Psychologiczne pogotowie dla rodziców nastolatków

571
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Białołęka
obszar 2
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
7 884 zł
Kategoria
  • edukacja
  • pomoc społeczna
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 520 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Projekt ma na celu zapewnienie wsparcia psychologicznego i specjalistycznej pomocy rodzicom nastolatków, którzy na co dzień borykają się z problemami wychowawczymi i komunikacyjnymi z dziećmi w wieku 12-18 lat.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
15.01.2019 09:53

Projekt został zrealizowany w okresie VIII-IX 2018 r. i polegał na przeprowadzeniu cyklu warsztatów interaktywnych, których odbiorcami były osoby dorosłe zamieszkujące Dzielnicę Białołęka, będące rodzicami nastolatków sprawiajacych trudności w wychowaniu i nauce, niepotrafiący skutecznie porozumieć się z dziećmi i rozmawiać z nimi o problemach, z jakimi się na co dzień zmagają.

Przeprowadzonych zostało 5 warsztatów:

Warsztat I - "Pokonywanie przeszków w komunikacji rodziców z nastolatkiem, czyli jak powinna komunikować się rodzina (z wykorzystaniem jęcyka bez przemocy)" (13 uczestników)

Warsztat II - Bunt nastolatka, czyli jak sprowadzić go z wojennej ścieżki na drogę wzajemnego zrozumienia i tolerancji" (14 uczestników)

Warsztat III - "Walka z uzależnieniem nastolatka, czyli jak przekonać młodego człowieka do rezygnacji z używek i substancji rzekomo zapewniających szczęście" (12 uczestników)

Warsztat IV - "Dążenie do porzucenia przez nastolatka aksjologicznej pustki, czyli sposoby skutecznego przekonania go do wartości i zasad" (6 uczestników)

Warsztat V - "Budowanie pewności siebie nastolatka, czyli o roli rodziców w kaształtowaniu u niego poczucia wartości samego siebie" (12 uczestników).

Zapewniono podczas realizacji projektu niezbędny sprzęt, materiały oraz serwis kawowy. Sporządzono ewaluację projektu.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia dla Dzielnicy Białołęka

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Białołęka
Obszar objęty pomysłem:
obszar 2
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Ul. Dziatwy 6.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Budynek Społecznej Szkoły Podstawowej nr 2 STO i Społecznego Gimnazjum nr 333 STO
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt ma na celu zapewnienie wsparcia psychologicznego i specjalistycznej pomocy rodzicom nastolatków, którzy na co dzień borykają się z problemami wychowawczymi i komunikacyjnymi z dziećmi w wieku 12-18 lat.
Opis projektu
Realizacja projektu obejmie cykl warsztatów interaktywnych prowadzonych przez psychologów i terapeutów specjalizujących się w rozwiązywaniu problemów i nieporozumień między dorosłymi a nastolatkami. Zorganizowane zostanie 5 spotkań o następującej tematyce:
1) 22 IX 2018 godz. 9.00-14.00
Pokonywanie przeszkód w komunikacji rodziców z nastolatkiem, czyli jak powinna komunikować się rodzina (z wykorzystaniem języka bez przemocy)
2) 6 X 2018 godz. 9.00-14.00
Walka z uzależnieniami nastolatka, czyli jak przekonać młodego człowieka do rezygnacji z używek i innych substancji rzekomo zapewniających szczęście
3) 3 XI 2018 godz. 9.00-14.00
Bunt nastolatka, czyli jak sprowadzić go z wojennej ścieżki na drogę wzajemnego zrozumienia i tolerancji
4) 24 XI 2018 godz. 9.00-14.00
Dążenie do porzucenia przez nastolatka aksjologicznej pustki, czyli sposoby skutecznego przekonywania go do wartości i zasad
5) 15 XII 2018 godz. 9.00-14.00
Budowanie pewności siebie nastolatka, czyli o roli rodziców w kształtowaniu u niego poczucia wartości samego siebie
Podczas takich spotkań rodzice nie tylko otrzymają informacje dotyczące powyższych tematów, ale będą mieli możliwość porozmawiania za darmo ze specjalistami, otrzymania od nich wskazówek, jak postępować w konkretnych trudnych sytuacjach dotyczących ich nastoletniego dziecka. Wezmą udział w treningu opartym na symulacji scen z udziałem rodziców i nastolatka. Sami będą mogli zaproponować sceny, które zostaną potraktowane jako materiał egzemplifikacyjny i przyczynek do dyskusji nad konkretnymi problemami. Warsztaty staną się także okazją do porozmawiania uczestników z innymi rodzicami, często mieszkającymi w pobliżu nich na Białołęce, którzy mają podobne problemy z dorastającymi dziećmi. Być może spotkania w ramach warsztatów zainicjują powołanie białołęckiej sieci samopomocy i wzajemnego wsparcia rodziców nastoletnich dzieci. (C.d. w załączniku nr II).
Uzasadnienie realizacji projektu
W dzielnicy Białołęka brakuje wspólnych spotkań rodziców, których nastoletnie dzieci sprawiają problemy wychowawcze. Jedynymi miejscami, gdzie dorośli borykający się z takimi problemami mogą szukać pomocy, są specjalistyczne placówki terapeutyczne i poradnie psychologiczno-pedagogiczne, do których nie zawsze jest łatwy dostęp (w placówkach publicznych na wizytę czeka się kilka tygodni). Dlatego warto na terenie dzielnicy zacząć organizować pozainstytucjonalne przedsięwzięcia, które zmienią taki stan rzeczy.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Wynagrodzenie dla specjalistów prowadzących warsztaty 5os. x 1000zł = 5000zł;
Wynagrodzenie dla koordynatora projektu 1os. x 1000zł = 1000zł;
Papier biały i kolorowy A3 i A4, kartony do pisania, markery kolorowe, toner do drukarki - 500zł;
Flipchart (o wymiarach 70x100cm, jednostronny, lakierowany, na stojaku, z regulowaną wysokością, dostosowany do formy arkusza A1) - 384 zł;
Serwis kawowy (kawa, herbata, woda, soki, ciasto, ciastka, cukier, mleko) 5 spotkań x 200zł = 1000zł.

Razem: 7884 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
7 884,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Modyfikacje

23.01.2017 20:23
Autor projektu
01.02.2017 08:46
Koordynator w dzielnicy Białołęka
21.03.2017 07:04
Autor projektu
01.06.2017 12:03
Koordynator w dzielnicy Białołęka

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany