Irzykowy” Ogród zmysłów przy Zespole Szkół nr 48 im. Armii Krajowej, ul. Irzykowskiego 1a

749
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Bemowo
Chrzanów, Jelonki Północne, Jelonki Południowe
Autor pomysłu Mieszkaniec
Współautorzy Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
250 000 zł
Kategoria
 • edukacja
 • ochrona środowiska
 • zdrowie
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 1037 głosów za tym projektem
Zgłoś swój pomysł Ikona Wyślij wiadomość do autora
„Ogród zmysłów” to miejsce, gdzie na świeżym powietrzu będzie można uaktywnić zmysł wzroku, węchu, słuchu, smaku, dotyku oraz dokonywać doświadczeń. W ogrodzie powstaną strefy, gdzie zamontowane zostaną interaktywne urządzenia edukacyjne. Teren pokryty zostanie specjalną roślinnością, dzięki której odczuwanie poszczególnych zmysłów będzie dodatkowo wzmocnione. Ogród spełni funkcję: poznawczą, terapeutyczną, dydaktyczną, rekreacyjną.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
07.01.2021 13:16
Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Inwestycji dla Dzielnicy Bemowa

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Bemowo
Obszar objęty pomysłem:
Chrzanów, Jelonki Północne, Jelonki Południowe
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
ul. Irzykowskiego 1A
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Miejsce na którym będzie znajdował się projekt to ogrodzony teren Zespołu Szkół nr 48 im. Armii Krajowej przy ul. Irzykowskiego 1A. Ogród zlokalizowany zostanie z przodu szkoły przy wejściu na teren szkoły od ul. Wyki (Działki nr: 5/4, 5/5, 5/6, 5/9, 5/10, z obrębu 6-11-12). Obecnie jest to teren nieznacznie zakrzewiony. Część roślinności zostanie wykorzystana na potrzeby ogrodu. Działka nr7 z obrębu 6-11-12, co do której zgodnie z posiadaną wiedzą projektodawców występują roszczenia, nie będzie uwzględniana przy projektowaniu ogrodu. Na tym terenie pozostanie dotychczasowa roślinność oraz nie będą na nim umieszczane żadne urządzenia i elementy wskazane w pełnym opisie projektu.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
„Ogród zmysłów” to miejsce, gdzie na świeżym powietrzu będzie można uaktywnić zmysł wzroku, węchu, słuchu, smaku, dotyku oraz dokonywać doświadczeń. W ogrodzie powstaną strefy, gdzie zamontowane zostaną interaktywne urządzenia edukacyjne. Teren pokryty zostanie specjalną roślinnością, dzięki której odczuwanie poszczególnych zmysłów będzie dodatkowo wzmocnione. Ogród spełni funkcję: poznawczą, terapeutyczną, dydaktyczną, rekreacyjną.
Opis projektu
Projekt polega na stworzeniu „ogrodu zmysłów” przy Zespole Szkół nr 48 im. Armii Krajowej, ul. Irzykowskiego 1A, dzięki któremu będzie można na powietrzu uaktywnić swoje zmysły: wzrok, zapach, słuch, smak, dotyk oraz dokonywać doświadczeń z nimi związanymi. Ogród zostanie podzielony na 5 stref. Strefy będą wyposażone w edukacyjne urządzenia interaktywne związane z określonym zmysłem. Urządzenia zostaną wkomponowane w otoczenie całego ogrodu i uzupełnione roślinnością (o określonym kolorze, zapachu, kształcie), dzięki którym odczuwanie zmysłów będzie dodatkowo wzmocnione. Rośliny jakie mogą wystąpić w ogrodzie to: zioła (rozmaryn, mięta, bazylia, szałwia, etc.), rośliny ozdobne (astry, kłokoczka płd., rozchodniki, konwalie, piwonie, lilaki, jaśminowce wonne etc.), rośliny jadalne (owocowe drzewka i krzewy, warzywa). Roślinność będzie sezonowa, czyli dostosowana do poszczególnych pór roku. Wykorzystana zostanie także część roślinności występującej obecnie na terenie, gdzie planowany jest ogród. Cały teren zostanie zaprojektowany w taki sposób, aby możliwe było prowadzenie zajęć edukacyjnych oraz dzieci mogły swobodnie poruszać się i prowadzić doświadczenia na dostępnych urządzeniach. Roślinność będzie umieszczona bezpośrednio w ziemi oraz w drewnianych donicach.

W przestrzeni ogrodu umieszczone zostaną drewniane stoły, ławki, kosze na śmieci. Niektóre urządzenia i elementy będą przenikały poszczególne strefy. Dzięki temu będzie możliwe płynne przejście pomiędzy strefami oraz zapewniona zostanie lepsza funkcjonalność ogrodu.

W ogrodzie planuje się umieścić następujące urządzenia i elementy:

Strefa wzroku
- Lustra zniekształcające,
- Witraże ogrodowe,
- Kręciołki ogrodowe.

Strefa słuchu
- Telegraf akustyczny,
- Zestaw dźwiękowy (gong, wieżę z talerzami, dzwonki wiatrowe i megafon),
- Bębny,
- Cymbałki,
- Zbiornik wodny z kaskadą.

Strefa dotyku
- Ogrodowe tablice do rysowania kredą,
- Kamienie rzeczne,
- Pole sensoryczne z nawierzchniami różnego rodzaju - od gładkich otoczaków, przez gruby żwir, piasek, aż do płyt kamiennych i gładkiej murawy.

Strefa smaku
- Poletka pod uprawę roślin jadalnych, małe szklarnie.
- Drewniane donice na wybrane rośliny.

Strefa węchu
- Różnorodne nasadzania o charakterystycznym zapachu.
Uzasadnienie realizacji projektu
Chęć stworzenia miejsca, gdzie będzie można doświadczać przez zabawę. Eksperci wskazują że skutecznej edukacji powinny towarzyszyć pozytywne emocje, doświadczenia oraz ruch. Dzięki takiemu poznawaniu rzeczywistości impulsy z różnych części ciała wędrują do mózgu. Następuje wtedy przyrost kory mózgowej, tworzone są nowe sieci nerwowe. Mózg uruchamia pamięć, poszukuje nowych doświadczeń (rozwój wyobraźni).

Ogród ułatwi: prowadzenie lekcji przyrody w terenie, kształtowanie postaw prozdrowotnych, proekologicznych, zrozumienie zjawisk fizycznych występujących w przyrodzie, rozwijanie sprawności manualnej, koordynacji wzrokowo-ruchowej, wypoczynek dzieci na świeżym powietrzu.

Innowacyjność projektu zwiększy atrakcyjność bazy edukacyjnej szkoły przy ul. Irzykowskiego 1A. Bemowo zyska natomiast jeszcze jedno ciekawe miejsce dostępne dla mieszkańców dzielnicy.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
(szacunkowy kosztorys inwestorski w załączniku poniżej)

kosztorys inwestorski w przybliżeniu 235 000,00 zł
wycinka krzewów oraz innych roślin w przybliżeniu 15 000,00 zł brutto

(przy przekroczeniu kosztów ewentualnie rezygnacja z jakiegoś urządzenia )
kwota brutto
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
250 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Szkoła w ramach bieżących środków
(koszt miesięczny):
Oświetlenie - 100 zł
Utrzymanie zieleni - 250 zł
Serwis i naprawa urządzeń ogrodu - 150 zł
Razem: 500 zł/m-c
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
6 000,00 zł

Modyfikacje

20.03.2017 10:09
Wydział Inwestycji dla Dzielnicy Bemowo
20.03.2017 10:19
Wydział Inwestycji dla Dzielnicy Bemowo
19.04.2017 10:46
Wydział Inwestycji dla Dzielnicy Bemowo
30.05.2017 09:15
wsurala
30.05.2017 11:51
wsurala
12.06.2017 12:16
wsurala

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (5)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • To wszystko zmieści się w obecnym terenie zielonym bez ingerencji w dotychczasową roślinność? Obecnie chyba ta zieleń jest ogrodzona z każdej strony i rozumiem, że chodzi o jest udostępnienie aby stworzyć miniskwer, ale do tego chyba wystarczy zrobić małą alejkę z nawierzchnią mineralną od strony północnej z jakimiś ławeczkami po drodze? Zbiornik wodny z kaskadą to już chyba przesada.
  Mieszkaniec63  22.01.2017 14:48
  • Tak jak wspomniano w opisie projektu, planujemy stworzyć miejsce oparte na doświadczaniu przez zabawę. Nie będzie więc to jedynie miniskwer z roślinnością i miejscem odpoczynku na ławeczce. Ma to być miejsce, które w dużej mierze będzie służyć edukacji oraz wspierać rozwój emocjonalny i potrzeby psychologiczne dzieci. Dlatego też roślinność będzie uzupełniona wskazanymi elementami i urządzeniami edukacyjnymi. Jednym z nich jest planowany zbiornik wodny z kaskadą, który nie będzie duży i ma zastosowanie edukacyjne a nie wizualno-estetyczne.
   W naszym zamierzeniu Ogród zmysłów to miejsce zróżnicowane i jednocześnie funkcjonalne. Z naszej analizy wynika, że wymienione elementy swobodnie się zmieszczą na planowanym obszarze. Odnosząc się do uwagi dotyczącej ingerencji w roślinność, tak jak wspomniano w projekcie większość istniejącej roślinności zostanie wykorzystana na potrzeby ogrodu, podobnie jak znajdujący się tam znak Polski Walczącej. Pozostała roślinność będzie mogła zostać przeniesiona w inne miejsce na terenie szkoły.
   Mieszkaniec9543  24.01.2017 18:53
  • Teraz w kosztorysie pojawia się informacja o wycięciu roślinności na kwotę w przybliżeniu 15 000,00 zł brutto podczas gdy w opisie projektu nie ma o tym ani słowa. Jakoś to nie pasuje do informacji, że ma być przeniesiona.
   Mieszkaniec63  20.04.2017 01:17
 • Gratuluje Paniom bardzo fajnego pomysłu, dodatkowo jest na terenie szkoły więc bezpieczniej, można nawet podczas zajęć z dziećmi na dworze przeprowadzić tu lekcje lub inne zajęcia. Ja mieszkam niedaleko szkoły i uważam, że jest to bardzo fajna atrakcja dla dzieci i dorosłych, jeśli dojdzie do skutku sama z miłą chęcią odwiedzę to miejsce :-)
  Pozdrawiam i trzymam kciuki za głosowanie
  Mieszkaniec10768  30.06.2017 09:34
 • Ciekawy pomysł, chociaż zastanawia mnie propozycja doboru roślin w miejscu, z którego będą korzystać dzieci. Konwalie są trującymi roślinami a ich pomarańczowe owoce mogą "zachęcać" dzieci do jedzenia - tym bardziej, że ma być to ogród zmysłów.
  I jednak szkoda, że będą wycinane krzewy...
  Mieszkaniec11378  30.06.2017 22:38
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany