Chrońmy jeże - montaż ostrzegawczych znaków drogowych poprawiających bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg, w szczególności zwierząt - jeży.

2389
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Ursynów
Ursynów Wysoki Północny
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
23 183 zł
Kategoria
  • komunikacja/drogi
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 1234 głosów za tym projektem
Zgłoś swój pomysł Ikona Wyślij wiadomość do autora
Ponieważ na Ursynowie często można spotkać jeże, niestety dość często rozjechane, proponuję więc zainstalować kilkanaście/kilkadziesiąt ostrzegawczych znaków drogowych "Uwaga Jeże". Wielu kierowców na pewno zdejmie nogę z gazu i dzięki temu będzie miało większą szansę na ocalenie tych niewielkich, będących pod ochroną istot, a również piesi poczują się bezpieczniej.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
22.01.2019 10:52

W ramach projektu przy ul. Surowieckiego, Romera i Herbsta zamontowano znaki ostrzegawcze.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Infrastruktury dla Dzielnicy Ursynów

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Ursynów
Obszar objęty pomysłem:
Ursynów Wysoki Północny
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Ulice: Surowieckiego, Bartoka, Jastrzębowskiego, Romera i Herbsta

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Ponieważ na Ursynowie często można spotkać jeże, niestety dość często rozjechane, proponuję więc zainstalować kilkanaście/kilkadziesiąt ostrzegawczych znaków drogowych "Uwaga Jeże". Wielu kierowców na pewno zdejmie nogę z gazu i dzięki temu będzie miało większą szansę na ocalenie tych niewielkich, będących pod ochroną istot, a również piesi poczują się bezpieczniej.
Opis projektu
Tak wiele za tak niewiele. Czytacie Państwo o tanim projekcie, który może bardzo wiele. Ponadto w następnych latach nie będzie wymagał kosztownej obsługi. Projekt ten polega na ustawieniu ok. 20-tu znaków drogowych UWAGA JEŻE. Przypuszczam, że każdy kto czyta te słowa widział nie raz JEŻA na Ursynowie. Mam nadzieję że żywego, chociaż są niestety tacy którzy widzieli zabitego, rozjechanego przez samochód.
Celem tego stosunkowo taniego projektu, jest poprawienie bezpieczeństwa wszystkich użytkowników ursynowskich dróg. Ale właściwie nie tylko ursynowskich. Kierowcy którzy dzięki temu projektowi przypomną sobie że oprócz ich samych na drodze są jeszcze inni, zrozumieją sens znaku UWAGA JEŻE, to być może zaczną jeździć bezpieczniej i spokojniej, i zapewne przeniosą te nawyki dalej. A przełoży się to to na bezpieczeństwo WSZYSTKICH UŻYTKOWNIKÓW DRÓG. Będzie to też pierwszy krok do powszechnego zmniejszenia prędkości jazdy w dzielnicach mieszkaniowych co dodatkowo przyczyniło by się do zmniejszenia hałasu i emisji spalin. Kierowcy też są czasem pieszymi, więc bezpieczeństwo ruchu drogowego też powinno być dla nich ważne. Bardzo ciekawym elementem może okazać się obecność SGGW w tym rejonie. Setki studentów przemierzają na co dzień Ursynów. Niech widzą poszanowanie dla przyrody i dbałość o środowisko. Szczególnie że MÓWIMY O JEŻACH I PAMIĘTAMY!!! . Jeże występujące w Polsce, objęte są ochroną ścisłą wymagającą ochrony czynnej. Są bardzo miłe i pożyteczne, żywią się gryzoniami, owadami i płazami. Są "czyścicielami" bo zjadają także nieżywe małe zwierzęta i ptaki. Wspomóżmy więc tą symboliczną sumą te wspaniałe zwierzaki. Dziękuję za uwagę!!!. Pozdrawiam obecnych i przyszłych miłośników zwierząt.
Uzasadnienie realizacji projektu
Poza Warszawą, w Polsce, ustawionych jest tysiące znaków ostrzegających o dzikich lub gospodarskich zwierzętach. W miastach rzadko można spotkać Krowę czy Łosia, a jeśli już się pojawią, to zaraz biegają za nimi wszystkie służby miejskie i telewizyjni reporterzy. A nocne zwierzęta Jeże nie mają już takiej widowni. Co więcej, z powodu małych rozmiarów Jeża i dużych prędkości rozwijanych nocą przez nieostrożnych kierowców, łatwo wpadają pod koła. POMÓŻMY OCALIĆ ICH ŻYCIA. Cieszmy się ich widokiem, gdy chyłkiem umykają w krzaki. Popierajmy ochronę życia zwierząt, edukując przy okazji dzieci i poprawiając bezpieczeństwo ruchu drogowego zmniejszając choć czasem prędkość.

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
- projekt umiejscowienia znaków -8000 zł.
- wykonanie i montaż znaków - 60 szt. x 166,05 zł = 9 963,00 zł.
- wykonanie i montaż słupków do znaków - 30 szt. x 174,00 zł = 5 220 zł.
razem 23 183,00 zł.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
23 183,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Koszty wymiany zniszczonych/uszkodzonych znaków i słupków do znaków 2 530,50 zł.
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
2 530,50 zł

Modyfikacje

03.05.2017 20:48
Koordynator w dzielnicy Ursynów
19.05.2017 11:49
Wydział Infrastruktury dla Dzielnicy Ursynów
30.05.2017 09:20
Koordynator w dzielnicy Ursynów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Świetny pomysł, pszczoły są na tak :D Dość często jeże widuję przy/na ulicy Surowieckiego. Czasami niestety już rozjechane ale też latem czekałem aż jeż przejdzie przez jezdnię na wysokości Kopy Cwila. Na szczęście w porę go zauważyłem. W tej okolicy powinien stanąć znak.
    Mieszkaniec1353  24.01.2017 10:41
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany