Pij, Warszawo - na Saskiej Kępie

Realizacja pomysłu
Wszystkie projekty polegające na wykonaniu poidełek realizowane są systemowo, według wzoru opracowanego na podstawie pracy konkursowej do stosowania w przestrzeni m.st Warszawy. W tym zakresie pod koniec 2017 r. uzyskano dokumentację projektowo-kosztorysową dla poidełka oraz wymagane uzgodnienia.
W marcu 2018 roku ogłoszono przetarg nieograniczony na produkcję poidełek. W postępowaniu uzyskano jedną ofertę, której wartość przekraczała środki, jakimi dysponował Zamawiający, w związku z czym przetarg został unieważniony. W maju powtórzono postępowanie na wybór Wykonawcy. Wpłynęły dwie oferty również przewyższające budżet - ponownie unieważniono postępowanie.
We wrześniu 2018 r. ogłoszono kolejne postępowanie na produkcję poidełek. Udało się wyłonić wykonawcę i podpisać umowę na stworzenie prototypu, a następnie wyprodukowanie 177 sztuk poidełek.
W dalszej kolejności, zostanie wybrana firma, która zamontuje poidełka, wraz z wykonaniem przyłączy, przygotowaniem gruntu itp.
Zgodnie z podpisanym Porozumieniem pomiędzy Miastem Stołecznym Warszawa w ramach, którego działa Zarząd Zieleni m.st. Warszawy a Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. w sprawie realizacji wspólnego przedsięwzięcia, polegającego na instalacji źródełek wody pitnej w przestrzeni miejskiej, w okresie lipiec – październik 2019 r. realizowany był pilotażowy projekt, obejmujący montaż na istniejących hydrantach 30 miejskich źródełek.
Lokalizacje dla źródełek realizowanych w ramach pilotażu wybrane zostały pod względem ich dostępności (braku konieczności przebudowy przyłączy, oraz wykonania nawierzchni), stanu technicznego hydrantów MPWiK oraz jakości badań wody zarówno przed jak i po montażu źródełka. Po okresie pilotażowym, źródełka zostaną zdemontowane na okres zimowy. Aktualnie trwają uzgodnienia co do realizacji montażu 177 szt. źródełek wody pitnej w kolejnych latach.
ZZW dysponuje stanowiskiem organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej w sprawie możliwości montażu źródełek w świetle aktualnej sytuacji epidemicznej w kraju. - wg tej opinii montaż źródełek jest ryzykowny, co powoduje, że będzie odlożony w czasie.
Lokalizacja
Przykładowe proponowane lokalizacje:
Francuska/Walecznych
Saska/Zwycięzców
Wersalska/Brukselska (przy domu kultury)
Ateńska/Alzacka (w rejonie kościoła)
Egipska/Afrykańska (narożnik pn. zach.)
Dane projektu
W Warszawie krany opracowane według jednolitego dla całego miasta projektu (wybranego w konkursie, który został ogłoszony 13 stycznia 2017) zostałyby ustawione w ruchliwych punktach poszczególnych dzielnic (analogiczny projekt składam dla kilku innych dzielnic stolicy) i podłączone do miejskiej sieci wodociągowej poprzez hydranty podziemne, na których zostaną zainstalowane specjalne instalacje (w razie potrzeby konstrukcja umożliwia szybki demontaż, by zapewnić dostęp do hydrantu). Woda dostarczana przez Wodociągi Warszawskie spełnia wyśrubowane normy czystości i może być pita prosto z kranu – należy ten sukces wykorzystać i promować. Przepływ wody następowałby po naciśnięciu odpowiedniego przycisku. Niewykorzystana woda byłaby odprowadzana do kanalizacji burzowej lub po prostu wysychała.
Z czasem sieć mogłaby być rozwijana przez miasto z „normalnego” budżetu, przede wszystkim przy okazji remontów ulic i parków. Docelowo gęsta sieć źródełek mogłaby objąć całą Warszawę, a same poidła mogłyby stać się rozpoznawalnym elementem warszawskiego krajobrazu.
Charakterystyka
Kosztorys
W celu realizacji projektu należy uwzględnić również etap zgłoszenia montażu pijek, jako elementów małej architektury. Dlatego też dodano koszty związane z opracowaniem dokumentacji potrzebnej do zgłoszenia montażu poszczególnych pijek, przy założeniu, że koszt takiej dokumentacji dla 1 pijki będzie wynosił średnio ok 400 zł. Ostatecznie, po akceptacji Pomysłodawcy zwiększono budżet zadania do kwoty 81 950 zł brutto.
Co sądzisz o tym pomyśle?
Dodaj komentarzSkaryszewski to Kamionek. Na wałach nie wiem, czy się uda, bo tam chyba nie ma hydrantów, a instalujemy poidełka na hydrantach.