Muszla na placu zabaw - renowacja betonowej rzeźby z lat 50. i prezentacja historyczno-fotograficzna

1957
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Bielany
Stare Bielany
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
40 000 zł
Kategoria
 • kultura
 • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 426 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Renowacja rzeźby potocznie zwanej "muszlą" oraz organizacja akcji mającej na celu upowszechnienie wiedzy o dziedzictwie plastycznym PRL (wystawa, akcja fotograficzna). Betonowa rzeźba powstała jako modelowy element placu zabaw. Korzysta z niej już trzecie pokolenie mieszkańców Bielan! Dziś jednak ani jako sztuka użytkowa, ani "zabawka" nie spełnia swojej roli.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
17.01.2019 11:00

W ramach projektu rzeźba-muszla znajdująca się na placu zabaw przy ul. Skalbmierskiej i Kulczyckiej została wyremontowana. Została również zorganizowana wystawa starych zdjęć muszli, na podstawie zdjęć przesłanych przez mieszkańców Bielan.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Bielany

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Bielany
Obszar objęty pomysłem:
Stare Bielany
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Zbieg ul. Skalbmierskiej i Kulczyckiej
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Ogólnodostępny plac zabaw
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Renowacja rzeźby potocznie zwanej "muszlą" oraz organizacja akcji mającej na celu upowszechnienie wiedzy o dziedzictwie plastycznym PRL (wystawa, akcja fotograficzna). Betonowa rzeźba powstała jako modelowy element placu zabaw. Korzysta z niej już trzecie pokolenie mieszkańców Bielan! Dziś jednak ani jako sztuka użytkowa, ani "zabawka" nie spełnia swojej roli.
Opis projektu
Założeniem projektu jest modernizacja betonowej rzeźby z placu zabaw, zwanej potocznie "muszlą". Rzeźba powstała pod koniec lat 50., podobnie jak sąsiadująca z nią kaskadowa piaskownica (odświeżona w 2016 roku). Korzysta z niej już trzecie pokolenie mieszkańców Bielan. Najważniejsze działania projektowe mają charakter budowlany. Dziś muszla jest niebezpieczna ze względu m.in. na twardą i chropowatą strukturę, o którą dzieci się notorycznie kaleczą. Do tego przez lata została oszpecona kilkoma warstwami farby olejnej (ostatnia z efektem kolorowego moro!). Zadania budowlane to głównie oczyszczenie rzeźby, uzupełnienie ubytków i pokrycie jej powłoką zabezpieczającą. Powłoka (gumowo-żywiczna lub podoba) zniweluje chropowatość powierzchni "muszli", a do tego zabezpieczy ją przed erozją powodowaną warunkami zewnętrznymi. Sprawi też, że konstrukcja nie będzie traciła koloru. Wszystko to ma na celu przede wszystkim podniesienie bezpieczeństwa użytkowników (głównie dzieci 2-6 lat). Celem projektu jest również ochrona dziedzictwa kulturowego. Przez lata spuścizna plastyczna PRL była traktowana po macoszemu. Tymczasem za realizacją zwykłych osiedlowych dekoracji często stali najlepsi polscy plastycy. W wypadku muszli były to słynne małżeństwa. Konstrukcję zaprojektowali architekci osiedla Maria i Kazimierz Piechotkowie, a jej oprawę malarską - Hanna i Gabriel Rechowiczowie. Realizacja projektu zakłada też działania badawcze, mające na celu weryfikację informacji na temat autorów "muszli", a także realizację akcji fotograficznej i wystawy na ogrodzeniu placu zabaw w oparciu o materiały archiwalne (zdjęcia, filmy, wspomnienia itp.) pozyskane ze zbiorów publicznych i prywatnych. Projekt będzie miał swój profil na portalu facebook, gdzie na bieżąco będą prezentowane informacje o historii i przyszłości rzeźby. W tworzenie profilu, podobnie jak wystawy zaangażowani zostaną sami mieszkańcy - sąsiedzi placu zabaw, a także dzieci, rodzice i dziadkowie z pobliskich placówek edukacyjnych (przedszkoli, żłobków). Jedną z "zachęt" będzie realizacja ogólnodostępnej akcji fotograficznej - ukazującej międzypokoleniowość rzeźby.
Uzasadnienie realizacji projektu
Muszla jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych "eksponatów" Starych Bielan. Ze względu na liczącą 60 lat historię znają ją zarówno seniorzy, jak i dzieci. Dzięki projektowi ma szansę stać się dobrzy przykładem połączenia poszanowania tradycji z wartościami użytkowymi, a także współpracy międzypokoleniowej.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Zakładane prace budowlane - 30 000,00 zł
- oczyszczenie rzeźby i uzupełnienie ubytków
- pokrycie betonu powłoką zabezpieczającą (gumowo-żywiczną lub inną odporną na erozję i "zmiękczającą" powierzchnię)

Zakładane prace animacyjne - 10 000,00 zł
- weryfikacja i pozyskanie materiałów archiwalnych (w tym licencje)
- realizacja wystawy i akcja fotograficzna (w tym druki)
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
40 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Tak, generuje, ale koszty te wpisują się w utrzymanie placu zabaw, które i tak dziś ponosi dzielnica. Dotyczy to sprzątania i konserwacji.
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
3 000,00 zł

Modyfikacje

29.01.2017 14:21
slacek
14.02.2017 10:19
slacek
03.05.2017 23:55
slacek
08.05.2017 18:04
slacek

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (3)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Bardzo dziękuję za ten projekt.Wychowałam się na tym placu zabaw i ja i moje dzieci. Chodziłam do przedszkola na ul. Skalbmierskiej.
  To moim zdaniem najwspanialszy plac zabaw nie tylko w tamtych czasach.
  Zarówno ta muszla jak i rewelacyjna piaskownica wieloelementowa...gdyby architekci taką uwagę przykładali do placów zabaw jak Państwo Piechotkowie-wszystko przemyślane, trzymam kciuki
  Alicja Wydro  28.05.2017 00:13
 • Bardzo dziękuję za ten komentarza! Aż chce się działać ;) Zachęcam do śledzenia projektu na facebook.com/muszlabielanska/ I obiecuję, że Pani miłe słowa przekażę architektce.
  Mieszkaniec9601  28.05.2017 10:08 Autor projektu
  • śledzę na fb Pani stronę na ten temat.
   Wprawdzie mieszka od 20 lat w zupełnie innej części Warszawy-ale zawsze obserwuję place zabaw pod kątem tego jak świetny jest ten właśnie plac zabaw-jak wszystko zostało cudownie przemyślane, właśnie ta muszla dla mnie niedościgniony wzór oraz piaskownica-niby razem bawią się w niej dzieci, a jednak oddzielnie. Mieszkałam w tej okolicy od 1958 r. Proszę serdecznie pozdrowić Panią architekt-i jednocześnie podziękować za cały projekt i realizację tego osiedla. 3 mam kciuki
   Alicja Wydro  28.05.2017 12:47
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany