Muszla na placu zabaw - renowacja betonowej rzeźby z lat 50. i prezentacja historyczno-fotograficzna

1957
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Bielany
Stare Bielany
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
40 000 zł
Kategoria
 • kultura
 • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 426 głosów za tym projektem
Zgłoś swój pomysł Ikona Wyślij wiadomość do autora
Renowacja rzeźby potocznie zwanej "muszlą" oraz organizacja akcji mającej na celu upowszechnienie wiedzy o dziedzictwie plastycznym PRL (wystawa, akcja fotograficzna). Betonowa rzeźba powstała jako modelowy element placu zabaw. Korzysta z niej już trzecie pokolenie mieszkańców Bielan! Dziś jednak ani jako sztuka użytkowa, ani "zabawka" nie spełnia swojej roli.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
17.01.2019 11:00

W ramach projektu rzeźba-muszla znajdująca się na placu zabaw przy ul. Skalbmierskiej i Kulczyckiej została wyremontowana. Została również zorganizowana wystawa starych zdjęć muszli, na podstawie zdjęć przesłanych przez mieszkańców Bielan.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Bielany

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Bielany
Obszar objęty pomysłem:
Stare Bielany
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Zbieg ul. Skalbmierskiej i Kulczyckiej
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Ogólnodostępny plac zabaw
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Renowacja rzeźby potocznie zwanej "muszlą" oraz organizacja akcji mającej na celu upowszechnienie wiedzy o dziedzictwie plastycznym PRL (wystawa, akcja fotograficzna). Betonowa rzeźba powstała jako modelowy element placu zabaw. Korzysta z niej już trzecie pokolenie mieszkańców Bielan! Dziś jednak ani jako sztuka użytkowa, ani "zabawka" nie spełnia swojej roli.
Opis projektu
Założeniem projektu jest modernizacja betonowej rzeźby z placu zabaw, zwanej potocznie "muszlą". Rzeźba powstała pod koniec lat 50., podobnie jak sąsiadująca z nią kaskadowa piaskownica (odświeżona w 2016 roku). Korzysta z niej już trzecie pokolenie mieszkańców Bielan. Najważniejsze działania projektowe mają charakter budowlany. Dziś muszla jest niebezpieczna ze względu m.in. na twardą i chropowatą strukturę, o którą dzieci się notorycznie kaleczą. Do tego przez lata została oszpecona kilkoma warstwami farby olejnej (ostatnia z efektem kolorowego moro!). Zadania budowlane to głównie oczyszczenie rzeźby, uzupełnienie ubytków i pokrycie jej powłoką zabezpieczającą. Powłoka (gumowo-żywiczna lub podoba) zniweluje chropowatość powierzchni "muszli", a do tego zabezpieczy ją przed erozją powodowaną warunkami zewnętrznymi. Sprawi też, że konstrukcja nie będzie traciła koloru. Wszystko to ma na celu przede wszystkim podniesienie bezpieczeństwa użytkowników (głównie dzieci 2-6 lat). Celem projektu jest również ochrona dziedzictwa kulturowego. Przez lata spuścizna plastyczna PRL była traktowana po macoszemu. Tymczasem za realizacją zwykłych osiedlowych dekoracji często stali najlepsi polscy plastycy. W wypadku muszli były to słynne małżeństwa. Konstrukcję zaprojektowali architekci osiedla Maria i Kazimierz Piechotkowie, a jej oprawę malarską - Hanna i Gabriel Rechowiczowie. Realizacja projektu zakłada też działania badawcze, mające na celu weryfikację informacji na temat autorów "muszli", a także realizację akcji fotograficznej i wystawy na ogrodzeniu placu zabaw w oparciu o materiały archiwalne (zdjęcia, filmy, wspomnienia itp.) pozyskane ze zbiorów publicznych i prywatnych. Projekt będzie miał swój profil na portalu facebook, gdzie na bieżąco będą prezentowane informacje o historii i przyszłości rzeźby. W tworzenie profilu, podobnie jak wystawy zaangażowani zostaną sami mieszkańcy - sąsiedzi placu zabaw, a także dzieci, rodzice i dziadkowie z pobliskich placówek edukacyjnych (przedszkoli, żłobków). Jedną z "zachęt" będzie realizacja ogólnodostępnej akcji fotograficznej - ukazującej międzypokoleniowość rzeźby.
Uzasadnienie realizacji projektu
Muszla jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych "eksponatów" Starych Bielan. Ze względu na liczącą 60 lat historię znają ją zarówno seniorzy, jak i dzieci. Dzięki projektowi ma szansę stać się dobrzy przykładem połączenia poszanowania tradycji z wartościami użytkowymi, a także współpracy międzypokoleniowej.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Zakładane prace budowlane - 30 000,00 zł
- oczyszczenie rzeźby i uzupełnienie ubytków
- pokrycie betonu powłoką zabezpieczającą (gumowo-żywiczną lub inną odporną na erozję i "zmiękczającą" powierzchnię)

Zakładane prace animacyjne - 10 000,00 zł
- weryfikacja i pozyskanie materiałów archiwalnych (w tym licencje)
- realizacja wystawy i akcja fotograficzna (w tym druki)
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
40 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Tak, generuje, ale koszty te wpisują się w utrzymanie placu zabaw, które i tak dziś ponosi dzielnica. Dotyczy to sprzątania i konserwacji.
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
3 000,00 zł

Modyfikacje

29.01.2017 14:21
slacek
14.02.2017 10:19
slacek
03.05.2017 23:55
slacek
08.05.2017 18:04
slacek

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (3)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Bardzo dziękuję za ten projekt.Wychowałam się na tym placu zabaw i ja i moje dzieci. Chodziłam do przedszkola na ul. Skalbmierskiej.
  To moim zdaniem najwspanialszy plac zabaw nie tylko w tamtych czasach.
  Zarówno ta muszla jak i rewelacyjna piaskownica wieloelementowa...gdyby architekci taką uwagę przykładali do placów zabaw jak Państwo Piechotkowie-wszystko przemyślane, trzymam kciuki
  Alicja Wydro  28.05.2017 00:13
 • Bardzo dziękuję za ten komentarza! Aż chce się działać ;) Zachęcam do śledzenia projektu na facebook.com/muszlabielanska/ I obiecuję, że Pani miłe słowa przekażę architektce.
  Mieszkaniec9601  28.05.2017 10:08 Autor projektu
  • śledzę na fb Pani stronę na ten temat.
   Wprawdzie mieszka od 20 lat w zupełnie innej części Warszawy-ale zawsze obserwuję place zabaw pod kątem tego jak świetny jest ten właśnie plac zabaw-jak wszystko zostało cudownie przemyślane, właśnie ta muszla dla mnie niedościgniony wzór oraz piaskownica-niby razem bawią się w niej dzieci, a jednak oddzielnie. Mieszkałam w tej okolicy od 1958 r. Proszę serdecznie pozdrowić Panią architekt-i jednocześnie podziękować za cały projekt i realizację tego osiedla. 3 mam kciuki
   Alicja Wydro  28.05.2017 12:47
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany