Pij Warszawo – na Górcach, Grotach, Boernerowie

1302
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Bemowo
Boernerowo, Fort Radiowo, Groty, Górce
Autor pomysłu Maciej Czapliński
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
114 730 zł
Kategoria
 • przestrzeń publiczna
 • sport
 • zdrowie
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Projekt obejmuje Projekt obejmuje ustawienie na ulicach dzielnicy kranów/źródełek z wodą pitną podłączonych do miejskiej sieci wodociągowej. Jest to kontynuacja i rozwinięcie projektu zgłoszonego w poprzedniej edycji budżetu w Śródmieściu. Cel tegoroczny: objęcie siecią poidełek całej Warszawy.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Bemowo
Obszar objęty pomysłem:
Boernerowo, Fort Radiowo, Groty, Górce
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
7 lokalizacji – ruchliwych punktów w dzielnicy, zwłaszcza odwiedzanych przez spacerowiczów, osoby aktywnie uprawiające sport i bawiące się dzieci.
Przykładowe proponowane lokalizacje:
Kaliskiego przy bramie WAT
Kaliskiego/Radiowa (przy sklepie)
Thommego/Akantu
Kocjana przy sądach
Kocjana/Zaboreczne (przy wejściu do lasu)
Pełczyńskiego (przy alei sportów miejskich)
Konarskiego (przy Art-Bemie)
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Do ustalenia i konsultacji, również pod względem możliwości technicznych. Zgodnie z przyjętą technologią poidełka będą instalowane w miejscu istniejących hydrantów podziemnych w dogodnych miejscach dla zlokalizowania poidełka.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt obejmuje Projekt obejmuje ustawienie na ulicach dzielnicy kranów/źródełek z wodą pitną podłączonych do miejskiej sieci wodociągowej. Jest to kontynuacja i rozwinięcie projektu zgłoszonego w poprzedniej edycji budżetu w Śródmieściu. Cel tegoroczny: objęcie siecią poidełek całej Warszawy.
Opis projektu
Projekt zakłada zakup i instalację źródełek (kranów) z pitną wodą na ulicach Warszawy. Takie źródełka są powszechnie spotykane w miastach Zachodu, a przede wszystkim Południa. Umożliwiają gaszenie pragnienia mieszkańcom i turystom, a dzięki ładnemu wzornictwu stanowią element małej architektury ulicznej, stają się wręcz symbolami miasta.
W Warszawie krany opracowane według jednolitego dla całego miasta projektu (wybranego w konkursie, który został ogłoszony 13 stycznia 2017) zostałyby ustawione w ruchliwych punktach poszczególnych dzielnic (analogiczny projekt składam dla kilku innych dzielnic stolicy) i podłączone do miejskiej sieci wodociągowej poprzez hydranty podziemne, na których zostaną zainstalowane specjalne instalacje (w razie potrzeby konstrukcja umożliwia szybki demontaż, by zapewnić dostęp do hydrantu). Woda dostarczana przez Wodociągi Warszawskie spełnia wyśrubowane normy czystości i może być pita prosto z kranu – należy ten sukces wykorzystać i promować. Przepływ wody następowałby po naciśnięciu odpowiedniego przycisku. Niewykorzystana woda byłaby odprowadzana do kanalizacji burzowej lub po prostu wysychała.
Z czasem sieć mogłaby być rozwijana przez miasto z „normalnego” budżetu, przede wszystkim przy okazji remontów ulic i parków. Docelowo gęsta sieć źródełek mogłaby objąć całą Warszawę, a same poidła mogłyby stać się rozpoznawalnym elementem warszawskiego krajobrazu.
Uzasadnienie realizacji projektu
Udostępnienie źródełek przełoży się na wymierne korzyści zdrowotne dla mieszkańców. Umożliwi gaszenie pragnienia i nawadnianie organizmu, co jest ważne nie tylko w upalne dni, ale przez cały rok. Upowszechnienie dostępu do darmowej wody pitnej ulży też kieszeniom mieszkańców. Poza tym uzupełni ofertę terenów zielonych – dostęp do wody jest nieoceniony dla uprawiających sporty. Będzie korzystne dla środowiska naturalnego, ponieważ prowadzi do zmniejszenia sprzedaży butelek plastikowych z wodą i napojami. Dla miasta oznacza to także niższe koszty wywozu śmieci. Ale, co ważniejsze, instalacja źródełek przyniosłaby miastu korzyści pośrednie w postaci integracji społecznej (woda przyciąga ludzi), lepszego wizerunku wśród mieszkańców i turystów.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Biorąc pod uwagę, że technologia,w tym przygotowanie dokumentacji technicznej do możliwości montażu poidełek na istniejących hydrantach, została już opracowana w związku z projektem śródmiejskim, koszty z tym związane można pominąć. Wzór poidełka wyłoniony w konkursie zostanie zastosowany w całym mieście, więc nie przewiduję kosztów związanych z projektowaniem poidełek. Jako koszt jednego poidełka przyjmuję kwotę 15 990 zł brutto za jedno poidełko, co obejmuje również koszt dostawy i montażu.
W celu realizacji projektu należy uwzględnić również etap zgłoszenia montażu pijek, jako elementów małej architektury. Dlatego też dodano koszty związane z opracowaniem dokumentacji potrzebnej do zgłoszenia montażu poszczególnych pijek, przy założeniu, że koszt takiej dokumentacji dla 1 pijki będzie wynosił średnio ok 400 zł. Ostatecznie, po akceptacji Pomysłodawcy zwiększono budżet zadania do kwoty 114 730 zł brutto.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
114 730,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Jako roczny koszt eksploatacji 7 poidełek przyjęto 13 545 zł brutto w ślad za wyliczeniami przeprowadzonymi w ubiegłym roku przez miasto. Koszty te obejmują dostawę wody, konserwację urządzeń i usuwanie skutków wandalizmu oraz demontaż na zimę i montaż wiosną.
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
13 545,00 zł

Dokumenty

Modyfikacje

13.04.2017 14:40
Koordynator w Zarządzie Zieleni
13.04.2017 15:00
Koordynator w Zarządzie Zieleni
30.05.2017 11:03
wsurala
12.06.2017 11:14
wsurala

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (7)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Dla mnie - biegacza - super pomysł na lato :)
  Mieszkaniec6114  24.01.2017 16:13
  • Do usług! Mam nadzieję, że też dla wielu innych osób.
   Maciej Czapliński  24.01.2017 21:33 Autor projektu
 • Bardzo dobry pomysł! Cywilizacja do nas idzie ;)
  Mieszkaniec4242  01.02.2017 11:31
  • Dzięki. Proszę pamiętać o "Pij, Warszawo" w czerwcowym głosowaniu.
   Maciej Czapliński  01.02.2017 22:53 Autor projektu
 • Ja bym dodał ważne punkty komunikacyjne. Proponuję:
  1. Ratusz na ul. Powstańców Śląskich
  2. Pętla - Osiedle Górczewska
  3. Hala Wola
  4. Bazarek na Wrocławskiej
  Mieszkaniec10697  18.03.2017 19:53
  • Wszystkie te lokalizacje są poza obszarem, w którym został złożony ten projekt.
   Mieszkaniec63  19.03.2017 00:29
  • Zaproponowane przez Marka punkty są jak dla mnie strzałem w dziesiątkę. Trzeba by je tylko zgłosić w ramach innego rejonu.
   Mieszkaniec6114  19.03.2017 20:14
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany