Wypoziomowanie i modernizacja chodnika przy ulicy Grębałowskiej. Znaki informujące kierowców o obecności osób niepełnosprawnych

1550
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Bielany
Stare Bielany
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
80 000 zł
Kategoria
  • komunikacja/drogi
  • przestrzeń publiczna
  • zdrowie
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 193 głosów za tym projektem
Zgłoś swój pomysł Ikona Wyślij wiadomość do autora
Wypoziomowanie i modernizacja nierównego chodnika wzdłuż ulicy Grębałowskiej, od strony północnej. Zapewnienie bezpiecznego i łatwiejszego dostęp do Środowiskowego Domu Pomocy (ŚDP) podopiecznym i ich opiekunom. Oznakowanie pobliskich ulic wokół ŚDP znakami informacyjnymi, a co za tym idzie podniesienie bezpieczeństwa zarówno osób niepełnosprawnych, jak i kierowców.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
20.11.2019 08:31

W ramach zadania wyrównano chodnik przy ul. Grabałowskiej oraz wykonano znaki informujące kierowców o obecności osób niepełnosprawnych. Naprawa objęła regulację zapadniętych krawężników 15x30, wymianę uszkodzonych krawężników 15x30 na nowe oraz przełożenie kostki betonowej na całej szerokości chodnika.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Infrastruktury dla Dzielnicy Bielany

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Bielany
Obszar objęty pomysłem:
Stare Bielany
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
ul. Grębałowska
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Placówki i urzędy mieszczące się przy ulicy Grębałowskiej (ŚDP, ZGN) oraz przedszkole przy sąsiedniej ulicy.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Wypoziomowanie i modernizacja nierównego chodnika wzdłuż ulicy Grębałowskiej, od strony północnej. Zapewnienie bezpiecznego i łatwiejszego dostęp do Środowiskowego Domu Pomocy (ŚDP) podopiecznym i ich opiekunom. Oznakowanie pobliskich ulic wokół ŚDP znakami informacyjnymi, a co za tym idzie podniesienie bezpieczeństwa zarówno osób niepełnosprawnych, jak i kierowców.
Opis projektu
Chodnik wzdłuż ulicy Grębałowskiej z biegiem czasu zdeformował się i w chwili obecnej nie spełnia warunków. Wypoziomowanie i modernizacja krzywego (spadzistego , nierównego) chodnika podniesie bezpieczeństwo pieszych jak i kierowców. Z chodnika w większości korzystają osoby niepełnosprawne (ruchowo i intelektualnie), a także ich opiekunowie. W obecnej sytuacji łatwiej poruszać się po ulicy niż po wyznaczonym miejscu, czyli po chodniku. Ponowne ułożenie kostki powinno uwzględniać specjalne potrzeby osób niepełnosprawnych, czyli łagodne zjazdy i podjazdy oraz równą nawierzchnię chodnika. Wyposażenie ulicy w znaki informujące o obecności ŚDP poprawiłoby także bezpieczeństwo użytkowników. Ważnym jest także całoroczne utrzymanie chodnika w czystości (odśnieżanie, zamiatanie, wyrzucanie śmieci) i dobrej kondycji (bieżące naprawy).Uzasadnienie realizacji projektu
Dogodna droga do DŚP dla podopiecznych oraz ich opiekunów o każdej porze roku. Rodzice ze swoimi niepełnosprawnymi, dorosłymi dziećmi często sami są już w podeszłym wieku, co należy również wziąć pod uwagę. Poza komfortem bezpieczeństwo jest sprawą nadrzędną, a idąc ulicą jest ono zagrożone. Z chodnika korzystają również osoby starsze odwiedzające urząd, a także rodzice z małymi dziećmi udającymi się do pobliskiego przedszkola. Modernizacja chodnika przyniesie korzyści dużej grupie mieszkańców, nie tylko Bielan.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Ułożenie kostki z wyrównaniem: 200,00 zł X 350 m = 70 000,00 zł
Montaż tablic informacyjnych: 10 000,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
80 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Sprzątanie, odśnieżanie, zamiatanie, bieżące naprawy. Około 20 000,00 zł.
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
20 000,00 zł

Modyfikacje

09.02.2017 10:50
aarabadzic
16.02.2017 14:10
slacek
16.02.2017 14:11
slacek
04.05.2017 08:51
slacek
04.05.2017 08:51
slacek
04.05.2017 08:52
slacek

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Sprawą niezwykłej wagi jest polepszenie warunków, w jakich dzieci niepełnosprawne muszą codziennie poruszać się z rodzicami do miejsca, które jest stworzone dla ich prawidłowego funkcjonowania i polepszania stanu zdrowia. Na dzień dzisiejszy nie są one nawet w niewielkim stopniu zadowalające. Wąski chodnik nie pozwala swobodnie poruszać się rodzicom z pociechami obok siebie, co dodatkowo utrudniają samochody, które stoją zaparkowane na chodnikach i uniemożliwiają swobodne poruszanie się. Dodatkowo oblodzone i śliskie w czasie słoty nawierzchnie z różnicą poziomu chodników przy wjazdach do garaży oraz na okoliczne parkingi posesji powodują liczne utraty równowagi pieszych, utrudnienia w już ciężkim chodzie niepełnosprawnych dzieci oraz osób starszych z laskami i o kulach. Często dochodzi do wywrotek, kontuzji stawów skokowych oraz kolanowych i stłuczeń na całym ciele. Nie mówiąc już o utrudnieniach w prowadzeniu wózków inwalidzkich przez rodziców; jeździe osób niepełnosprawnych, które samodzielnie potrafią poruszać na nich oraz przemieszczaniu się matek z dziećmi w wózkach podczas zwykłych spacerów. Wysokie krawężniki powodują, że wózki stają dęba i dzieci niemalże lądują na ziemię, jeśli matka w porę nie zapobiegnie wypadkowi. Nie tylko DŚP korzysta z tych dróg. Mieszkańcy okolic również chodzą tamtędy w celu załatwiania spraw służbowych i prywatnych, a często idąc tą trasą zwyczajnie na zakupy do sklepów. To cud jakiś, że jeszcze nikt nie zrobił krzywdy sobie lub swojemu dziecku, korzystając z takich chodników. Mi niestety zdarzyło się raz wpaść w poślizg na takim wjeździe w bramę domku jednorodzinnego, co przypłaciłam ogromnym bólem pleców, gdyż poleciałam razem z ciężkim plecakiem, wypchanym dwiema dużymi paczkami świątecznymi dla dzieci, w których było kilka puszek i inne łakocie. I ból kręgosłupa towarzyszył mi przez ponad pół kolejnego roku.
    Mieszkaniec9100  15.02.2017 13:12
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany