłopotach w nauce, stresie i stanach lękowych, zaburzeniach komunikacji. Bywa stosowana przy: dysleksji i trudnościach w nauce, ADD, ADHD, autyzmie, zaburzeniach mowy (opóźniony rozwój mowy, zaburzenia artykulacji, jąkanie), zaburzeniach głosu.

W tej metodzie osiąga się stymulację pewnych ośrodków w mózgu na drodze stymulacji słuchowej, stosownie do
potrzeb programu naprawczego zaplanowanego na podstawie specjalistycznej diagnozy. Terapia polega na indywidualnie dobranych ćwiczeniach usprawniających uwagę słuchową. Ćwiczenia te polegają na słuchaniu odpowiednio dobranego materiału dźwiękowego o określonej częstotliwości przez urządzenie zwane „elektronicznym uchem”, które jest modelem ucha człowieka.
W wyniku terapii zwiększa się zdolność i precyzja analizy dźwięku. Poprawia zdolność radzenia sobie z natłokiem
bodźców słuchowych – zmniejsza się lub eliminuje nadwrażliwość słuchowa. W terapii mogą uczestniczyć równocześnie dzieci z objawami całkowicie różnych i w różnym stopniu nasilonych zaburzeń czy deficytów. Terapia jest długotrwała: pierwsza sesja to 30 godzin, a druga i trzecia po 15 godzin. Czas potrzebny jest do tego, by mózg mógł się trwale przestawić na odbiór nowym kanałem.
Skuteczność metody Tomatisa została potwierdzona naukowo. Stosuje się ją z powodzeniem od wielu lat w krajach całego świata.
Uzasadnienie realizacji projektu
Realizacja projektu zwiększyłaby możliwości osiągnięcia sukcesu szkolnego, wychowawczego, osobistego dzieciom z dysleksją, zaburzeniami w komunikowaniu się, z autyzmem, z ADHD. Z roku na rok w Warszawie rośnie liczba dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, a liczba placówek ogólnodostępnych mogących im pomóc jest niewystarczająca (długi czas oczekiwania na terapię). Aktualnie ośrodki pracujące tą metodą są w większości prywatne, a więc nie dla każdego dostępne ze względów finansowych. Otwarcie takiego gabinetu dałoby szansę jakże licznej na Bemowie grupie dzieci na poprawę w funkcjonowaniu w otaczającym ich świecie

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1. Szkolenia dla 2 osób
- I etap - diagnoza - 12 tys. zł x 2os. = 24 tys. zł
- II etap - terapia - 6 tys. zł x 2os. = 12 tys. zł
2. Zakup sprzętu - 50 tys. zł (m.in. elektroniczne ucho, 4 pary słuchawek powietrzno-kostnych, mikrofon, odtwarzacz, audiometr, materiał muzyczny).
3. koszty oznakowania graficznego ok. 100 zł
Całkowity koszt - 86 tys. zł
Rynkowe ceny sprzętu i szkoleń wahają się od 50 do 86 tys. zł. Niektóre firmy przeprowadzają szkolenia dwuetapowe inne jednoetapowe. Niektóre zawierają umowy licencyjne na czas nieokreślony, u innych należy po dwóch latach użytkowania odnowić co roku licencję. Wszystkie sprzęty są sprowadzane do Polski.
W przypadku zakupienia tańszej wersji sprzętu, warto dokupić moduł rozszerzający i dodatkowe słuchawki, aby zajęcia mogły być prowadzone w większej grupie.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
86 100,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
W kolejnych latach należy uwzględnić koszty:
- zużycia energii elektrycznej - 200 zł/rocznie
- kalibracji audiometru - 500 zł/rocznie
W zależności od tego, gdzie zostanie zakupiony sprzęt, niektórzy producenci /sprzedawcy sprzętu wymagają odnowienia licencji po dwóch latach użytkowania, czyli od 2020 r. co roku ok 900 zł.)

Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
1 600,00 zł

Modyfikacje

20.03.2017 14:43
Autor projektu
21.03.2017 18:36
Autor projektu
05.04.2017 15:01
Wydział Oświaty_Bemowo
12.06.2017 10:53
wsurala

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany