Korty dla Bródna

1152
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Targówek
Autor pomysłu Krzysztof Kaniewicz
Współautorzy
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
500 000 zł
Kategoria
  • sport
  • zdrowie
  • rekreacja
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Projekt obejmuje wybudowanie 3 lub 5 kortów tenisowych niezadaszonych wraz z towarzyszącym budynkiem technicznym oraz ścianką do odbijania piłek na terenie Parku Bródnowskiego w sąsiedztwie (na tyłach) budynku komisariatu Policji. Korty powinny być częściowo całoroczne (balon w okresie zimowym na dwóch lub trzech kortach).

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Targówek
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
W pobliżu skrzyżowania ul. Wyszogrodzkiej z Chodecką - na niezagospodarowanym fragmencie Parku Bródnowskiego na tyłach budynku komisariatu Policji.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Teren jest niewykorzystany. Nie ma na nim drzew, które wymagałyby usunięcia dla zrealizowania projektu. Jest w centrum Bródna, blisko komunikacji. Wzdłuż ul. Wyszogrodzkiej pobudowano niedawno zatoczkę parkingową. Niepotrzebny jest dodatkowy parking.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt obejmuje wybudowanie 3 lub 5 kortów tenisowych niezadaszonych wraz z towarzyszącym budynkiem technicznym oraz ścianką do odbijania piłek na terenie Parku Bródnowskiego w sąsiedztwie (na tyłach) budynku komisariatu Policji. Korty powinny być częściowo całoroczne (balon w okresie zimowym na dwóch lub trzech kortach).
Opis projektu
Korty miałyby być usytuowane w osi północ – południe. Powinny to być korty ziemne z nawierzchnią z mączki ceglanej. Takie korty są lepsze do nauki i bezpieczniejsze (mniej kontuzji). Poza tym wymagają pielęgnacji przed i po graniu co dodaje temu sportowi dodatkowej atrakcyjności. Linie powinny być rysowane zmieloną kredą. Przy trzech kortach - bliżej ulicy powinien być budynek techniczny z zapleczem, następnie obok jeden kort, a dwa pozostałe - bliżej górki z napisem BRÓDNO. Przy pięciu kortach, trzy powinny być bliżej ulicy a dwa dalej od ulicy, a lokalizacja budynku – do ustalenia. Ścianka do odbijania powinna być przy dwóch kortach w głębi tak usytuowana aby piłki nie wpadały na kort, z utwardzoną powierzchnią przed ścianką. Na terenie obiektu powinna być przebieralnia i toaleta. Osoby towarzyszące powinny mieć możliwość odpoczynku na ławeczkach lub krzesełkach i napicia się herbaty. Korty powinny organizować turnieje dla wszystkich grup wiekowych i dla wszystkich szczebli zaawansowania tenisowego. Należy również rozważyć zbudowanie minitrybuny z jednej strony kortów (od strony budynków Policji). Z trybuny świetnie obserwuje się tenisowe zmagania. Obowiązkowa jest wysoka siatka na obrysie kortów (wypadające piłki) z nasadzonym od strony ulicy bluszczem. Na terenie powinna być dostępna wypożyczalnia rakiet i sklepik z piłkami i akcesoriami oraz urządzenie do naciągania rakiet. Korty ziemne wymagają polewania wodą - potrzebne będą zasilenie i wąż - przynajmniej jeden na dwa korty. Kortami na stałe powinna zajmować się grupa osób z wynagrodzeniem wypłacanym przez gminę częściowo z funduszy z gry (przynajmniej jeden trener po AWF-ie lub z uprawnieniami), który by prowadził zajęcia z grupami szkolnymi i szkółkę tenisową. Sąsiedztwo posterunku Policji podnosi bezpieczeństwo obiektu przed ew dewastacją. Korty powinny wrosnąć w krajobraz Bródna jak np korty w Parku Skaryszewskim, być miejscem relaksu na świeżym powietrzu. Szkoły powinny korzystać z kortów w ramach zajęć WF jak np. z pływalni Muszelka.
Uzasadnienie realizacji projektu
W minionych latach zostały zlikwidowane na Bródnie korty tenisowe przy przy dawnej szkole Fabryki Pomp (obecnie stacja Shell przy trasie Toruńskiej), zlikwidowano korty na stadionie Poloneza (obecnie dwupoziomowy parking pływalni) oraz dwa korty na terenie stadionu Polonez w rogu obiektu. Korty w Parku Bródnowskim są zawłaszczone przez grupę osób uzurpującą sobie prawo do wyłącznego z nich korzystania. Tenis na Bródnie nie istnieje. Czy dzielnicy, w której mieszka kilkadziesiąt tysięcy ludzi nie stać na taki obiekt? Wszyscy mamy dzieci i wiemy jak pochłaniają je informatyczne rozrywki. Dajmy im coś, co ich zachęci do wyjścia z domu. Tenis to piękny sport.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Niestety nie potrafię oszacować skali kosztów. Teoretycznie wybudowanie jednego kortu to koszt kilkudziesięciu tys zł (przyjmijmy 50 tys). Przy pięciu myślę, że kwota nie przekroczyłaby 250 tys zł bez budynku i urządzeń, ale z ogrodzeniem i doprowadzeniem mediów. Budynek techniczny (zakładam, że drewniany na podmurówce wg gotowego projektu lub nawet gotowy do zmontowania), wyposażenie kortów (siatki, urządzenia do utrzymania nawierzchni), balon, ścianka i monitoring oraz system do karnetów to koszt jak sądzę ok 250 tys zł. W sumie myślę, że na inwestycję powinna wystarczyć kwota ok. 500 tys zł przy kortach nieoświetlonych jak zaplanowałem. Koszty utrzymania - częściowo z zysków a częściowo z kasy gminnej. Przy trzech kortach koszty byłyby niewiele mniejsze a ich rentowność na pewno by spadła.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
500 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Wpływy 10 000zł miesięcznie (sklepik, karnety i opłaty jednorazowe). Wydatki 15 000zł (media i pracownicy).
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
50 000,00 zł

Modyfikacje

25.01.2017 09:15
Koordynator w Dzielnicy Targówek

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany