Plac zabaw i rewitalizacja Skweru A. Słonimskiego

942
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Mokotów
rejon 2
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
285 000 zł
Kategoria
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Projekt polega na poprawie funkcjonalności i estetyki niezwykle zaniedbanego Skweru Słonimskiego, będącego swoistym sercem Starego Mokotowa. Najważniejszym elementem projektu jest zastąpienie niebezpiecznego i brudnego placu zabaw nowoczesnym, estetycznym i atrakcyjnym, a przede wszystkim bezpiecznym miejscem dla dzieci. Po przeprowadzeniu niezbędnych prac Skwer będzie służył wszystkim mieszkańcom Mokotowa.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Mokotów
Obszar objęty pomysłem:
rejon 2
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Skwer A. Słonimskiego
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt polega na poprawie funkcjonalności i estetyki niezwykle zaniedbanego Skweru Słonimskiego, będącego swoistym sercem Starego Mokotowa. Najważniejszym elementem projektu jest zastąpienie niebezpiecznego i brudnego placu zabaw nowoczesnym, estetycznym i atrakcyjnym, a przede wszystkim bezpiecznym miejscem dla dzieci. Po przeprowadzeniu niezbędnych prac Skwer będzie służył wszystkim mieszkańcom Mokotowa.
Opis projektu
W ramach projektu dojdzie do polepszenia funkcjonalności oraz estetyki Skweru Słonimskiego, przy czym jego podstawowa funkcja jako skweru miejskiego zostanie zachowana. Nie przewiduje się również wycinki żadnego drzewa. Chcemy, by park był miejscem dla wszystkich - seniorów, dzieci, studentów z pobliskich akademików; by miał charakter sąsiedzki i otwarty.

W ramach projektu planujemy następujące działania:
1) Modernizacja istniejącego placu zabaw
Obecny plac zabaw nie może być już wyremontowany, gdyż jest zbyt niebezpieczny oraz zaniedbany. Niezbędne jest zakupienie nowych urządzeń: zestaw zabawowo-sprawnościowy, piaskownica, huśtawka, bujaczki, domek na drzewie (wykorzystanie istniejącego drzewa na terenie placu na wysokości ok 1m). Do założenia nowego placu zabaw zostaną wybrane urządzenia najlepszej jakości, tak by przez okres 10-15 lat nie wymagały renowacji. Dodatkowo, plac zabaw zostanie ogrodzony i wyposażony w furtkę oraz wyłożony elastycznym podłożem w 2/3 powierzchni. W pozostałej części zostanie zasiana trawa, by dzieci mogły spokojnie pobiegać, odpocząć na kocykach, itd.
2) rekultywacja trawnika na terenie całego Skweru oraz założenie łąki miejskiej w wybranych częściach parku - sprawi to, że Skwer stanie się bardziej kolorowy i przyjazny;
3) zasadzenie na ogrodzeniu wybiegu dla psów bluszczu i innych roślin pnących;
4) usunięcie suchych i chorych gałęzi, przycinka krzewów oraz drzew owocowych;
5) uzupełnienie parku o elementy małej architektury ogrodowej: ławki, stolik do gry w szachy/piknikowy;
6) postawienie koszy na skrzyżowaniu alejek oraz tabliczek o obowiązku sprzątania po swoich psach;
7) umocowanie tabliczek identyfikujących drzewa;
8) powiększenie zewnętrznego trawnika Skweru od strony wschodniej.
Uzasadnienie realizacji projektu
Skwer Słonimskiego jest sercem i wizytówką Starego Mokotowa. Pełni on funkcję skweru miejskiego, gdzie chętnie odpoczywają i spotykają się mieszkańcy tej części Mokotowa. Dodatkowo, na terenie Skweru ulokowane jest Kino Iluzjon - Filmoteka Narodowa, co przemawia za ogólnomiejskim, a nawet ponad miejskim charakterem tego miejsca. Niemniej, od wielu lat park jest zaniedbany i pozostawiony sam sobie. Problem stanowi stary, zdezelowany i niebezpieczny plac zabaw, niewystarczająca infrastuktura społeczna i ogrodowa, brak uzupełnienia ubytków zieleni, nieczystości po zwierzętach. Najwyższy czas to zmienić i sprawić, by Skwer Słonimskiego był znowu miejscem chętnie odwiedzanym przez wszystkich!

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1) plac zabaw wraz z podłożem elastycznym, ogrodzeniem, furtką oraz 2 ławkami;
2) rekultywacja trawników;
3) założenie łąki miejskiej;
4) ławki;
5) kosze na śmieci;
6) stolik do gry/piknikowy;
7) posadzenie roślin przy wybiegu dla psów;
8) umocowanie tabliczek;
9) założenie trawnika.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
285 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
remont ławek - 500 zł
remont koszy - 200 zł
remont stolika - 300 zł
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
1 000,00 zł

Modyfikacje

26.04.2017 15:04
WOŚ_Mokotów_1
01.06.2017 11:33
Koordynator w Dzielnicy Mokotów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (3)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Bardzo dobry pomysł, może w tym roku się uda :)
  Mieszkaniec641  13.02.2017 14:39
 • Bardzo popieram ten projekt - jest to niesamowicie klimatyczne miejsce na mapie Mokotowa. Do projektu dodałbym jedną sugestię - monitoring w celu systematycznego utrudniania życia panom okupującym ławeczkę przy Narbutta :)
  Mieszkaniec10547  06.03.2017 18:33
 • Moim zdaniem ten projekt podchodzi do problemu od złej strony. Mieszkam przy tym skwerze i najbardziej psują go auta, którymi jest zastawione każde możliwe miejsce. Teraz tak naprawdę to jeden wielki parking, na którym trzeba się przeciskać na chodnikach. Wybieg dla psów jest dziwnym pomysłem - co te psy mają tam robić? Tym bardziej, że blisko jest Pole Mokotowskie, które jest psim rajem. Plac zabaw, w klasycznej pstrokatej szacie, nijak nie pasuje do charakteru tego miejsca. Nie róbmy z małego skweru obok zabytkowego kina mikro parku all-in-one. Ten skwer powinien być elegancki i schludny, tak żeby kino Iluzjon zostało wyeksponowane. Przede wszystkim jednak trzeba ograniczyć dzikie obecnie parkowanie samochodów, bo to najbardziej obniża renomę tego miejsca.
  Mieszkaniec11296  27.06.2017 20:50
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany