Skarby Mokotowa. Czego nie wiesz o swojej dzielnicy?

1250
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Mokotów
rejon 7
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
10 800 zł
Kategoria
  • edukacja
  • ochrona środowiska
  • sport
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 227 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Celem projektu jest zaprezentowanie ciekawych miejsc w dzielnicy z wykorzystaniem interaktywnej gry terenowej "geocaching". Gra polega na poszukiwaniu przy pomocy smartfona "skarbów" umieszczonych w interesujących miejscach.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
21.01.2019 14:51

W lipcu i sierpniu 2018 r. odbyła się seria spacerów po dzielnicy Mokotów, które miały przybliżyć wszystkim mieszkańcom mijane na co dzień miejsca czy obiekty. Uczestnicy przemierzali tematyczne trasy za pomocą wyjaśnionej przez prowadzących na starcie instrukcji spacerowania. Każdy z graczy miał za zadanie odszukać wszystkie punkty, w których były poukrywane zadania lub informacje pomagające dotrzeć do mety. Na każdego czekały także nagrody.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Zespół Kultury dla Dzielnicy Mokotów

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Mokotów
Obszar objęty pomysłem:
rejon 7
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Cały rejon
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Projekt zakłada podział spotkania na część teoretyczną (prezentującą wskazane zagadnienia) oraz praktyczną (pokazującą sposób użycia nabytej wiedzy w terenie). Część teoretyczna powinna być prowadzona w formie wykładu/warsztatów.

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Celem projektu jest zaprezentowanie ciekawych miejsc w dzielnicy z wykorzystaniem interaktywnej gry terenowej "geocaching". Gra polega na poszukiwaniu przy pomocy smartfona "skarbów" umieszczonych w interesujących miejscach.
Opis projektu
Większość osób nie zna okolicy w której mieszka. Ludzie poruszają się utartymi, stałymi szlakami: dom-praca, dom-sklep, dom-kościół, bardzo rzadko wybierając inne drogi. Zazwyczaj nie mają pojęcia/nie zdają sobie sprawy co znajduje się po przysłowiowej drugiej stronie ulicy.
Podobnie jest z historią miejsc, budynków, osób. Budynki, pomniki, przydrożne kapliczki i krzyże pomimo, że są niemymi świadkami historii to dla przeciętnego Kowalskiego są tylko nic nie znaczącą budowlą. Osoby które mieszkały w sąsiedztwie i tworzyły historię miejsca, miasta, kraju są absolutnie niekojarzone i nierozpoznawane.
Razem z rozwojem nowoczesnych technologii ludzie coraz rzadziej opuszczają swoje domy. Telewizja, komputer, smartfony stanowią dla niech całkowite źródło informacji oraz kontaktów społecznych. Oprócz odcięcia się od lokalnej społeczności ma to też negatywny wpływ na aktywność fizyczną, gorsze samopoczucie a w efekcie na pogorszenie zdrowia.

W odpowiedzi na powyższe powstała zabawa/gra terenowa/”lokalny przewodnik” – Geocaching. Gra ta bardzo szybko upowszechniła się w Ameryce i Europie Zachodniej, a od kilku lat rozwija się w Polsce.

Celem projektu jest zaprezentowanie ciekawych miejsc w dzielnicy z wykorzystaniem interaktywnej gry terenowej „geocaching”. Gra polega na poszukiwaniu skarbów umieszczonych w interesujących miejscach przy pomocy aplikacji zainstalowanej na smartfonie.
Cyklicznie organizowane warsztaty będą składały się z części teoretycznej (ogólne wprowadzenie do gry, obsługa aplikacji mobilnej, założenie bezpłatnego konta na stronie geocaching.com) oraz praktycznej (spacer po najbliższej okolicy połączony z poszukiwaniem lokalnych skrytek).
Po ukończeniu warsztatów uczestnicy będą potrafili samodzielnie posługiwać się urządzeniami mobilnymi w celu poszukiwania skrytek i odnajdywania ważnych i ciekawych miejsc w okolicy i dowolnym miejscu na świecie (rzeczywistość rozszerzona). Nauczą się jak odnajdywać i zakładać własne skrytki, przyczyniając się do popularyzowania wiedzy o dzielnicy. Nawiążą też kontakt z lokalną społecznością Geocaching Warszawa, która będzie udzielać niezbędnego wsparcia w razie potrzeby.
Uzasadnienie realizacji projektu
1. Edukacja regionalna i krajoznawcza – propagowanie wiedzy o najbliższej okolicy.
2. Odkrycie walorów rekreacyjnych dzielnicy, jej historii, dorobku kulturowego, zasobów przyrodniczych.
3. Promocja aktywnego trybu życia w różnych grupach wiekowych.
4. Przedstawienie atrakcyjnego sposobu spędzania wolnego czasu.
5. Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej i sportu, wspomaganie wychowania i rozwoju psychofizycznego dzieci i młodzieży, aktywizacja osób starszych.
6. Wzmacnianie więzi społecznych i integracja międzypokoleniowa. Kształtowanie poczucia przynależności do społeczności lokalnej.
7. Popularyzowanie wiedzy z dziedziny technologii satelitarnych. Zapobieganie „analfabetyzmowi informacyjnemu” przez propagowanie praktycznej umiejętności obsługi urządzeń mobilnych.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Projekt zakłada przeprowadzenie 6 Spotkań składających się z części teoretycznej i praktycznej:
1. Część teoretyczna (90 minut): wynajęcie sali, wynajęcie sprzętu multimedialnego, zatrudnienie trenerów, materiały szkoleniowe, materiały reklamowe
2. Część praktyczna (150 minut): wynajęcie trenerów, przygotowanie skrytek testowych.
Koszt jednego spotkania: 1.800zł
Roczny koszt 6 spotkań: 10.800zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
10 800,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Dokumenty

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany