Rodzinnie na Woli - zajęcia, warsztaty, spacery i gra miejska

1992
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Wola
Czyste + Mirów
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
28 728 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
  • zdrowie
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 284 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Jesteś rodzicem albo niedługo nim zostaniesz? Lubisz aktywnie i ciekawie spędzać czas? Ważny jest dla Ciebie rozwój Twój i Twojego dziecka? Projekt "Rodzinnie na Woli" to warsztaty podnoszące kompetencje wychowawcze, zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci 0,5-3 lata, zajęcia z eksperymentami dla dzieci w wieku 5-10 lat, spacery oraz gra miejska z nagrodami.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
24.01.2019 13:59

W ramach projektu przeprowadzono następujące formy aktywności:

  • Cykl warsztatów pt. „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły”
  • Zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci w wieku od 0,5 do 3 lat z rodzicami
  • Zajęcia z eksperymentami dla dzieci w wieku 5-10 lat, m.in. „Instrumenty muzyczne”, „Świat w lustrze”, „Tropem detektywa”, „Złudzenie optyczne” i in.
  • Dwa spacery z zagadkami oraz gra miejska pn. „Po kroczku, po Woli” były skierowane do rodzin z dziećmi
Jednostka odpowiadająca za realizację: Zespół Kultury dla Dzielnicy Wola

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Wola
Obszar objęty pomysłem:
Czyste + Mirów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Warsztaty podnoszące kompetencje wychowawcze rodziców zrealizowane zostaną w przedszkolu nr 47 przy ul. Krochmalnej 1, zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci i zajęcia z eksperymentami w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 46 przy ul.Chłodnej 11. Rodzinna gra miejska i spacery z przewodnikiem odbędą się na terenie obszaru 3: Czyste + Mirów.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Projekt realizowany będzie w różnych częściach obszaru 3 na Woli. Miejsca, w których odbywać się będą działania, wyraziły pisemną zgodę na użyczenie lub wynajem sal.

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Jesteś rodzicem albo niedługo nim zostaniesz? Lubisz aktywnie i ciekawie spędzać czas? Ważny jest dla Ciebie rozwój Twój i Twojego dziecka? Projekt "Rodzinnie na Woli" to warsztaty podnoszące kompetencje wychowawcze, zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci 0,5-3 lata, zajęcia z eksperymentami dla dzieci w wieku 5-10 lat, spacery oraz gra miejska z nagrodami.
Opis projektu
W ramach projektu planowane są:
1. 10-spotkaniowy cykl warsztatów zwiększających kompetencje wychowawcze rodziców dzieci w wieku 0-6 lat. Celem zajęć jest wzmocnienie umiejętności lepszego porozumiewania się z dziećmi, kształtowania więzi opartych na wzajemnym szacunku, rozumienia zachowań dziecka i wspierania jego rozwoju.
Spotkania odbędą się późnymi popołudniami/po pracy rodziców, każde to 4 godziny dydaktyczne.

2. Zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci w wieku 0,5-3 lata z rodzicami w postaci czterech 5-spotkaniowych cykli. Celem zajęć jest pogłębianie więzi przez wspólną zabawę dzieci i dorosłych oraz stworzenie forum wymiany doświadczeń rodzicielskich. Myślą przewodnią spotkań będzie perspektywa dziecka, a zadaniem dorosłych podążanie za nim podczas aktywności ruchowych, edukacyjnych i rozwojowych przy zaangażowaniu wszystkich zmysłów. Czas trwania każdego ze spotkań to 1 godzina dydaktyczna.

3. Zajęcia z eksperymentami dla dzieci w wieku 5-10 lat w postaci dwóch 12-spotkaniowych cykli. Dzieci podczas warsztatów samodzielnie, pod czujnym okiem prowadzącego, przeprowadzają doświadczenia. Każde zajęcia w cyklu to inny temat ze świata nauki (np. kuchnia molekularna, sole, tajemnice wody, magnetyzm, eksperymenty z domowej kuchni i apteczki, prąd, polimery, detergenty, barwy, wulkany). Po większości spotkań uczestnicy zabierają efekty swojej pracy do domu, co może być punktem wyjściowym do rozmów z rodzicami na temat zajęć. Czas trwania każdego ze spotkań to 45-60 minut.

4. Dwa spacery z przewodnikiem (każdy trwający ok. 2 godziny zegarowe) skierowane do rodzin z dziećmi.

5. Gra miejska (ok. 2,5 godziny zegarowej) z nagrodami skierowana do rodzin z dziećmi.

Zarówno spacery jak i gra miejska mają na celu integrację i zabawę rodzin oraz aktywizację społeczności lokalnej, przy jednoczesnym zaprezentowaniu walorów dzielnicy i poznaniu przez uczestników ciekawych miejsc
znajdujących się w okolicy.

Projekt zakłada promocję działań, między innymi poprzez plakaty, portale społecznościowe, portale i fanpage skierowane do rodziców.

Uzasadnienie realizacji projektu
Wola to jedna z dzielnic, w której ze względu na dynamicznie rozwijającą się infrastrukturę mieszkaniową przybywa rodzin z dziećmi. Istnieje tutaj zatem duża potrzeba organizacji aktywności skierowanych do rodzin. Działań, które pozwolą ciekawie i twórczo spędzić czas, będą rozwijające i rozbudzą zainteresowania, staną się impulsem do wspólnych rozmów i zacieśniania rodzinnych więzi. Aktywności, które pomogą oderwać się od komputera, tableta czy telewizora.
Bezpłatny charakter projektu pozwoli na dotarcie do szerokiego grona zainteresowanych osób, a jego realizacja w założonych miejscach (przedszkole, biblioteka) efektywnie wykorzystać istniejącą infrastrukturę miejską.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1. Warsztaty podnoszące kompetencje wychowawcze rodziców - 1 cykl - 10 spotkań, koszt jednego spotkania to 550 PLN (przygotowanie i poprowadzenie zajęć, materiały, drobny poczęstunek), w sumie 10 x 550 PLN = 5 500 PLN
2. Zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci w wieku 0,5-3 lata z rodzicami - 4 cykle po 5 spotkań, koszt jednego spotkania to 200 PLN (przygotowanie i poprowadzenie zajęć, materiały), w sumie 4 x 5 x 200 PLN = 4 000 PLN
3. Zajęcia z eksperymentami dla dzieci w wieku 5-10 lat - 2 cykle po 12 spotkań, koszt jednego spotkania to 320 PLN (przygotowanie i poprowadzenie zajęć, przygotowanie zestawów potrzebnych podczas zajęć, materiały), w sumie 2 x 12 x 320 PLN = 7 680 PLN
4. Spacery z przewodnikiem - 2 spacery x 1 100 PLN = 2 200 PLN (przygotowanie i poprowadzenie spaceru, mikrofon+głośnik, wydruk zdjęć detali minimum w formacie A2)
5. Gra miejska z nagrodami - 4 750 PLN (przygotowanie scenariusza, poprowadzenie gry, animatorzy na trasie, przygotowanie i zakup rekwizytów, projekt wydruków, wydruk kart do gry oraz map, mikrofon+głośnik, nagrody)
6. Koszty wynajęcia lokalu w Przedszkolu nr 47 i pracownika przedszkola obecnego po godzinie 19:00 - 1 098 PLN, w Bibliotece nr 46 - sala zostanie udostępniona nieodpłatnie
7. Koszty koordynacji, promocji wydarzeń, księgowości - 3 500 PLN
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
28 728,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany