Disc Golf Bemowo, czyli jak wyciągnąć dzieci z domu

1783
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Bemowo
Chrzanów, Jelonki Północne, Jelonki Południowe
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
6 650 zł
Kategoria
 • edukacja
 • przestrzeń publiczna
 • sport
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 916 głosów za tym projektem
Zgłoś swój pomysł Ikona Wyślij wiadomość do autora
Projekt zakłada postawienie w Parku Górczewska kosza do disc golfa – nowego sportu rozwijającego się w Polsce. Zamontowanie jednego kosza do gry umożliwi naukę gry i zapewni dzieciom masę radości. Bardzo małym kosztem pozwoli wprowadzić do parku ciekawą rozrywkę. Disc golf niesie dużo pozytywnych emocji, uczy koncentracji i strasznie wciąga.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
03.01.2019 16:14

W ramach projektu w Parku Górczewska został zamontowany sprzęt do Disc Golfa.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Sportu i Rekreacji dla Dzielnicy Bemowa

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Bemowo
Obszar objęty pomysłem:
Chrzanów, Jelonki Północne, Jelonki Południowe
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Kawałek trawnika w Parku Górczewska, pomiędzy ulicą Muszlową, Kryształową oraz al. Henryka Jordana.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Jest to fragment parku znajdujący się w pewnym oddaleniu od placów zabaw i siłowni. Projekt nie ingeruje znacząco w otoczenie, a znajduje się w pobliżu szkoły - zainteresowane dzieci miałyby blisko. Obok znajduje się niewielkie boisko.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada postawienie w Parku Górczewska kosza do disc golfa – nowego sportu rozwijającego się w Polsce. Zamontowanie jednego kosza do gry umożliwi naukę gry i zapewni dzieciom masę radości. Bardzo małym kosztem pozwoli wprowadzić do parku ciekawą rozrywkę. Disc golf niesie dużo pozytywnych emocji, uczy koncentracji i strasznie wciąga.
Opis projektu
Projekt zakłada zamontowanie w Parku jednego kosza do disc golfa, oraz oznaczenie w ziemi odległości od kosza. Kosz jest to metalowa konstrukcja o wysokości ok. 1,5 m, do której należy trafić dyskiem. Charakterystyczny wygląd nadaje mu zespół łańcuchów, po których dysk spływa do części zwanej koszykiem. Kosz powinien mieć certyfikat PDGA (Professional Disc Golf Association) zapewniający standardowe rozmiary i trwałość. Kosz jest osadzony na długiej nodze, co pozwala go zabetonować w ziemi. Ponieważ nie jest to jeszcze sport popularny w Polsce - link poglądowy: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Disc_golf_basket_2.jpg.

Zazwyczaj pełne pole składa się z zespołu 9 lub więcej koszy tworzących razem pole jak w golfie, jednak ja proponuję stworzenie stacji treningowej. Wystarczy do tego montaż jednego kosza oraz oznaczenie w ziemi dookoła odległości - 3, 5, 7, 9 oraz 10 metrów od kosza. Pozwala to na trening celności rzutów, jednocześnie zachowując bezpieczny charakter zabawy i nie ingerując w teren. Oznaczenia odległości mogą być wykonane z kawałków drewna, kamieni lub innego materiału.

Załączone pliki pozwolą dobrze zrozumieć wygląd gotowego projektu.

Dodatkowo, chciałbym zainstalować tabliczkę informacyjną z wytłumaczeniem czym jest kosz, jak z niego korzystać i opisać przykładowe gry.

Projekt zająłby obszar koła o promieniu 10 m, z koszem pośrodku. Znaczniki odległości powinny być na ziemi, więc również nie ingerują w otoczenia.

Idealnie w niedużej odległości ok kosza powinna być latarnia, ławka oraz śmietnik, ale przy odpowiednim wyborze miejsca można wykorzystać infrastrukturę już istniejącą.

W Warszawie tworzy się społeczność graczy (Disc Golf Warszawa), istnieje już pole do gry przy Stadionie Syrenki na Mokotowie. Chciałbym stworzyć dla mieszkańców Bemowa miejsce, w którym mogą zapoznać się z tym rodzajem aktywności.

Dodatkowo wychodząc do Parku Górczewska z przenośnym koszem, zawsze obserwuję duże zainteresowanie - chciałbym móc zapewnić mieszkańcom taki kosz na stałe, w trwałej i bezpiecznej formie.
Uzasadnienie realizacji projektu
Disc golf jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się sportów. Jest to gra, w której każdy poznaje zarówno wspaniałych ludzi jak i samego siebie.
Od 2013 roku staram się promować ten sport w Warszawie i w Polsce, prowadziłem bezpłatne Akademie Disc Golfa i ciągle zachęcam do grania. Pokazywałem ten sport dzieciom na różnych imprezach - zawsze były zachwycone. Obecnie mieszkam niedaleko i chciałbym promować disc golfa wśród użytkowników Parku - obecność kosza ułatwiłaby sprawę.
Jest to moje czwarte podejście do Budżetu Partycypacyjnego - mam nadzieję, że tym razem będzie udane.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Kosz do disc golfa - 1850 zł
Znaczniki odległości - 500 zł
Wykonanie tabliczki informacyjnej - 500 zł

Montaż - 1300 zł
projekt zagospodarowania terenu - 1500 zł
plan - mapa do celów projektowych (geodeta) - 1 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
6 650,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że projekt nie będzie generować żadnych kosztów - elementy kosza powinny wytrzymać ok 10 lat bez generowania kosztów.
Jedyne koszty jakie może generować projekt, to wymiana zniszczonych elementów kosza.
Zazwyczaj najbardziej narażone na uszkodzenie są łańcuchy. Ich wymiana nie powinna kosztować więcej niż kilkaset złotych, wiec szacunkowo warto na ten cel przeznaczyć 200 zł rocznie.

Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
200,00 zł

Modyfikacje

24.04.2017 10:06
Wydział Sportu i Rekreacji dla Dzielnicy Bemowo
30.05.2017 09:13
wsurala
12.06.2017 11:59
wsurala

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Park Górczewska posiada nie tyle miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, ale nawet koncepcję programowo przestrzenną. Mam nadzieję, że lokalizacja projektu w następnych etapach zostanie do powyższych opracowań dostosowana :)
  Mieszkaniec63  23.01.2017 22:58
  • Dziękuję za komentarz. Charakter projektu nie zakłada upierania się na ten konkretny kawałek trawnika i jest naprawdę mało ingerujący w otoczenie. Niemniej jednak, jeśli inne miejsce będzie bardziej zgodne z planem - jak najbardziej można je dostosować:)

   Pozdrawiam
   Mieszkaniec  24.01.2017 08:59 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany