Park kieszonkowy Białostocka/ Radzymińska

1776
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Praga-Północ
Obszar II - Stara Praga ze Szmulowizną z Michałowem
Autor pomysłu Adam Leśniewicz
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
119 825 zł
Kategoria
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 521 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Projekt zakłada utworzenie niewielkiego parku w miejscu zielonych nieużytków pomiędzy ulicą Białostocką a ulicą Radzymińską. W ramach projektu nastąpi uzupełnienie roślinności, wytyczenie alejek (wraz z ławkami i koszami na śmieci) oraz wyremontowanie istniejącego placu zabaw. Razem z istniejącą siłownią plenerową powstanie kameralny park kieszonkowy.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
10.12.2019 09:25

Została zrealizowana część projektu polegająca na utworzeniu alejek parkowych i montażu małej architektury (ławek, stojaków na rowery, tablicy informacyjnej i koszy na odpady). Prace polegające na pielęgnacji zieleni zostały zakończone w 2019 r.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Zarząd Praskich Terenów Publicznych

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Praga-Północ
Obszar objęty pomysłem:
Obszar II - Stara Praga ze Szmulowizną z Michałowem
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Rejon ulic Białostocka/ Radzymińska
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Wskazana lokalizacja jest własnością m. st. Warszawy (nr obrębu 41405, nr działki 78 i 79/2), przez wskazany teren, pomiędzy siłownią plenerową a placem zabaw dla dzieci prowadzi wydeptany trakt pieszy stanowiący przejście pomiędzy ul. Białostocką a ul. Radzymińską. Miejsce ma potencjał, aby stać się przestrzenią dla przyjemnego odpoczynku i rekreacji dla mieszkańców.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada utworzenie niewielkiego parku w miejscu zielonych nieużytków pomiędzy ulicą Białostocką a ulicą Radzymińską. W ramach projektu nastąpi uzupełnienie roślinności, wytyczenie alejek (wraz z ławkami i koszami na śmieci) oraz wyremontowanie istniejącego placu zabaw. Razem z istniejącą siłownią plenerową powstanie kameralny park kieszonkowy.
Opis projektu
Parki kieszonkowe (ang. pocket parks) są remedium na potrzebę terenów zielonych w obszarach o bardzo gęstej zabudowie. Tworzenie parku kieszonkowego polega na przemyślanej adaptacji na park miejsc po wyburzonych budynkach lub niedużych obszarów zielonych np. nieużytków. Park kieszonkowy, choć z założenia nieduży (od kilkudziesięciu do kilkuset m2 powierzchni), jest w stanie pełnić zróżnicowane funkcje, ponieważ przy jego projektowaniu uwzględnia się nie tylko zieleń, ale również urządzenia służące do rekreacji, czy elementy małej architektury takie jak latarnie czy ławki.

Przestrzeń pomiędzy ulicami Białostocką i Radzymińską idealnie spełnia przesłanki do powstania parku kieszonkowego. Potencjał tego miejsca stanowi istniejący już plac zabaw dla dzieci oraz siłownia plenerowa. Pomiędzy nimi prowadzi wydeptana przez trawnik ścieżka, często użytkowana przez okolicznych mieszkańców. Nadanie tej przestrzeni bardziej zagospodarowanej i przytulniejszej formy parku kieszonkowego sprawi, że miejsce zacznie zachęcać do zatrzymania się i wypoczynku.

Projekt zakłada: utwardzenie ścieżki wydeptanej przez trawnik, zamknięcie pierzei parkowej od strony ulic Białostockiej i Radzymińskiej niskopiennymi krzewami, ustawienie ławek i koszy na śmieci oraz wyremontowanie istniejącego placu zabaw. Tak zredefiniowana przestrzeń ujęta w ramy parku będzie służyć wszystkim okolicznym mieszkańcom.
Uzasadnienie realizacji projektu
Szmulowizna i Michałów to obszary Pragi, które szczególnie mocno ciepią na brak zagospodarowanych terenów zielonych. W okolicy dominują nieużytki zielone, brakuje wyraźnie zagospodarowanych terenów sprzyjających wyjściu z domu, relaksowi na powietrzu. Aby zwiększyć jakość przestrzeni publicznej konieczne są inwestycje w zagospodarowaną przestrzeń zieloną z wytyczonymi alejkami oraz miejscami do odpoczynku (ławki i kosze na śmieci). Ponieważ w tym rejonie dzielnica nie dysponuje dużymi terenami pozwalającymi na wytyczenie tradycyjnego parku, receptę na deficyt zagospodarowanej zieleni mogą stanowić parki kieszonkowe, spełniające rolę tradycyjnego parku, ale skondensowane na mniejszej przestrzeni.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Ławka z oparciem (cena materiału oraz montażu): 1500 zł x 7 = 10 500 zł
Kosze na śmieci (cena materiału oraz montażu): 665 zł x 5 = 3 325 zł
Modernizacja szaty roślinnej (posadzenie krzewów, pnączy ozdobnych, założenie trawnika oraz inne prace pielęgnacyjne): 25 000 zł
Budowa ekościeżki (powierzchnia około 250 m2): 43 000 zł
Remont placu zabaw: 17 000 zł
Projekt architektoniczny i budowlany: 20 000 zł
Oznakowanie projektu (tabliczka) 500 zł x 2 = 1 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
119 825,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Bieżące remonty, konserwacja - około 8 000 zł rocznie.
Pielęgnacja roślin - około 7 000 zł rocznie.
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
15 000,00 zł

Modyfikacje

21.03.2017 22:57
Autor projektu

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Bardzo fajne uzupełnienie terenu, który już dziś służy mieszkańcom dzielnicy. Popieram!
    Michał Grzybek  10.03.2017 08:46
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany