Mural dla Warszawskiego ZOO - rewitalizacja muru wzdłuż ul. Stefana Starzyńskiego

1100
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Praga-Północ
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
50 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
  • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Oddano 723 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Mur okalający ZOO od strony Mostu Gdańskiego i Ronda Starzyńskiego to fragment smutny, zaniedbany i brudny. Tymczasem po jego drugiej stronie jest miejsce magiczne, niczym z bajki, pełne ciekawych, intelektualnych przygód. Projekt ma na celu upiększenie i odczarowanie brzydkiego, szarego muru, aby przypominał o kolorowym ZOO i uatrakcyjniał widok dzielnicy.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
23.10.2018 10:13

W ramach projektu, szary mur wzdłuż ul. Starzyńskiego został pokryty kolorowymi rysunkami zwierząt oraz scen nawiązujących do historii Warszawy i ZOO. Projekt muralu wybrało jury konkursowe. Autorem projektu, który przyozdobił ścianę jest poznański artysta Lew Sołowiej.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Miejski Ogród Zoologiczny

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Północ
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Mur wzdłuż ul. S. Starzyńskiego, przynależący do ZOO (adres ZOO: ul. Ratuszowa 1/3)
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Mur okalający ZOO od strony Mostu Gdańskiego i Ronda Starzyńskiego to fragment smutny, zaniedbany i brudny. Tymczasem po jego drugiej stronie jest miejsce magiczne, niczym z bajki, pełne ciekawych, intelektualnych przygód. Projekt ma na celu upiększenie i odczarowanie brzydkiego, szarego muru, aby przypominał o kolorowym ZOO i uatrakcyjniał widok dzielnicy.
Opis projektu
Projekt przewiduje wykorzystanie długiej na ponad 200 metrów i wysokiej na ok. 2,5 m powierzchni muru na wykonanie muralu 3D związanego z ogrodem zoologicznym, ale też ściśle połączonego z Warszawą i jej losami. Mogą być na nim wymalowane egzotyczne zwierzęta, które dzieci będą rozpoznawać jadąc autobusem, może prezentować wizerunek Pałacu Kultury czy innego symbolu Warszawy nadgryzanego przez żyrafę i tonącego w egzotycznej roślinności, a nawet przybrać postać zabawnego komiksu. Koncepcje mogą być różne, ale cel jest konkretny: uatrakcyjnienie miejsca, przeobrażenie go z ponurego, szarego punktu dzielnicy w kolorowy obraz, który przyciągnie turystów, spodoba się mieszkańcom, a na twarzach dzieci będzie wywoływał uśmiechy. Warszawa jest coraz piękniejsza, coraz przyjemniej się w niej żyje, jednak są jeszcze takie zapomniane miejsca, które chciałoby się zasłonić albo przejść obok nich jak najszybciej i zapomnieć. Tymczasem mur można wykorzystać jako przestrzeń artystyczną i edukacyjną, jako kolorową ozdobę dzielnicy, szarość zastąpić kolorami, a wstyd radością i dumą. Murale cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Nawet współczesna reklama wykorzystuje tę technikę. Jest to więc doskonała forma do promocji Warszawy i jej najciekawszych miejsc. Obecna technologia pozwala na zabezpieczenie muralu przed zniszczeniami i dłuższą trwałość, niż ta sprzed lat. Do pomalowania niektórych elementów można zaprosić dzieci z domów dziecka bądź świetlic środowiskowych co miałoby wymiar społeczny, a tychże współautorów napawałoby dumą. Projekt mógłby zapoczątkować nową tradycję wykorzystania tej powierzchni do celów artystycznych. Spacerując wzdłuż muru można by przecież przy okazji podziwiać miejskie dzieła sztuki. Czy to malowidła, czy płaskorzeźby, czy zdjęcia... Każdy spacer, przejażdżka w tym miejscu mogłyby być przyjemniejsze, wzbogacające o nowe doświadczenia i impresje, także dla osób na co dzień nie obcujących ze sztuką z powodów np. finansowych. Biorąc pod uwagę jak wiele osób przyjeżdża spoza miasta, byłaby to także wizytówka Warszawy i dzielnicy. Projekt zapewne wymagałby stworzenia wizualizacji, przygotowania powierzchni muru, wykonania i zabezpieczenia.
Uzasadnienie realizacji projektu
Okolice Ronda Starzyńskiego nie są ciekawym wizualnie miejscem, a mur długi na ponad 200 metrów przysłania to, co ten fragment dzielnicy ma najciekawszego do zaoferowania. Rodziny z dziećmi, seniorzy, turyści, młodzież w tym uczniowie przyjeżdżają do ZOO regularnie. Wszyscy nauczyli się szybko przemykać wzdłuż brzydkiego muru. Tymczasem nie musi on być tak odstraszający, lecz kolorowy i wesoły, zapraszający i edukacyjny. Będzie miał pozytywny wpływ na przestrzeń publiczną, na wizerunek miasta i dzielnicy, samopoczucie mieszkańców i turystów, a współudział praskich dzieci w malowaniu będzie miał charakter aktywizacyjny. Realizacja projektu jest ważna dla uatrakcyjnienia przestrzeni miejskiej i dla edukacji poprzez sztukę.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Koszt projektu graficznego może wynieść ok 4-5 tys., koszt malowania ok 30-35 tys. Orientacyjny koszt przygotowania powierzchni, w tym wycięcia krzaków zasłaniających mur 10 tys. zł.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
50 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Modyfikacje

23.01.2017 09:22
Autor projektu
23.01.2017 09:33
Autor projektu
23.01.2017 11:53
Autor projektu

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany