Łąka kwietna w rejonie południowej stacji metra Wawrzyszew - Ekomiasto

1673
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Bielany
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
73 700 zł
Kategoria
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Oddano 1683 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Stworzenie łąki kwietnej w pasie drogowym. Łąka jest alternatywą dla nudnych miejskich trawników. Wyłapuje pyły i inne zanieczyszczenia powietrza. Stanie się także domem dla setek owadów i roślin. Łąka poprawi estetykę okolicy zachwycając kolorami i zapachem.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
28.06.2018 11:21

We wtorek, 15 maja w godz. 10.00-14.00 na terenie rozdzielającym jezdnie ul. Kasprowicza, przed rondem Hutników Warszawskich (w pobliżu stacji metra Wawrzyszew) zasiano łąkę kwietną. Został przygotowany fragment pola do wysiania łąki przez mieszkańców. Na miejscu czekały na mieszkańców m.in. przygotowane woreczki z nasionami, ale także niespodzianki związane z ogrodnictwem.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Zarząd Zieleni m. st. Warszawy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Bielany
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Metro Młociny - pas zieleni między jezdniami na ul. Kasprowicza na odcinku od Al. Reymonta do ul. Oczapowskiego.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Obszar dobrze nasłoneczniony lub w półcieniu (powierzchnia nasłonecznienia przez co najmniej 5 godziny dziennie). Dokładne wytyczne w załączniku.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Stworzenie łąki kwietnej w pasie drogowym. Łąka jest alternatywą dla nudnych miejskich trawników. Wyłapuje pyły i inne zanieczyszczenia powietrza. Stanie się także domem dla setek owadów i roślin. Łąka poprawi estetykę okolicy zachwycając kolorami i zapachem.
Opis projektu
Projekt ma na celu stworzenie ogólnodostępnej łąki kwietnej. Łąka jest alternatywą dla miejskich trawników. Stanie się także domem dla setek różnych owadów i roślin. Łąka poprawi estetykę okolicy zachwycając kolorami i zapachem. Stanie się ponadto miejscem, w którym botanicy i entomolodzy będą mogli prowadzić badania nad biologią zapylaczy i roślin. Takich miejsc bardzo brakuje w Warszawie,

Dodatkowo w pobliżu łąki kwietnej powinna znaleźć się tablica informacyjna prezentująca najważniejsze fakty i zalety dotyczące łąki. Podniesie to walor edukacyjny przedsięwzięcia. Tabliczka powinna być wykonana z PCV pokrytym folią antygrafitin umocowana na stabilnym drewnianym wkopywanym cokole.

Miejskie łąki kwietne wykonać można praktycznie na każdej dobrze nasłonecznionej powierzchni, na której nie dominują duże drzewa. Miejska łąka kwietna o odpowiednio dobranym składzie gatunkowym nadaje się także na suche i nieurodzajne gleby oraz tereny zdegradowane przez człowieka gdzie ciężko jest utrzymać trawnik. W zależności od warunków występujących na danym terenie będą dominować różne gatunki kwitnących roślin. Należy dobrać odpowiednią mieszankę gatunków do panujących warunków glebowych, nasłonecznienia i wilgotności podłoża lub zastosować mieszanki zawierające nasiona wielu gatunków roślin o różnych wymaganiach. Dzięki temu otrzymamy najbardziej różnorodne zbiorowisko roślinne.
Uzasadnienie realizacji projektu
W świetle zachodzących zmian w przyrodzie miasta stają się enklawami życia wielu rodzimych gatunków roślin i zwierząt. Łąki kwietne będące synonimem bioróżnorodności dają mieszkańcom możliwość bliższego obcowania z naturą a naukowcom możliwość prowadzenia badań nad zależnościami panującymi między dzikimi roślinami i owadami zapylającymi w mieście. Sprawdzają się również jako rezerwuary wody opadowej w glebie, która dzięki zacienieniu roślin powoli odparowuje z powierzchni gruntu. Wysokie kwitnące rośliny stanowią barierę wyłapującą pyły z powietrza przez co ograniczony jest poziom smogu w mieście. Łąka kwietna jest także ekonomicznie uzasadnioną alternatywą dla miejskich trawników.

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Wykonanie łąki kwietnej zgodnie z załączonymi wytycznymi 1 000 metrów kwadratowych:
• przygotowanie terenu (zdjęcie darni, spulchnienie), nasiona, wysiew nasion - 43 500 zł
• podlewanie (20 razy) w pierwszym roku – 22 000 zł
• 1-krotne pielenie w pierwszym roku – 3 500 zł
• 1 -krotne koszenie w pierwszym roku – 3 000 zł
• Tablica do łąk kwietnych. Plansza 100 x 70 cm z PCV. Zabezpieczony laminatem antygraffiti i UV. Drewniany stelaż - 1700 zł

RAZEM: 73 700 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
73 700,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Modyfikacje

01.02.2017 23:04
slacek
03.02.2017 14:17
slacek
09.02.2017 12:03
aarabadzic
09.02.2017 12:03
aarabadzic
31.03.2017 14:57
Koordynator w Zarządzie Oczyszczania Miasta
31.03.2017 15:19
Koordynator w Zarządzie Oczyszczania Miasta
04.04.2017 09:27
Koordynator w Zarządzie Oczyszczania Miasta
07.04.2017 15:37
slacek

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Sprzeciwiam się wyrzucaniu darni, żeby wysiać kwietną łąkę, bo to nieekologiczne. Poza tym wiele osób jest uczulonych na pyłki traw i kwiatów, a kwietnych łąk powstało w Warszawie już wystarczająco dużo. Tabliczki z PCV są bardzo nieekologiczne.
  Joanna Rybicka  28.01.2017 23:19
  • Staraliśmy się w zeszłym roku rozwiązać problem darni poprzez rozdawanie jej mieszkańcom. Zaproponowane mieszanki kwiatowe są czyste bez nasion traw. Z założenia więc nie unoszą się w powietrzu ponieważ pyłki roślin owadopylnych są znacznie cięższe niż wiatropylnych (np. traw czy niektórych drzew)
   Mieszkaniec1476  14.02.2017 21:26 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany