Skarby Ursynowa. Czego nie wiesz o swojej dzielnicy?

1536
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Ursynów
Ursynów Wysoki Południowy
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
19 880 zł
Kategoria
  • edukacja
  • ochrona środowiska
  • sport
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Ludzie poruszają się utartymi, stałymi szlakami, bardzo rzadko wybierając inne drogi. Zazwyczaj nie mają pojęcia co znajduje się po przysłowiowej drugiej stronie ulicy, Celem projektu jest zaprezentowanie ciekawych miejsc w dzielnicy z wykorzystaniem interaktywnej gry terenowej „geocaching”, polegającej na poszukiwaniu przy pomocy smartfona „skarbów” umieszczonych w interesujących miejscach.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Ursynów
Obszar objęty pomysłem:
Ursynów Wysoki Południowy
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Szkolenia teoretyczne - sala w Natolińskim Ośrodku Kultury,
Szkolenia praktyczne - cały obszar dzielnicy Ursynów, ze szczególnym uwzględnieniem terenów Imielina, Natolina i Kabat oraz Lasu Kabackiego
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Szkolenia teoretyczne odbyłyby się w Natolińskim Ośrodku Kultury

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Ludzie poruszają się utartymi, stałymi szlakami, bardzo rzadko wybierając inne drogi. Zazwyczaj nie mają pojęcia co znajduje się po przysłowiowej drugiej stronie ulicy, Celem projektu jest zaprezentowanie ciekawych miejsc w dzielnicy z wykorzystaniem interaktywnej gry terenowej „geocaching”, polegającej na poszukiwaniu przy pomocy smartfona „skarbów” umieszczonych w interesujących miejscach.
Opis projektu
Większość osób nie zna okolicy w której mieszka. Ludzie poruszają się utartymi, stałymi szlakami: dom-praca, dom-sklep, dom-kościół, bardzo rzadko wybierając inne drogi. Zazwyczaj nie mają pojęcia/nie zdają sobie sprawy co znajduje się po przysłowiowej drugiej stronie ulicy.
Podobnie jest z historią miejsc, budynków, osób. Budynki, pomniki, przydrożne kapliczki i krzyże pomimo, że są niemymi świadkami historii to dla przeciętnego Kowalskiego są tylko nic nie znaczącą budowlą. Osoby które mieszkały w sąsiedztwie i tworzyły historię miejsca, miasta, kraju są absolutnie niekojarzone i nierozpoznawane.
Razem z rozwojem nowoczesnych technologii ludzie coraz rzadziej opuszczają swoje domy. Telewizja, komputer, smartfony stanowią dla niech całkowite źródło informacji oraz kontaktów społecznych. Oprócz odcięcia się od lokalnej społeczności ma to też negatywny wpływ na aktywność fizyczną, gorsze samopoczucie a w efekcie na pogorszenie zdrowia.

W odpowiedzi na powyższe powstała zabawa/gra terenowa/”lokalny przewodnik” – Geocaching. Gra ta bardzo szybko upowszechniła się w Ameryce i Europie Zachodniej, a od kilku lat rozwija się w Polsce. Polega ona na poszukiwaniu "skarbów" umieszczonych w interesujących miejscach przy pomocy aplikacji zainstalowanej na smartfonie.

W ramach projektu, zostanie przeprowadzonych 8 szkoleń dla mieszkańców z geocachingu, na które składająć się będzie część teoretycznej (ogólne wprowadzenie do gry, obsługa aplikacji mobilnej, założenie bezpłatnego konta na stronie geocaching.com - ok. 90 min) oraz praktycznej (spacer po najbliższej okolicy połączony z poszukiwaniem lokalnych skrytek - 150 min).
Po ukończeniu warsztatów uczestnicy będą potrafili samodzielnie posługiwać się urządzeniami mobilnymi w celu poszukiwania skrytek i odnajdywania ważnych i ciekawych miejsc w okolicy i dowolnym miejscu na świecie (rzeczywistość rozszerzona). Nauczą się jak odnajdywać i zakładać własne skrytki, przyczyniając się do popularyzowania wiedzy o dzielnicy. Nawiążą też kontakt z lokalną społecznością Geocaching Warszawa, która będzie udzielać niezbędnego wsparcia w razie potrzeby.
Uzasadnienie realizacji projektu
1. Edukacja regionalna i krajoznawcza – propagowanie wiedzy o najbliższej okolicy.
2. Odkrycie walorów rekreacyjnych dzielnicy, jej historii, dorobku kulturowego, zasobów przyrodniczych.
3. Promocja aktywnego trybu życia w różnych grupach wiekowych.
4. Przedstawienie atrakcyjnego sposobu spędzania wolnego czasu.
5. Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej i sportu, wspomaganie wychowania i rozwoju psychofizycznego dzieci i młodzieży, aktywizacja osób starszych.
6. Wzmacnianie więzi społecznych i integracja międzypokoleniowa. Kształtowanie poczucia przynależności do społeczności lokalnej.
7. Popularyzowanie wiedzy z dziedziny technologii satelitarnych. Zapobieganie „analfabetyzmowi informacyjnemu” przez propagowanie praktycznej umiejętności obsługi urządzeń mobilnych.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Projekt zakłada przeprowadzenie 8 spotkań składających się z części teoretycznej (trwającej 90 min) i praktycznej.

Na koszt każdego szkolenia składa się:

Wynajęcie sali (2 godziny)​ - 150 zł
Wynajęcie sprzętu multimedialnego (laptop+projektor+nagłośnienie ) - 350 zł
Trenerzy (2 osoby)​ - 700​ zł
Druk materiałów szkoleniowych (broszury o Geocachingu)​ - 450​ zł
Druk materiałów reklamowych szkolenia (plakaty A3, ulotki, oznaczenie graficzne projektu - ) - 450 zł
Skrzynki (kesze) szkoleniowe​ - 250​ zł
Poczęstunek (napoje, ciastka)​ - 100​ zł

Razem: 2450 zł

Dodatkowo do kosztów projektu trzeba doliczyć koszt wykonania baneru typu roll-up - 280 zł

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
19 880,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Modyfikacje

19.03.2017 20:02
Autor projektu
20.03.2017 19:05
Autor projektu

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany