Łąka kwietna w Skaryszewskim - EkoMiasto

1708
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Praga-Południe
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
51 000 zł
Kategoria
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Projekt ma na celu stworzenie łąki kwietnej w parku Skaryszewskim. Łąka jest alternatywą dla nudnych miejskich trawników. Wyłapuje pyły i inne zanieczyszczenia powietrza. Stanie się także domem dla setek owadów i roślin. Łąka poprawi estetykę okolicy zachwycając kolorami i zapachem.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Południe
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Park Skaryszewski okolice kapliczki
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Obszar dobrze nasłoneczniony lub w półcieniu (powierzchnia nasłonecznienia przez co najmniej 5 godziny dziennie) Dokładne wytyczne w załączniku
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt ma na celu stworzenie łąki kwietnej w parku Skaryszewskim. Łąka jest alternatywą dla nudnych miejskich trawników. Wyłapuje pyły i inne zanieczyszczenia powietrza. Stanie się także domem dla setek owadów i roślin. Łąka poprawi estetykę okolicy zachwycając kolorami i zapachem.
Opis projektu
Projekt ma na celu stworzenie ogólnodostępnej łąki kwietnej. Łąka jest alternatywą dla miejskich trawników. Stanie się także domem dla setek różnych owadów i roślin. Łąka poprawi estetykę okolicy zachwycając kolorami i zapachem. Stanie się ponadto miejscem, w którym botanicy i entomolodzy będą mogli prowadzić badania nad biologią zapylaczy i roślin. Takich miejsc bardzo brakuje w Warszawie,

Dodatkowo w pobliżu łąki kwietnej powinna znaleźć się tablica informacyjna prezentująca najważniejsze fakty i zalety dotyczące łąki. Podniesie to walor edukacyjny przedsięwzięcia. Tabliczka powinna być wykonana z PCV pokrytym folią antygrafitin umocowana na stabilnym drewnianym wkopywanym cokole.

Miejskie łąki kwietne wykonać można praktycznie na każdej dobrze nasłonecznionej powierzchni, na której nie dominują duże drzewa. Miejska łąka kwietna o odpowiednio dobranym składzie gatunkowym nadaje się także na suche i nieurodzajne gleby oraz tereny zdegradowane przez człowieka gdzie ciężko jest utrzymać trawnik. W zależności od warunków występujących na danym terenie będą dominować różne gatunki kwitnących roślin. Należy dobrać odpowiednią mieszankę gatunków do panujących warunków glebowych, nasłonecznienia i wilgotności podłoża lub zastosować mieszanki zawierające nasiona wielu gatunków roślin o różnych wymaganiach. Dzięki temu otrzymamy najbardziej różnorodne zbiorowisko roślinne.
Uzasadnienie realizacji projektu
W świetle zachodzących zmian w przyrodzie miasta stają się enklawami życia wielu rodzimych gatunków roślin i zwierząt. Łąki kwietne będące synonimem bioróżnorodności dają mieszkańcom możliwość bliższego obcowania z naturą a naukowcom możliwość prowadzenia badań nad zależnościami panującymi między dzikimi roślinami i owadami zapylającymi w mieście. Sprawdzają się również jako rezerwuary wody opadowej w glebie, która dzięki zacienieniu roślin powoli odparowuje z powierzchni gruntu. Wysokie kwitnące rośliny stanowią barierę wyłapującą pyły z powietrza przez co ograniczony jest poziom smogu w mieście. Łąka kwietna jest także ekonomicznie uzasadnioną alternatywą dla miejskich trawników.

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Wykonanie łąki kwietnej zgodnie z załączonymi wytycznymi 1000 metrów - 50000 zł

Zrywanie i wywóz (utylizacja) darni: 20 zł/m2
Spulchnienie (min. 15 cm) terenu przy pomocy glebogryzarki/agregatu uprawowego: 10 zł/m2
Oczyszczenie terenu z nieczystości (korzenie, kamienie, gruz) i wyrównanie: 5 zł/m2
Wysiew nasion z materiałem wypełniającym: 10 zł/m2
Wałowanie terenu: 5 zł/m2
Razem koszt za m2: 50 zł


Tablica informacyjna. przyziemna lub nawet wkopana z opracowaniem - 1000 żł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
51 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Po kilku tygodniach od wysiewu łąki należy obserwować czy na obsianym terenie nie zaczynają dominować szybkorosnące chwasty tj. komosa, szarłat, łoboda itp. W przypadku zaobserwowania chwastów należy je usunąć ręcznie wyrywając z korzeniami lub skosić teren (zbierając pokos) na wysokości 10 cm gdy siewki chwastów osiągną wysokość 15-20 cm. Zabieg można powtórzyć za kilka tygodni jeżeli nadal obserwujemy intensywny wzrost chwastów. Najważniejsze to zapobiec wysianiu się chwastów. Jeżeli nie wykonywano interwencyjnych zabiegów odchwaszczania łąkę kosimy w pierwszym roku raz na jesieni.
Miejska łąka kwietna w kolejnych latach jest łatwa w pielęgnacji. Łąkę należy skosić raz lub dwa razy w roku. Pierwsze koszenie do 15 lipca, drugie na jesieni. Siano po koszeniu zostawiamy na łące w celu wysiania się nasion, dzięki czemu utrzymamy pożądany skład gatunkowy zbiorowiska. W zależności od pogody po 3 do 10 dniach zbieramy siano, żeby nie przykrywało odrastających roślin oraz nie dostarczyło zbyt wielu składników odżywczych powstających z jego rozkładu, mogłyby spowodować to szybki wzrost chwastów.

Szacunkowy koszt jednego zbiegu odchwaszczania ręcznego w pierwszym roku: 5 zł/m2
Szacunkowy koszt jednego zabiegu koszenia oceniany jest na 3 zł/m2 wraz z wywozem i utylizacją urobku.

Całkowity roczny koszt pielęgnacji terenu to 1500 zł

Dodatkowym kosztem jest utrzymanie tablicy informacyjnej. Po trzech latach najprawdopodobniej potrzebna będzie jej wymiana – koszt 400 zł sztuka/3 lat
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
1 500,00 zł

Modyfikacje

31.03.2017 15:17
Koordynator w Zarządzie Oczyszczania Miasta
30.05.2017 09:36
Koordynator w dzielnicy Praga-Południe

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (11)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Wszystkie pomysły zgłaszane przez EKO MIASTO to po prostu interes Pan Macieja Podymy wraz ze swoją rodziną sprzedają "nasiona" kwietnych łąk, budki dla ptaków sami też pewnie "dbają" o ich stan wiec to po prostu wyciąganie pieniędzy od miasta dla własnych korzyści.
  Mieszkaniec10328  01.02.2017 11:18
  • Jedno tylko nie jest brane przez Pana pod uwagę a mianowicie że nasiona łąkowe oferuje kilkanaście firm a wykonaniem na terenie Warszawy zajmują się kilkaset firm ogrodniczych. Dodatkowo każdy projekt jest realizowany na zasadnie wyboru najtańszej oferty z kilku lub kilkunastu zgłoszonych ofert.
   Jako fundacja Łąka zajmujemy się właśnie łąkami - promujemy idee zakładania ekologicznych i praktycznych łąk, przede wszystkim w Warszawie. Jest to nasze zadanie statutowe, może Pan o tym przeczytać w statucie fundacji na www.laka.org.pl. Znajdzie Pan tam także informację o tym, że jednym ze źródeł finansowania działalności fundacji jest prowadzenie działalności gospodarczej, czyli np. sklepu. Warto zwrócić uwagę, że przedmiot tej działalności jest także ściśle związany z naszym celem - umożliwia samodzielne zakładanie łąk.
   Ten sam cel realizujemy korzystając z mechanizmów partycypacji społecznej, takich jak budżet obywatelski. A o tym czy łąki są potrzebne i pożądane decydują sami Warszawiacy. W poprzedniej edycji PB łąki kwietne były najczęściej wybieranym projektem zagłosowało na nie 40000 warszawiaków dzięki czemu w Warszawie powstało 39 łąk kwietnych.
   Jeśli jest Pan zainteresowany efektami naszej pracy, zapraszam na facebooka Fundacji Łąka -
   https://www.facebook.com/fundacjalaka/
   Mam nadzieję, że rozwiałem Pana wątpliwości. Z pozdrowieniami i zapraszam na wiosnę na Jazdów na jedne z naszych zajęć edukacyjnych.
   Mieszkaniec1476  14.02.2017 21:28 Autor projektu
  • Rozumiem w takim razie że jest pan gotów przysiąc, oraz przedstawić dokumenty dotyczące lat poprzednich, świadczące o tym że ani pan ani pana fundacja jak również choćby pana rodzina nie korzystały finansowo na realizacji projektów owych łąk? I że nie zamierza pan skorzystać finansowo również tym razem? W internecie jakoś trudno znaleźć jakiekolwiek dokumenty dotyczące finansów pana fundacji - a uczciwe fundacje się ze sprawozdaniami finansowymi przeważnie nie kryją. A wręcz się nimi chwalą.

   Póki pan tego nie zrobi to wszystko wygląda na grube naciągactwo i wyciąganie publicznej kasy na pseudo ekologię.
   Mieszkaniec10148  14.02.2017 23:43
  • Na spotkaniu prezentującym projekty pojawiło się wiele ciekawych pytań do projektodawcy, ale reprezentująca go Pani nie chciała na nie odpowiadać, bo zasłaniała się brakiem znajomości tematu i tym, że nie jest autorem. Odbieram to jako lekceważenie mieszkańców. Zaczynam sądzić, że MIMEKO30 ma rację. Może trzeba jednak zgłosić sprawę w prokuraturze, a z pewnością nie głosować na taki projekt, który za publiczne pieniądze finansuje prywatne interesy.
   Mieszkaniec10601  18.03.2017 22:12
  • Jak widać Pan Maciej liczył że po raz kolejny uda mu się zarobić na pseudo-ekologii a kiedy zauważył że nie ma raczej szans na wygraną postanowił nie odpowiadać na nasze zarzuty i wycofywać swoje projekty zapewne aby zwiększyć wygraną jakiegokolwiek projektu łąk EkoMiasto zgłaszanych przez swojego kolegę Pana Michała Cepaka.
   Mieszkaniec10328  21.03.2017 10:53
  • A który projekt wycofał? Bo na Gocławiu po prostu nikt się od nich nie pojawił. A szkoda, było na spotkaniu parę osób bojowo nastawionych do powiedzenia co myślą na temat wydawania pieniędzy na łąki.

   Tak czy inaczej przemilczenie zarzutów (które pojawiły się nie tylko u nas, te same komentarze można znaleźć pod jego projektami i w innych dzielnicach) moim zdaniem świadczy o tym że są zasadne. Może czas popełnić pisemko do prokuratury?
   Mieszkaniec10148  21.03.2017 14:40
  • Proszę sprawdzić na 14 zgłoszonych projektów 10 jest wycofanych przez autora. Za to tak jak napisałem wcześniej, Pan Michał Cepak z EkoMisto proponuje podobne rozwiązania w innych dzielnicach.
   Mieszkaniec10328  21.03.2017 17:31
 • A ja jestem jak najbardziej za tym projektem. Jestem amatorską fotografką przyrody i projekty z poprzedniego roku dały mi dużo radości. Łąki na Kinowej, Saskiej, Jakubowskiej, pod teatrem Powszechnym nad Balatonem były ekstra. Tam non stop były motyle, pszczoły i inne zapylacze. Tylko ta na placu zabaw Nizinnej się nie udała pewnie dlatego że miała kilkukrotnie dewastowane ogrodzenie.
  Mieszkaniec10708  21.03.2017 18:22
  • Super że się Pani podoba. To proszę jeszcze nam wytłumaczyć dlaczego mamy finansować z publicznych pieniędzy prywatny interes tego pana?

   Ogrodzenie - a jak Pani sobie wyobraża by nie było "dewastowane" jeśli robi się ową łąkę pośrodku placu zabaw dla maluchów oddzielając ją rachityczna plastkową siateczką wysokości 20cm? Może trzeba było myśleć o sensownej lokalizacji ZANIM się zaproponowało projekt a nie tylko o tym ile się zarobi jak durnie zagłosują i miasto przyjdzie kupić nasiona których nikt inny nie sprzedaje?
   Mieszkaniec10148  21.03.2017 21:50
  • Uzasadnienie chyba ma Pan w opisie projektu.

   Życzę żeby w życiu Panu zawsze wszystko na sto procent wychodziło.

   Co do nasion i tak zwanego prywatnego interesu to nie wiem o co chodzi bo na przykład Dr Pan Łukasz Łuczaj sprzedaje nasiona łąk kwietnych od kilkunastu lat a po wpisaniu do googla wyskakuje kilka sklepów w których można kupić mieszanki czy pojedyncze nasiona. Zdrowia miłej nocy i więcej wiary w ,,durnych'' głosujących życzę.
   Mieszkaniec10708  21.03.2017 22:34
  • To słowa miejskiej urzędniczki bodajże z WOM-u z jednego ze spotkań, że niby jest tylu oferentów tych łąk w internecie, a jak przychodzi co do czego nikt nie chce jakoś złożyć oferty. Może Pani wie czemu?
   Mieszkaniec10148  21.03.2017 23:07
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany