Mural w tunelu! Odmienione przejście tunelem przy rondzie Zesłańców Syberyjskich.

2381
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Wola
Ulrychów + Odolany
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
47 000 zł
Kategoria
 • komunikacja/drogi
 • kultura
 • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 521 głosów za tym projektem
Zgłoś swój pomysł Ikona Wyślij wiadomość do autora
Projekt zakłada stworzenie na jednej ze ścian tunelu dla pieszych i rowerzystów przy rondzie Zesłańców Syberyjskich muralu, który razem z planowanym do połowy 2018 remontem zmieniłby ten długi, nieprzyjemny tunel w atrakcyjne miejsce. Mural mógłby być uzupełniony odpowiednio dobranym oświetleniem, a jego wybór odbyłby się w drodze konkursu.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
22.07.2019 15:11

W celu realizacji zadania ogłoszono konkurs na projekt muralu. Jury wyłoniło trzy projekty, które następnie wzięły udział w głosowaniu mieszkańców. W głosowaniu internetowym mieszkańcy zdecydowali, że przejście podziemne przy rondzie ozdobi mural autorstwa Pani Izabeli Siemiątkowskiej. Przystąpiono do przygotowania ściany pod wykonanie muralu (piaskowanie, wyrównanie). Zakupiono farbę i wybrano wykonawcę, które namaluje mural. Niestety okazało się, że konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych robót w postaci uszczelnienia betonem przejścia, aby zatamować cieknącą wodę. Ponieważ malowanie można wykonać przy temperaturze powyżej 5 stopni (aby farba nie odpryskiwała), zakończenie realizacji przesunięto na maj 2019 r.
(w zał. zdjęcia tunelu przed rozpoczęciem prac i po wykonaniu nowego oświetlenia oraz przygotowaniu ściany).

W związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi nastąpiła zmiana terminu realizacji projektu. Wykonawca zgodnie z podpisanym aneksem do umowy zobowiązał się wykonać mural i projekt został zakończony. 9 lipca prace zostaly odebrane. Pozostała warstwa antygraffiti - WCK wysyłało pismo w tej sprawie do ZDM żeby zgodnie z projektem ZDM jako zarządca obiektu wykonał to w zakresie zadań własnych.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wolskie Centrum Kultury

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Wola
Obszar objęty pomysłem:
Ulrychów + Odolany
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Tunel w Al. Prymasa Tysiąclecia przy rondzie Zesłańców Syberyjskich.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Tunel dla pieszych i rowerzystów o długości ok. 200 m wzdłuż Al. Prymasa Tysiąclecia przy rondzie Zesłańców Syberyjskich, obok Dworca Zachodniego, a dokładnie: zachodnia ściana tunelu, czyli ta, która znajduje się w większej odległości od ścieżki rowerowej.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada stworzenie na jednej ze ścian tunelu dla pieszych i rowerzystów przy rondzie Zesłańców Syberyjskich muralu, który razem z planowanym do połowy 2018 remontem zmieniłby ten długi, nieprzyjemny tunel w atrakcyjne miejsce. Mural mógłby być uzupełniony odpowiednio dobranym oświetleniem, a jego wybór odbyłby się w drodze konkursu.
Opis projektu
Tunel dla pieszych i rowerzystów wzdłuż Al. Prymasa Tysiąclecia obok Dworca Zachodniego jest praktycznie jedyną możliwością, żeby dostać się z tej ulicy do ronda Zesłańców Syberyjskich jeśli jedzie się na rowerze lub idzie na piechotę. Jednocześnie, korzystanie z tunelu jest bardzo nieprzyjemne, gdyż jest on długi, słabo oświetlony, a ściany są obdrapane. Wrażenie jakie wywiera tunel jest na tyle nieprzyjemne, że zniechęca on do przemieszczania się rowerem czy na piechotę. Tunel można obejrzeć np. tu: https://www.youtube.com/watch?v=r2x08Bw-3ec

Do połowy 2018 roku, przy okazji remontu przebiegającej tam ścieżki rowerowej przez ZDM, w tunelu ma zostać poprawione oświetlenie i odnowiona nawierzchnia ścian. Szkoda by jednak było poprzestać jedynie na tym, gdyż to miejsce świetnie nadaje się do stworzenia tam unikalnej, atrakcyjnej przestrzeni poprzez wykonanie aranżacji artystycznej na jednej ze ścian.

Aranżacja miałaby postać malowidła (muralu), ewentualnie jej projekt mógłby uwzględniać dodatkowe oświetlenie podkreślające jej walory. Tematycznie mural mógłby nawiązywać np. do wydarzeń historycznych związanych z tą okolicą, a w każdym razie musiałby być wykonany z szacunkiem dla nich. Dokładny projekt byłby wybrany w konkursie, dwuetapowo: pierwsza selekcja przez kilkuosobowe jury złożone z osób mających kompetencje do oceny projektu artystycznego, w tym przedstawicieli Urzędu Dzielnicy Wola, Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej, Wolskiego Centrum Kultury oraz stowarzyszeń mieszkańców działających na Woli i Ochocie; następnie spośród kilku wyselekcjonowanych prac zwycięzki projekt byłby wybrany w otwartym głosowaniu mieszkańców Woli i Ochoty (ze względu na usytuowanie na styku tych dwóch dzielnic).

Mural usytuowany byłby na ścianie bardziej oddalonej od ścieżki rowerowej przebiegającej w tunelu (ściana zachodnia). Projekt przewiduje przeznaczenie pod ten cel całej powierzchni tej ściany (z ewentualnym odstępem od sufitu/posadzki ze względów technicznych).

Malowidło byłoby zabezpieczone odpowiednią powłoką przed zniszczeniem, o ile to możliwe wykonaną w ramach zadań własnych ZDM (zarządcy obiektu).
Uzasadnienie realizacji projektu
Obecnie odpychające miejsce zmieniłoby się w ciekawe, atrakcyjne, przyciągające ludzi. Cechy, które obecnie przyczyniają się do niemiłego wrażenia - długość tunelu, jego monotonne ściany, inna niż na zewnątrz temperatura i fakt, że nie dociera tam naturalne światło - przy wykorzstaniu tego miejsca do stworzenia artystycznej aranżacji zmieniłyby się w atuty, budując wrażenie osobnej, niezwykłej przestrzeni. Podniosłoby to walory niezbyt atrakcyjnej okolicy ronda Zesłańców Syberyjskich i zachęciło do przemieszczania się tamtędy na rowerze lub na piechotę.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Budżet projektu zawiera następujące pozycje:
- nagroda dla finalisty konkursu
- wykonanie muralu wraz z ewentualnym dodatkowym oświetleniem
- ewentualne koszty ogłoszenia i promocji konkursu na projekt artystyczny
- powłoka zabepieczająca przez zniszczeniem, o ile nie będzie mogła być wykonana w ramach zadań własnych ZDM
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
47 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Modyfikacje

06.02.2017 12:26
Koordynator w dzielnicy Wola
21.03.2017 22:35
Autor projektu
21.03.2017 22:36
Autor projektu

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (8)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • to byłoby fajne uzupełnienie remontu - inaczej odnowione ściany i tak pokryją się bazgrołami (nielegalne graffiti też potrafi być ładne - a przynajmniej atrakcyjne kolorystycznie - ale to mniejszość)
  Monika Pawłowska  24.01.2017 12:46
 • Komentarz został usunięty przez autora

  Mieszkaniec8389  24.01.2017 19:21
 • Roboty planowane są dopiero na 2018
  Mieszkaniec48  01.02.2017 15:31
  • może to nawet lepiej? Dałoby się wykonać za jednym zamachem. Przecież i tak najpierw musi być znaleziony wykonawca muralu i zrobiony projekt.
   Monika Pawłowska  10.03.2017 10:36
  • Przejście podziemne na rondzie ma być zasypane. Tunel pod torami nie.
   Mieszkaniec48  10.03.2017 09:47
  • Mój błąd, przepraszam.
   Mieszkaniec8211  10.03.2017 09:48
 • Świetny plan, pod warunkiem że znajdziemy jakieś pozytywne wydarzenie/osobę, której wizerunek będzie przechodniom poprawiał codziennie humor a nie np. kolejne martyrologiczne lub wojenne malowidło przypominające o tragicznych wydarzeniach. Obawiam się, że sąsiedztwo Ronda Zesłańców... może kusić tą drugą tematyką :(
  Może lepiej w tym miejscu zrezygnować z historycznych odniesień i dla równowagi pójść w stronę sztuki współczesnej?
  Mieszkaniec5032  28.06.2017 14:48
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany