Sprzątanie trawników, kosze, kampania społeczna dot. sprzątania po psie

2124
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Praga-Południe
Grochów Centrum
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
55 000 zł
Kategoria
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 410 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Starania o odzyskanie czystych chodników i trawników będą realizowane na trzy komplementarne sposoby: 1)zwiększenie częstotliwości wygrabiania trawników przez służby miejskie (obecnie jest to robione tylko wiosną i jesienią), 2)wyposażenie dzielnicy w większą liczbę koszy na śmieci oraz 3)społeczne działanie animacyjne zmierzające do zmiany stosunku włascicieli psów do sprzątania.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
22.01.2019 14:16

W ramach projektu wykonano dodatkowe grabienie trawników, zamontowano 20 koszy koszy na śmieci oraz tabliczki "Posprzątaj po swoim psie", a także przeprowadzono kampanię społeczną: 2 spotkania oraz dystrybucję 1000 ulotek.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Praga Południe

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Praga-Południe
Obszar objęty pomysłem:
Grochów Centrum
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Grochów Centrum
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Lokalizacja koszy - na terenach zarządzanych przez WIR: - 2 - wzdłuż ulicy Paca, strona północna - przy drodze wewnetrznej pomiędzy blokiem Siennicka 36 i Paca 50, przy skrzyżowaniu z Wiatraczną przy placu zabaw, -3 przy ul. Rębkowskiej: przy skrzyżowaniu z Paca, Kobielska i drogą wewnętrzną. -2 wzdluż ul Kickiego - przy południowym końcu bloku Kickiego 3, Kickiego 6 - 5 - wzdłuż ulicy Siennickiej, strona wschodnia, - przy skrzyżowaniu z Paca po obu stronach, przy sklepie, przy skrzyżowaniu z Kobielską, między Kobielską a Grochowską - 2 - wzdłuż ulicy Siennickiej, strona zachodnia przy skrzyżowaniu z drogą wewnetrzna prowadzącą do przedszkola, przy Zespole Szkół nr 12. - 2 - przy Kobielskiej na odcinku Siennicka - Wiatraczna, - 2- przy ul. Kaleńskiej, - 2 - przy ul. Mycielskiego

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Starania o odzyskanie czystych chodników i trawników będą realizowane na trzy komplementarne sposoby: 1)zwiększenie częstotliwości wygrabiania trawników przez służby miejskie (obecnie jest to robione tylko wiosną i jesienią), 2)wyposażenie dzielnicy w większą liczbę koszy na śmieci oraz 3)społeczne działanie animacyjne zmierzające do zmiany stosunku włascicieli psów do sprzątania.
Opis projektu
Projet przewiduje podjęcie szeregu działań zmierzających do poprawy czystości trawników. Obecnie przez przeważającą część roku trawniki Jak widzimy kosze, tabliczki, worki nie są wystarczająca zachętą, aby w tym obszarze nastąpiła zauważalna zmiana.
Projekt zakłada działanie na 3 frontach:

1) Intensyfikacja sprzątania trawników ze wszelkich nieczystości przez służby miejskie - obecnie są one sprzątane tylko wiosną i jesienią! Proponuję ustalić dodatkowe cykle sprzątania w pierwszym tygodniu każdego miesiąca począwszy od maja do września oraz jednokrotne dodatkowe sprzątanie zimą w czasie odwilży. Sprzątanie może być realizowane poprzez wygrabianie lub przy pomocy specjalnego odkurzacza.
Sprzątanie trawników nie ma na celu zwolnienia włascicieli psów z obowiązku sprzątania. Jednak brudne trawniki z pewnością zniechęcają włascicieli psów do sprzątania, bo powstaje złudzenie, że nikt nie tego nie robi. Gdyby trawniki były posprzątane, to łatwiej byłoby nakłonić mieszkańców by taki stan utrzymywali Na pewno wielu właścicieli psów sprzątnie po nim nie chcą być pierwszym który ten czysty trawnik zabrudzi.

2) zwiększenie liczby koszy na śmieci - na niektórych ulicach nie ma ani jednego koszą, co na pewno demotywuje właścicieli psów do sprzątania. Powinne być to zwykłe miejscie kosze zaopatrzone w kapturki, aby uniemożliwość ptakom dostęp do śmieci.

3) przeprowadzenie kampanii społecznej o wymiarze lokalnym kierowaną do wszystkich mieszkańców Grochowa Centrum, trwającej 3 tygodnie w kwietniu 2018 r. Kampania skonstruowana będzie w oparciu o techniki wpływu społecznego. Będzie prowadzona w kontakcie bezpośrednim z właścicielami psów (rozmowa wraz z wykorzystaniem materiałów drukowanych). Wykorzystane zostaną przede wszystkim ulotki oraz plakaty. Równolegle prowadzone będzą spotkania informacyjne z klasami ze szkoły podstawowej przy ulicy Paca.
Uzasadnienie realizacji projektu
Obecnie na naszym osiedlu przez przeważającą część roku trawniki są bardzo zanieczyszczone, zarówno psimi odchorami jak i innymi nieczystościami. Obowiązkiem każdego własciciela psa jest sprzątać po nim, lecz jak widzimy nie zawsze się to dzieje. Kampania edukacyjna/informacyjna wykorzystująca techniki wplywu społecznego oraz oczyszczone trawniki mają szansę skłonić mieszkańców do zmiany swoich postaw. Niestety standardowe metory (kosze, worki, sankcje, czy racjonalne argumenty) w tym obszarze nie sprawdzają się. Konieczne jest równiez większenie liczby koszy, gdyż są ulice przy których nie ma ich wcale.

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
15 000 zl - kampania spoleczna
16 000 zl - 20x800 nowych koszy na śmieci z kapturkiem
24 000 zl - 40ha x 600 zl - dodatkowe wygrabianie trawników lub sprzątanie ich w inny sposób np. przy pomocy odkurzacza.
SUMA 55 000 zl
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
55 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Utrzymanie koszy
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
1 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki

Modyfikacje

20.03.2017 14:45
Autor projektu
21.03.2017 02:46
Autor projektu

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany