Zielone Włochy - nasadzenie drzew, krzewów, utworzenie łąk kwietnych, kwietników, ochrona kasztanowców, hotele dla owadów, kaczkomat.

2032
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Włochy
Stare Włochy
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
114 200 zł
Kategoria
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 402 głosów za tym projektem
Zgłoś swój pomysł Ikona Wyślij wiadomość do autora
Jedyny obejmujący tak dużo aspektów projekt proekologiczny w obszarze Stare Włochy. Swoim zakresem obejmuje: ustawienie kaczkomatu (automatu z karmą dla kaczek), założenie dwóch łąk kwietnych oraz kwietnika, nowe nasadzenia drzew i krzewów, ustawienie 4 hoteli dla owadów, ukwiecenie Fortu V Włochy oraz wykonanie zabiegu mikoryzy na 48 kasztanowcach.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
23.02.2021 09:39

Projekt zrealizowany. Nasadzono drzewa i krzewy, założono łąki kwietne, ustawiono hotele dla owadów oraz kaczkomat.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Włochy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Włochy
Obszar objęty pomysłem:
Stare Włochy
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Stare Włochy, Park ze Stawami Cietrzewia, Fort V Włochy oraz ulice: Wilczycka, Śląska, Naukowa, Milanowska, Gryczana, Drukarzy, Czereśniowa, Cietrzewia.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Park ze Stawami Cietrzewia, Fort V Włochy oraz ulice: Wilczycka, Śląska, Naukowa, Milanowska, Gryczana, Drukarzy, Czereśniowa, Cietrzewia.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Jedyny obejmujący tak dużo aspektów projekt proekologiczny w obszarze Stare Włochy. Swoim zakresem obejmuje: ustawienie kaczkomatu (automatu z karmą dla kaczek), założenie dwóch łąk kwietnych oraz kwietnika, nowe nasadzenia drzew i krzewów, ustawienie 4 hoteli dla owadów, ukwiecenie Fortu V Włochy oraz wykonanie zabiegu mikoryzy na 48 kasztanowcach.
Opis projektu
Główne założenia projektu:

1. Ustawienie kaczkomatu w Parku ze Stawami Cietrzewia czyli automatu z karmą dostosowaną do potrzeb żywieniowych kaczek. Kaczkomat będzie posiadał dzienny limit wydawanych porcji karmy.

2. Założenie dwóch łąk kwietnych na terenie Parku ze Stawami Cietrzewia o pow. 500 m2 i 300 m2.
Łąka jest alternatywą dla nudnych miejskich trawników. Stanie się także domem dla setek zwierząt i roślin. Łąka poprawi estetykę okolicy zachwycając kolorami i zapachem. Stanie się miejscem, w którym botanicy i entomolodzy będą mogli prowadzić badania nad biologią zapylaczy i roślin. Łąki są ponadto ekonomiczne, a ich utrzymanie jest znacznie tańsze niż trawników.

3. Ustawienie 4 hoteli dla owadów w Parku ze Stawami Cietrzewia.
Hotel dla owadów jest to sztuczna budowla z materiałów naturalnych, zapewniająca różnym gatunkom owadów schronienie i możliwość budowy gniazd, szczególnie podczas zimy. Zmiany cywilizacyjne doprowadziły do znaczącego spadku liczebności owadów zapylających, występujących w naszym otoczeniu. Owady są w naszym środowisku bardzo potrzebne w celu zachowania różnorodności biologicznej. Dlatego należy stworzyć owadom idealne warunki życia.

4. Ukwiecenie Fortu V Włochy.
Projekt zakłada posadzenie 500 sztuk róż w odmianie Rote Hannover i 500 sztuk róż w odmianie Rugby na skarpach Fortu V Włochy. Róże osiągają ok 1 metra wysokości, są odporne na ciężkie warunki atmosferyczne. Doskonale nadają się do umacniania skarp.

5. Wykonanie zabiegu mikoryzy na 48 kasztanowcach rosnących przy ulicach: Wilczyckiej (4 sztuki), Śląskiej (16 sztuk), Naukowej (1 misa), Milanowskiej (7 sztuk), Gryczanej (6 sztuk), Drukarzy (2 sztuki), Czereśniowej (2 sztuki) i Cietrzewia (10 sztuk).
Mikoryza zapewnia zminimalizowanie uszkodzeń przez szrotówka przy podniesieniu dostępności wody i poprawieniu kondycji drzew. Mikoryza wszczepiona w system korzeniowy drzewa wspomaga funkcjonowanie jego korzeni, zapewnia drzewu szanse na zdrowe życie poprzez ochronę korzeni przed patogenami, zwiększa powierzchnię chłonną, pozwala na przetrwanie okresów suszy. Mikoryza odżywi drzewa i poprawi ich żywotność.

6. Założenie kwietnika o pow. 16 m2 oraz posadzenie 10 sztuk drzew i 20 sztuk krzewów na terenie Parku ze Stawem Cietrzewia.
Uzasadnienie realizacji projektu
Przez wiele lat zieleń była niedoinwestowana. Czas to zmienić. Nowe rośliny uzupełnią i uatrakcyjnią zieleń Starych Włoch. Drzewa i krzewy ograniczą hałas i oczyszczą powietrze, dadzą cień i schronienie dla ptaków. Zieleń jest także przyjazna mieszkańcom, podnosząc estetykę przestrzeni publicznej i jakość życia. Ponadto nie należy zapominać również o zieleni już istniejącej. Dlatego należy zadbać o drzewa - kasztanowce zaatakowane przez szkodnika, zlecając im zabieg mikoryzy. W skład naszego ekosystemu oprócz zieleni wchodzą również zwierzęta jak ptaki i owady. Kaczkomat wydający dobrane mieszanki ziaren pozwoli przetrwać kaczkom ciężką zimę. Natomiast hotele dla owadów przyczynią się do zwiększenia różnorodności biologicznej we Włochach.

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Koszt zakupu i zainstalowania kaczkomatu w Parku ze Stawami Cietrzewia - 6 000 zł
Koszt karmy - 2 000 zł
Koszt obsługi urządzeń - 2 000 zł
Razem 10 000 zł

Koszty założenia dwóch łąk kwietnych w Parku ze Stawami Cietrzewia
500 m2 * 50 zł = 25 000 zł
300 m2 50 zł = 15 000 zł
Razem 40 000 zł

Założenie kwietnika w Parku ze Stawami Cietrzewia:
16 m2 * 250 zł = 4 000 zł

Koszt zakupu i ustawienia czterech hoteli dla owadów w Parku ze Stawami Cietrzewia:
4 * 550 zł = 2 200 zł

Koszt zakupu i posadzenia 10 sztuk drzew i 20 krzewów w Parku ze Stawami Cietrzewia:
10 * 1200 zł = 12 000 zł
20 * 100 zł = 2000 zł
Razem: 14 000 zł

Koszt zakupu i posadzenia krzewów na Forcie Włochy:
500 szt. krzewów Róża Rote Hannover * 20 zł = 10 000 zł
500 szt. krzewów Róża Rugby * 20 zł = 10 000 zł
Razem: 20 000 zł

Wykonanie zabiegu mikoryzy na kasztanowcach rosnących na terenie Starych Włochy:
48 * 500 zł = 24 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
114 200,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Serwis kaczkomatu - 4000 zł
Zabiegi pielęgnacyjne i podlewanie - 4000 zł
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
8 000,00 zł

Modyfikacje

01.02.2017 09:53
Koordynator w Dzielnicy Włochy
05.05.2017 09:49
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Włochy

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Fantastyczny projekt! Takie pomysły powinny być realizowane w każdej dzielnicy. Wszechstronny, przemyślany, z pożytkiem dla flory, fauny, więc też dla ludzi. Popieram i zachęcam do głosowania. Odwiedzę Włochy, żeby to zobaczyć :)
    Mieszkaniec16906  08.03.2017 17:28
  • tak jak na spotkaniu dyskusyjnym, zachęcam do odchudzenia pomysłu i ewentualnie realizowanie go w latach. Park Cietrzewia, stanowi całość i może go na razie nie ukwiecać na siłę? na pewno Kasztanowce należy zostawić :)
    Przemysław Gan  13.03.2017 10:24
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany