Inaczej po Mokotowie

1816
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Mokotów
rejon 2
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
3 800 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 812 głosów za tym projektem
Zgłoś swój pomysł Ikona Wyślij wiadomość do autora
Co Wiesz o Mokotowie? Oto miejsce pamiętające Powstanie Warszawskie. Są pomniki i zabytkowe kamienice. Jest kilka parków. Coś jeszcze? A może chcesz ruszyć szlakiem Powstańczej Gehenny? Dowiedzieć się kto, kiedy budował mokotowskie modernistyczne kamienice? Odwiedzić Dziki Wschód Dzielnicy? Sprawdzić gdzie rośnie kłęk? Odważ się, a zobaczysz jak mało znasz Mokotów!

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
21.01.2019 14:18

W ramach projektu przeprowadzono 6 spacerów tematycznych poświęconych, m.in. sztuce ulicy, niezwykłym drzewom czy parkom Mokotowa. Spacery organizowało Stowarzyszenie "Mon Coteau".

Jednostka odpowiadająca za realizację: Zespół Kultury dla Dzielnicy Mokotów

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Mokotów
Obszar objęty pomysłem:
rejon 2
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Osią projektu- wycieczek będzie rejon ulicy Puławskiej
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Projekt zakłada seria wycieczek miejskich z przewodnikiem po dzielnicy Mokotów. Trasy wycieczek obejmą parki oraz inne tereny zielone Mokotowa, a także zabudowane obszary, na szlaku pamiątek historycznych i kulturowych.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Co Wiesz o Mokotowie? Oto miejsce pamiętające Powstanie Warszawskie. Są pomniki i zabytkowe kamienice. Jest kilka parków. Coś jeszcze? A może chcesz ruszyć szlakiem Powstańczej Gehenny? Dowiedzieć się kto, kiedy budował mokotowskie modernistyczne kamienice? Odwiedzić Dziki Wschód Dzielnicy? Sprawdzić gdzie rośnie kłęk? Odważ się, a zobaczysz jak mało znasz Mokotów!
Opis projektu
Chcemy zaproponować 6 alternatywnych wycieczek po Mokotowie. Każda przewodnikiem-ekspertem w danym temacie. Czas trwania spaceru to 4-5 godzin. Wycieczki przeznaczone są dla wszystkich, którzy chcą poznać Mokotów od nietuzinkowej strony. Projekt pokaże nieznane oblicze naszej dzielnicy. Poruszymy tematy ważne, ciekawe i nieznane młodym i starszym.
Tematy Wycieczek:
1. „Zakorzenione w Mokotowie - szlakiem niezwykłych drzew”. Poznamy drzewa starsze niż dzielnica. Te, które przetrwały Powstanie Warszawskie, ale też tropikalne i całkiem niezwykłe, jak kłęk, glediczia oraz miłorząb.
2. „Kontrkultura na murach - szlakiem mokotowskiego street artu”. Sztuka uliczna Mokotowa to nie tylko murale lub graffiti, to też zaangażowane społecznie akcje, graffiti Pomarańczowej Alternatywy, a także powojenne wpisy pozostawione przez rozminowujących dzielnicę saperów. Bo to co na ścianie nie zawsze jest wandalizmem.
3. „Gehenna Powstania na Mokotowie”. To wydarzenie zdeterminowało obraz naszej dzielnicy. Każdy coś o nim wie ze szkoły. Ale zupełnie inaczej jest na prawdę iść drogą, którą ówczesne kobiety pospiesznie przemierzały w poszukiwaniu wody lub patrzeć na ścianę posiekaną odłamkami, bądź stać na skwerze, który był powstańczym cmentarzem. A co jeśli te tragiczne miejsca mijasz codziennie?
4. „Gdzie raki i ropuchy zimują?” Czy wiesz, że w mokotowskich parkach żyje ponad sto gatunków ptaków, ssaków i płazów. Znasz je? Wycieczka przyrodnicza szlakiem zielonych terenów Mokotowa. Od Parku Morskie Oko, poprzez nieużytki Warszawianki, aż do rajskiej Arkadii. Przyroda nie powiedziała tu jeszcze ostatniego słowa.
5. „Mokotowski Dziki Wschód”. Czy wiesz, że Mokotów to dzielnica nadwiślana? Wycieczka przyrodnicza przez tajemnicze ogrody działkowe Siekierek, Łęgi Wiślane i rezerwaty przyrody Dzikiego Wschodu naszej dzielnicy, w trakcie której poznamy nieoczywistą stronę Wisły.
6. „Modernizm, socrealizm i ich ogrody”. Wycieczka szlakiem perełek architektury użytkowej dzielnicy i nierozerwalnie związanymi z nimi ogrodami. Zobaczymy przedwojenne wille tonące w bzach oraz socrealistyczne eksperymenty społecznego mieszkalnictwa i towarzyszące im nowe nasadzenia. Wycieczka szlakiem dziedzictwa kulturowego dzielnicy.
Uzasadnienie realizacji projektu
Mokotów to niezwykle ciekawa i barwna dzielnica Warszawy. Z wielowiekową historią, zróżnicowana zabudową, pełna zieleni i urokliwych stawów. Niestety mieszkańcy mało o niej wiedzą i nie zawsze potrafią w pełni korzystać z walorów dzielnicy. Nic tak nie buduje postaw obywatelskich jak lokalny patriotyzm i duma z miejsca zamieszkania.
Chcemy zerwać z obrazem Mokotowa jako peryferii Centrum, dzielnicy zamkniętych apartamentowców i rozjedzonych przez auta trawników. Bo Mokotów to piękna, różnorodna i zielona dzielnica. Pełna cennych, ale nieznanych miejsc. Projekt ma dotrzeć do wszystkich poszukują niecodziennej oferty kulturalnej. Pokażemy Mokotów tym, którzy mieszkają tu od pokoleń, jak i nowym, często tymczasowym mieszkańcom.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Wynagrodzenie dla prowadzącego wycieczkę (5h pracy, wraz ze skryptem zarysu tematyki) -6 x 550 złotych brutto,
druk plakatów/ulotek promujących wycieczki wśród mieszkańców nie korzystających z Internetu- 500 złotych
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
3 800,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany