Koszenie bez spalin i hałasu - Ekomiasto 1

1667
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Bielany
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
14 300 zł
Kategoria
 • edukacja
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Oddano 1882 głosów za tym projektem
Zgłoś swój pomysł Ikona Wyślij wiadomość do autora
Kurs koszenia kosą tradycyjną. Koszenie kosą jest ekologiczne, ciche i szybsze niż koszenie wykaszarkami czy kosiarkami. Niestety wielu ludzi o tym nie wie lub boi się spróbować – zmieńmy to.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
16.01.2019 15:37

W ramach projektu na ekoskwerze przy ulicy Bogusławskiego odbyły się warsztaty, podczas których uczestnicy poznali zasady bezpieczeństwa, dowiedzieli się jak przygotować kosę do pracy i nauczyli się techniki koszenia kosą tradycyjną.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Bielany

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Bielany
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
ul. Nocznickiego
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Okolice Metra Młociny. Działka ewidencyjna nr obrębu 71104, działka 14/3
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Kurs koszenia kosą tradycyjną. Koszenie kosą jest ekologiczne, ciche i szybsze niż koszenie wykaszarkami czy kosiarkami. Niestety wielu ludzi o tym nie wie lub boi się spróbować – zmieńmy to.
Opis projektu
W przestrzeni miasta od wielu lat królują kosiarze wyposażeni w kosy spalinowe które oprócz zanieczyszczenia hałasem wydzielają do atmosfery niespotykane ilości spalin szkodliwych dla środowiska i samych użytkowników. Projekt ma na celu przypomnienie mieszkańcom miasta tradycyjnej metody koszenia kosą tradycyjną, która jest w pełni ekologiczna, a dodatkowo wpływa pozytywnie na kondycję fizyczną osoby koszącej. Szkolenie ma zachęcić do wymiany kosiarek na kosy i pokazać potencjał tego narzędzia. Kosa może stanowić nie tylko narzędzie pracy, ale także wspaniały sposób spędzania czasu na świeżym powietrzu. Ponadto używając kosy tradycyjnej ograniczamy emisję hałasu i spalin chroniąc w ten sposób środowisko. Podczas kursu uczestnicy będą brać udział w zajęciach teoretycznych i praktycznych.

Wybór uczestników: zapisy poprzez mail i telefoniczne. Grupa bardzo ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Promocja należy do organizatora który musi zapewnić frekwencję

Tematyka szkolenia:
- Kosa wczoraj i dziś - dlaczego kosa tradycyjna? Dlaczego kosiarki i kosy spalinowe są tak bardzo szkodliwe dla środowiska.
- Ostrze - jak rozpoznać ostrze dobrej jakości? Ostrzenie i klepanie. Nauka klepania na „klepadełku” i kowadle.
- Kosisko - co jest ważne dla ergonomii koszenia? Podstawowe wymiary i konstruowanie kosiska do różnych typów pracy.
- Kosiarz - biomechanika koszenia. Znaczenie oddechu. Synchronizacja nogi-obrót-oddech.
- Koszenie - zajęcia praktyczne. Koszenie pod okiem instruktora. Jeden instruktor na 3 kursantów.

Podczas kursu uczestnicy otrzymają ostrza i osprzęt (osełka i klepadełko). Do otrzymanego ostrza wykonają własnoręcznie kosisko dostosowane do własnej postawy ciała. Zestaw (kosa, kosisko, osprzęt) zabiorą ze sobą do domu.

W trakcie kursu przewidziana jest przerwa obiadowa dla uczestników z wegańskim posiłkiem. Do dyspozycji uczestników będzie woda w butelkach.

Podczas 8 godzinnego kursu przewiduje się przeszkolenie maksymalnie 20 osób.
Uzasadnienie realizacji projektu
Kosiarki i kosy spalinowe to nie tylko hałas o bardzo dużym natężeniu, to także ogromna ilość spalin. Z badań amerykańskich naukowców wynika, że silniki dwusuwowe w które wyposażone są kosy spalinowe podczas godzinnej pracy wydzielają do atmosfery tyle węglowodorów aromatycznych co samochód osobowy przejeżdżający 150km. Silniki te nie posiadają katalizatorów co sprawia, że wszystkie spaliny trafiają bezpośrednio do atmosfery trując środowisko i użytkownika. Badania potwierdzają, że 5% zanieczyszczenia powietrza w USA to tylko emisja z kosiarek, kos spalinowych. Kurs ma na celu uświadomić uczestnikom te fakty.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
- Instruktorzy - 3 instruktorów x 16 godzin x 150zł = 7 200,00 zł
- Ostrze + osprzęt - 20 kos x 200zł = 4 000,00 zł
- Obiad - 20 zestawów obiadowych x 40zł = 800,00 zł
- Koszt promocji wydarzenia - 1 500,00 zł
- Ubezpieczenie uczestników - 800,00 zł

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
14 300,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Modyfikacje

01.02.2017 22:59
slacek
09.02.2017 11:38
aarabadzic
02.05.2017 22:10
slacek
09.05.2017 16:23
slacek

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (11)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Przepraszam, bo nie rozumiem.... I ci przeszkoleni kosiarze będą kosić trawniki na naszych osiedlach, czy w Parkach??
  Mieszkaniec3195  24.01.2017 11:09
  • Kurs jest przeznaczony dla mieszkańców. Ma na celu przypomnienie o tej prostej technice jaką jest koszenie kosą. Można później kosić przy swoim domu jednorodzinnym lub będzie łatwiej namówić spółdzielnię mieszkaniową na zmianę sposobu koszenia.
   Mieszkaniec1476  24.01.2017 16:18 Autor projektu
  • Czyli w żaden sposób nie rozwiąże to problemu koszenia kosiarkami spalinowymi trawników w miastach?
   Mieszkaniec3195  24.01.2017 16:34
  • Rozwiązania na większą skalę pewnie są do zrobienia w przyszłości. np. dopłacanie do koszenia bez spalin czy zmiana polityki w tym zakresie. Na razie 95% mieszkańców nie zdaje sobie sprawy że spaliny z kosiarek i wykaszarek trują nas i a przede wszystkim te osóby które je obsługują.
   Mieszkaniec1476  24.01.2017 16:57 Autor projektu
  • Szanowny Panie Macieju!

   Ciekawy projekt! W powyższy komentarz wkradł się, jak mniemam, błąd.
   Chodzi o tekst: "dopłacanie do koszenia bez spalin".

   Z opisu projektu jasno wynika, że koszenie kosą jest wydajniejsze i szybsze niż koszenie kosiarką spalinową. Dopłaty w świetle tych informacji wydają się zupełnie niedorzeczne.

   Pozdrawiam serdecznie.
   Mieszkaniec9845  29.01.2017 18:00
  • Tak to niefortunne sformułowanie. Myślę że wystarczy namówić do współpracy parę instytucji lub spółdzielni mieszkaniowych a ta technika zacznie powracać do łask.

   Również pozdrawiam
   Mieszkaniec1476  14.02.2017 21:38 Autor projektu
  • Szanowny Panie Macieju!

   Dziękuję za odpowiedź. Uspokoił mnie Pan.

   W sprawie popularyzacji koszenia kosą: czyżby przeoczył Pan oczywiste? Wystarczy stanąć do konkursu na utrzymanie zieleni, aby ten cel został osiągnięty! Przy kryterium najniższej ceny wszystkie inne firmy odpadną w przedbiegach.
   Rozmarzyłem się.

   Proszę wybaczyć jeszcze jedno pytanie.
   W jaki sposób mieszkańcy zostaną zabezpieczeni przed hałasem emitowanym podczas klepania kosy na babce?

   Pozdrawiam serdecznie
   Mieszkaniec9845  15.02.2017 23:12
 • Odpowiedź jest bardzo prosta. Chodzi o wyciągnięcie publicznych pieniędzy pod pretekstem różnych inicjatyw tzw. ekologicznych. Można sprawdzić w KRSie Fundację Łąka, która oczywiście zaopatrzy naiwnych we wszelkie akcesoria, kwietne łąki itp. od 2014 roku. Prawda, że ładny pomysł na biznes.
  Mieszkaniec10148  28.01.2017 20:52
  • Jedno tylko nie jest brane przez Pana, Panie Mikołaju pod uwagę a mianowicie że nasiona łąkowe oferuje kilkanaście firm a wykonaniem na terenie Warszawy zajmują się kilkaset firm ogrodniczych. Dodatkowo każdy projekt jest realizowany na zasadnie wyboru najtańszej oferty z kilku lub kilkunastu zgłoszonych ofert.
   Jako fundacja Łąka zajmujemy się właśnie łąkami - promujemy idee zakładania ekologicznych i praktycznych łąk, przede wszystkim w Warszawie. Jest to nasze zadanie statutowe, może Pan o tym przeczytać w statucie fundacji na www.laka.org.pl. Znajdzie Pan tam także informację o tym, że jednym ze źródeł finansowania działalności fundacji jest prowadzenie działalności gospodarczej, czyli np. sklepu. Warto zwrócić uwagę, że przedmiot tej działalności jest także ściśle związany z naszym celem - umożliwia samodzielne zakładanie łąk.
   Ten sam cel realizujemy korzystając z mechanizmów partycypacji społecznej, takich jak budżet obywatelski. A o tym czy łąki są potrzebne i pożądane decydują sami Warszawiacy. W poprzedniej edycji PB łąki kwietne były najczęściej wybieranym projektem zagłosowało na nie 40000 warszawiaków dzięki czemu w Warszawie powstało 39 łąk kwietnych.
   Jeśli jest Pan zainteresowany efektami naszej pracy, zapraszam na facebooka Fundacji Łąka -
   https://www.facebook.com/fundacjalaka/
   Mam nadzieję, że rozwiałem Pana wątpliwości. Z pozdrowieniami i zapraszam na wiosnę na Jazdów na jedne z naszych zajęć edukacyjnych.
   Mieszkaniec1476  14.02.2017 21:23 Autor projektu
  • Szanowny Panie Macieju!

   Myślę, że najlepszym sposobem na zamknięcie ust malkontentom będzie opublikowanie informacji jasno wskazujących jak wiele łąk kwietnych zostało zrealizowanych przez firmy niezwiązane z pańskimi krewnymi.

   Szkoda, żeby bezpodstawne oskarżenia miały stanąć na drodze w osiągnięciu nadrzędnego celu dla Warszawy: "Kryterium podstawowe- przynajmniej 60 procent budżetu powinno być przeznaczone na ekologiczne działania np. nasadzenia, budki dla ptaków, edukacje"

   Pozdrawiam serdecznie.
   Mieszkaniec9845  15.02.2017 23:07
 • Jako "malkontent" dołączam się do prośby Pana Jana. Dodatkowo może Pan Maciej poinformuje "swoich wyborców" o tym ile projektów zgłoszonych przez niego zostało zrealizowanych przez firmy z nim związane, jak również zadeklaruje, że nie będzie brał udziału w przetargach na projekty przez siebie zgłaszane.
  Mieszkaniec10328  17.02.2017 15:20
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany