Alejka i zielony skwerek przy Parku Magiczna

2676
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Białołęka
obszar 3
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
194 950 zł
Kategoria
 • edukacja
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 1412 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Zbudowanie zielonego skwerku i alejki spacerowej oraz kwietniki, kosze, oświetlenie i tabliczki z informacjami o ciekawostkach z okolic. Priorytetem jest zwiększenie atrakcyjności przestrzeni publicznej Zielonej Białołęki, która nie posiada skwerów, alejek, placów... Miejsce ma być atrakcyjne dla oka i dawać z tego tytułu przyjemność, służyć do miłych spacerów i wypoczynku.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
30.10.2019 14:58

Skrawek dzikiej zieleni przy ul. Magicznej został uporządkowany i zagospodarowany. Powstała alejka żwirowa, wzdłuż której nasadzono drzewa i krzewy, przy alejce zostanie ustawiona ławka, kosz na śmieci i lampy solarne, jednak pierwszoplanowe miejsce będą tu pełniły rośliny!

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Konserwacji i Środowiska dla Dzielnicy Białołęka

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Białołęka
Obszar objęty pomysłem:
obszar 3
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Ul. Skarbka z Gór przy parku Magiczna
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Wzdłuż parku Magiczna na wolnym pasie zieleni. Nr obrębu: 4-16-38.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Zbudowanie zielonego skwerku i alejki spacerowej oraz kwietniki, kosze, oświetlenie i tabliczki z informacjami o ciekawostkach z okolic. Priorytetem jest zwiększenie atrakcyjności przestrzeni publicznej Zielonej Białołęki, która nie posiada skwerów, alejek, placów... Miejsce ma być atrakcyjne dla oka i dawać z tego tytułu przyjemność, służyć do miłych spacerów i wypoczynku.
Opis projektu
Przygotowanie placu o powierzchni około 700 metrów kwadratowych i zbudowanie na nim zielonego skwerku z 2 ławkami, 1 koszem na śmieci i oświetleniem oraz roślinami zimnolubnymi zielonymi cały rok. Od skwerku wzdłuż terenu - stworzenie alejki spacerowej (wyrównanie nawierzchni o szerokości ok. 2 metrów), nasadzenie drzewek ozdobnych i krzewów wzdłuż, ustawienie w równych odstępach 3 latarni i 5 tabliczek z informacjami na temat Dzielnicy. Szczegółowy opis wraz z prezentacją przekazuję w załączniku do wniosku.
Uzasadnienie realizacji projektu
Szybka rozbudowa Białołęki i rosnąca liczba mieszkańców, wyprzedziły działania związane z planowaniem atrakcyjnego wyglądu przestrzeni publicznej, dzielnice Warszawy posiadają skwery, place, alejki, ścieżki rowerowe, na terenie Zielonej Białołęki wydaje się to luksus. Dlatego dla mieszkańców ważne jest, by na terenie należącym do miasta i niewykorzystywanym, stworzyć miejsce po prostu ładne, które wpisze się w przestrzeń publiczną, poprawi wizytówkę Dzielnicy, wpłynie na atrakcyjność spędzania wolnego czasu. Ponadto tabliczki o Dzielnicy i okolicach zwiększą wiedzę o jej urokach i tym samym projekt zyska wymiar edukacyjny.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Wykonanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej - 10.000 zł,
zielony skwerek kostka i nasadzenia roślin - 40.000 zł, ławki , szt. 2 – 2400 zł,
latarnie solarne, szt. 5 – 49.000 zł, kosz na śmieci, szt.1- 550 zł,
alejka – 18.000 zł, nasadzenia krzewów ozdobnych -41.000 zł, nasadzenia drzew - 24.000 zł, tablice informacyjne, szt. 4 - 10.000 zł.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
194 950,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
sprzątanie, pielęgnacja roślin
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
4 000,00 zł

Modyfikacje

26.01.2017 10:06
Koordynator w dzielnicy Białołęka
14.03.2017 11:44
Koordynator w dzielnicy Białołęka
14.03.2017 12:40
Koordynator w dzielnicy Białołęka
12.04.2017 10:27
Wydział Konserwacji i Środowiska_Bia
12.04.2017 10:33
Wydział Konserwacji i Środowiska_Bia
24.04.2017 15:36
Koordynator w dzielnicy Białołęka
08.05.2017 12:30
Wydział Konserwacji i Środowiska_Bia
30.05.2017 14:39
Koordynator w dzielnicy Białołęka

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (14)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Bardzo ciekawy projekt, przestrzeń publiczna we wschodniej Białołęce jest na wagę złota. Popieram!
  Michał Grzybek  02.03.2017 09:04
 • ale lokalizacja ze względu na bliskość domów mieszalnych kiepska .spotęguje i tak dokuczający hałas letnich podkreślam NOCNYCH LIBACJI I DEWASTACJI ALKOHOLOWYCH NASTOLATKÓW. monitoring policja i straż są bezsilne w tej sprawie
  Mieszkaniec10576  08.03.2017 19:04
  • Dzień dobry
   Spodziewałem się takiej obawy, lecz zapewniam że celem projektu jest nasadzenie zieleni, krzewy i drzewka, tj. zrobienie ładnego dla oka otoczenia naszego osiedla, świadomie nie proponuję nawet ławek wzdłuż ścieżki aby nie było obawy, że ktoś będzie na niej siedział i hałasował. Z tego co obserwuję to dewastacje i zaśmiecanie najczęściej zdarzają się w miejscach, które uchodzą za niczyje, dlatego warto zadbać o ładną przestrzeń w naszym sąsiedztwie, to pozytywnie wpłynie na jakość także osiedla a nie tylko dzielnicy. Młodzież najczęściej imprezuje w "domkach" na terenie parku ale to temat "domków", mimo tego uważam że park jest bardzo potrzebny i stanowi jedną z niewielu dość ładnych a napweno ogarniętych przestrzeni publicznych w naszej dzielnicy i sąsiedztwie, a napewno przed jego budową też pojawiały się obawy, więc pytanie czy wokół bloków budować tylko kolejne bloki i zostawiać między nimi zarośla i błotko, czy tworzyć zadbane przestrzenie miejskie, które są ładne dla oka i sprawiają pozytywne wrażenie okolicy. Ja jestem za tym drugim, dlatego taki projekt. Fontannę zmienię na zielony (rośliny zimnolubne - zielone cały rok), cichy skwerek aby zwiększyć znaczenie nasadzeń i estetyki tego projektu.
   Mieszkaniec10583  09.03.2017 10:59
  • Jestem jak najbardziej za i fontanna też jest super więc proszę jej nie usuwać. Mam nadzieję że w końcu będą jakieś iglaki świerki, sosny itp. zastanawiam się dlaczego tak mało się sadzi tych drzew które cały rok są zielone a nie tylko wiosna lato. proszę zobaczyć jak brzydko wyglądają w zimę nasadzone blisko siebie drzewa liściaste obstalowane słupkami dla wzmocnienia.Dodam, że rzadko kiedy takie małe drzewko wyrasta. Co do głośnych zachowań. chodniki i ławki nie są potrzebne. alkohol można pić na trawie i w krzakach gdzie łatwiej jest się ukryć przed służbami. uważam że park i ten kawałek powinien być zamykany na noc a fontanna wyłączana
   Mieszkaniec10576  16.03.2017 07:44
 • Po zapoznaniu się z projektami, które mogą zostać zrealizowane w mojej okolicy, uważam ten projekt za jeden z lepszych pomysłów. Nie tylko w pozytywny sposób wpłynie wizualnie na naszą okolicę, ale również stanowić będzie doskonałe miejsce do spacerów. W sposób naturalny park zostanie przedłużony i optycznie połączony z osiedlem. Obecnie miejsce to wykorzystywane jest jedynie przez właścicieli czworonogów i osoby, które lubią kupić w najbliższym sklepie i wypić poza zaciszem domowym ćwiarteczkę; przynajmniej ilość pozostawionego szkła może na to wskazywać. Terenów tego typu (czyli bez ładu i składu i niezagospodarowanych) mamy pełno wokół. Czas najwyższy, aby zmieniać takie tereny w bardziej przyjazne mieszkańcom i ładniejsze - tam, gdzie tylko można! Nie chodzi o to, aby wszystko obudowywać betonem i płotem, ale o to, aby sadzić drzewa, krzewy, trawy, żeby było wokół zielono! fajny pomysł!
  Mieszkaniec10651  14.03.2017 14:18
 • Jestem jak najbardziej za i fontanna też jest super więc proszę jej nie usuwać. Mam nadzieję że w końcu będą jakieś iglaki świerki sosny itp. zastanawiam się dlaczego tak mało się sadzi tych drzew które cały rok są zielone a nie tylko wiosna lato. proszę zobaczyć jak brzydko wyglądają w zimę nasadzone blisko siebie drzewa liściaste obstalowane słupkami dla wzmocnienia. co do głośnych zachowań. chodniki i ławki nie są potrzebne. alkohol można pić na trawie i w krzakach gdzie łatwiej jest się ukryć przed służbami. uważam że park i ten kawałek powinien być zamykany na noc a fontanna wyłączana
  Mieszkaniec10576  16.03.2017 07:42
 • Autor zapewnia, że ławek nie będzie a w projekcie dalej są ujęte
  Mieszkaniec10576  06.04.2017 07:55
  • Dzień dobry
   Proszę Pana/Pani, naprwadę, nie proponuję ławek wzdłuż alejki bo wiem, że ktoś może pomyśleć, że istnieje ryzyko że każda ławka to zaraz libacja alkoholowa. W praktyce tak nie musi być ale ja to szanuję i dlatego ławek naprawdę wzdłuż alejki nie proponuję. Pozatym - jak ktoś chce to napije się też w krzakach, i właśnie na tej ścieżce czasami spotykam porzucone butelki, które niezbyt często są sprzątane przez służby bo teraz to trochę "dziki" teren. Ogarnięcie go, tj. stworzenie zadbanego miejsca - po pierwsze w praktyce odstraszy tzw. menelków a po drugie spowoduje, że służby oczyszczające pojawiać się tam będę regularnie. Zaproponowałem jedynie dwie ławki na Skwerku, który ma powstać przy mostku (przy tej żółtej budce z lodami), będzie miło usiąść i zjeść loda na ławce na ładnym skwerku. Powtórzę, że wierzę iż sensowne jest tworzenie w miejscu gdzie mieszkamy ładnych, zadbanych miejsc. Szczerze mówiąc nie wiem jaki mogę jeszcze argumentować, że parki, skwery, alejki mają sens. Pisał Pan/Pani żebym nie zmieniał fontanny na skwerek ale to musiałem uczynić, gdyż w naszej okolicy jest problem z poborem energii. Pozdrawiam i mam nadzieję, że zdecyduje się Pan/Pani zagłosować na ten projekt.
   Mieszkaniec10583  08.04.2017 21:04
 • Projekt wręcz konieczny do wykonania :-), aż dziwne że do tej pory teren ten jest niezagospodarowany, ale z tego co widzę Wydział Konserwacji i Środowiska wprowadził zmianę zgodnie z którą projekt ten nie będzie generował kosztów w latach następnych. Jak, w takim razie, przewidziane jest dbanie o zaplanowaną tam zieleń w przyszłości, pielęgnację roślinności, koszenie trawnika jeżeli taki będzie itd. żeby wszystko znowu dziko nie zarosło? Skąd ta zmiana?
  Mieszkaniec1110  24.04.2017 19:07
  • Dzień dobry
   Jak najbardziej teren będzie objęty opieka ze strony Wydziału Konserwacji i Środowiska (tak, jak to ma miejsce w przypadku Parku Magiczna i tak jak to się dzieje w przypadku każdego terenu zielonego, który znajduje się na działce należącej do miasta). Zmiany nie dokonał ww. wydział a Koordynator ds. budżetu partycypacyjnego, jest to jedynie drobne przeoczenie, które wyniknęło z kolejnej edycji ale nie ma żadnego wypływu na to, by teren nie miał opieki ze strony ww. Wydziału. Cieszę się, że Pani docenia tą inicjatywę, przed nami jeszcze głosowanie od 14 czerwca, serdecznie proszę o Pani głos i poinformowanie sąsiadów. Pozdrawiam Arek Rembowski
   Mieszkaniec10583  25.04.2017 09:01
  • Zgodnie z historią modyfikacji pod Pana projektem 12.04.2017 godz. 10:27 Wydział Konserwacji i Środowiska wykreślił uwzględnione przez Pana koszty (8000zł) przewidziane na utrzymanie terenu w latach następnych. Świadome wykreślenie nie jest przeoczeniem ;-). Stąd moje pytanie, bo oczywiste jest, że teren będzie wymagał nakładów w latach następnych. Nie chcę się czepiać, bo teren wymaga uporządkowania i projekt jest słuszny, ale wydaje mi się konieczne uwzględnienie w latach następnych jakieś kwoty w budżecie Wydziału na utrzymanie terenu. Być może nie jest to pytanie do Pana a do jednostki weryfikującej ale tego nie mam jak zadać :-) Nie uwzględnienie tych kosztów już na etapie projektu może spowodować, że środki na utrzymanie tego terenu się znajdą albo nie. Pozdrawiam.
   Mieszkaniec1110  25.04.2017 11:14
  • Dzień dobry. Już wyjaśniam: na pewno nie ma takiego ryzyka, że Wydział zajmujący się zielenią po powstaniu nasadzeń nie będzie się nimi zajmował. Poproszę koordynatora o to, by uwzględnił szacunkowy koszt utrzymania, poprzednio był on na poziomie o którym Pani pisze i został wykreślony przez koordynatora ponieważ przewidywałem w projekcie fontannę, lecz musimy z niej zrezygnować ze względu na słabe przyłącza energii na tym terenie. Dlatego powstał pomysł zielonego skwerku, który wraz z alejką generuje znacznie mniejsze koszty eksploatacji niż fontanna. W praktyce to jest tak, że Wydział Konserwacji i Środowiska sam ustala jakie środki musi sobie zabezpieczyć na podlewanie i przycinanie zieleni w miejscu, które jest pod jego opieką więc naprawdę możemy być o to spokojni. Na tym etapie najważniejsze jest by od 14.06 oddać swój głos. Będę wdzięczny jeśli poinformuje Pani sąsiadów, że jest taki projekt. Pozdrawiam Arek Rembowski
   Mieszkaniec10583  25.04.2017 11:43
  • Komentarz został usunięty przez autora

   Mieszkaniec10892  24.05.2017 14:49
 • Brawo. Fajny pomysł. Na pewno zagłosuję!
  Mieszkaniec10892  24.05.2017 14:52
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany