Virtualna Warszawa – turystyka dostępna dla wszystkich, również niepełnosprawnych.

1595
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Wola
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
81 266 zł
Kategoria
  • kultura
  • przestrzeń publiczna
  • turystyka
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Oddano 2503 głosów za tym projektem
Zgłoś swój pomysł Ikona Wyślij wiadomość do autora
Z kiosków multimedialnych będą mogli korzystać wszyscy, w tym również osoby z dysfunkcją wzroku. Możliwe będzie przeglądanie prezentacji i zdjęć, odsłuchanie w formie dźwiękowej oraz wyszukiwanie informacji w Internecie. Mapa będzie jednocześnie wypukła i graficzna, aby każdy widzący mógł zorientować się w terenie. Urządzenie będzie obsługiwane przez aplikację Virtualna Warszawa.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
08.01.2019 14:05

W ramach projektu, w Parku Szymańskiego, od strony ulicy Elekcyjnej pojawiła się multimedialna tablica z informacjami o dzielnicy. Maszyna jest częścią ogólnowarszawskiego projektu „Virtualna Warszawa", który pomaga osobom niedowidzącym lub niewidomym, lepiej korzystać z atrakcji turystycznych oferowanych przez miasto.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Wola

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Wola
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Teren Parku E. Szymańskiego, od strony ul. Elekcyjnej.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Kiosk zostanie umieszczony na terenie Parku E. Szymańskiego, w miejscu należącym do M. St. Warszawy, od strony ul. Elekcyjnej.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Z kiosków multimedialnych będą mogli korzystać wszyscy, w tym również osoby z dysfunkcją wzroku. Możliwe będzie przeglądanie prezentacji i zdjęć, odsłuchanie w formie dźwiękowej oraz wyszukiwanie informacji w Internecie. Mapa będzie jednocześnie wypukła i graficzna, aby każdy widzący mógł zorientować się w terenie. Urządzenie będzie obsługiwane przez aplikację Virtualna Warszawa.
Opis projektu
W wielu ciekawych turystycznie miejscach Warszawy brakuje informacji. Multikiosk w Parku E. Szymańskiego. Potrzebne jest nowoczesne rozwiązanie problemu braku dostępności do informacji, udostępniające je w sposób graficzny i dźwiękowy, osiągalny dla wszystkich. Mieszkańcy i turyści będą mogli lepiej poznać miejsce, zorientować się w okolicy, skorzystać z Internetu. Projekt zakłada wytypowanie wykonawców, którzy zaprojektują i wykonają kiosk multimedialny wraz z jego funkcjonalnościami:
- wypukłą, graficzną mapą dotykową (tyflograficzną) umożliwiającą szczegółowe zapoznanie się z topografią
- informacją dźwiękową i multimedialną
- dostępem do Wi-Fi
Plan będzie wyposażony w dużą czcionkę i kolory kontrastowe dla osób słabowidzących oraz opisy w alfabecie Braille'a dla niewidomych. Umieszczone na kiosku beacony (małe nadajniki sygnału radiowego, będą przesyłały sygnały z aplikacji do aparatów telefonicznych, zaś QR code pozwoli pobierać aplikację Virtualna Warszawa na telefony).
Wykonawca kiosku będzie musiał zapewnić 5-letnią gwarancję. Urządzenie będzie dostosowane również dla użytkowników poruszających się na wózkach. Wszystkie treści, które będą dostępne na urządzeniach, będą konsultowane ze Stołecznym Biurem Turystyki, Biurem Pomocy i Projektów Społecznych oraz Biurem Marketingu Miasta na etapie realizacji projektu. Na urządzeniach będzie pojawiał się napis: „W razie awarii lub dewastacji zgłosić do Miejskiego Centrum Kontaktu – Warszawa 19 115”.
Zawartość informacyjna:
- Plan obejmujący cały obszar Parku Moczydło z zaznaczonymi wejściami, alejkami spacerowymi, ścieżkami rowerowymi, boiskami sportowymi, placami zabaw dla dzieci, parkiem parkour, kortem do gry w tenisa, stawami, stadionem sportowym, bazarkiem, innymi ważnymi obiektami jak Górka Moczydłowska czy Pomnik Jezusa Chrystusa.
- Informację w formie prezentacji multimedialnej z tekstem i zdjęciami, udźwiękowioną, w j. polskim i angielskim dotyczącą:
1) wielkości, celów utworzenia, historii parku i obiektów na ternie, regulaminu
2) aktualności o mieście i dzielnicy, aktualizowane przynajmniej raz w msc., dostarczane przez Biuro Marketingu Miasta i dzielnicę
3) opis flory i fauny, którą można napotkać w parku
Uzasadnienie realizacji projektu
Park E. Szymańskiego jest bardzo popularnym miejscem nie tylko pośród mieszkańców Woli, ale także całej Warszawy. Kiosk multimedialny będzie stanowił atrakcję dla osób w różnym wieku. Multimedialna forma zachęci ich do pogłębienia wiedzy o Parku oraz ułatwi poruszanie się po nim, dzięki czemu zacznie przyciągać coraz więcej odwiedzających. Dzięki utworzeniu Multikiosku, Park stanie się także bardziej dostępny dla osób niewidomych i niedowidzących, ułatwi poruszanie się po ścieżkach. Realizacja projektu zwiększy atrakcyjność turystyczną dzielnicy oraz uwrażliwi pełnosprawnych mieszkańców na potrzeby ich niepełnosprawnych sąsiadów. Dostosowanie otoczenia pomoże osobom niepełnosprawnym aktywniej spędzać czas i wspomoże pogłębienie integracji pomiędzy osobami niepełnosprawnymi, a resztą społeczeństwa.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Kosztorys:
- zaprojektowanie i wykonanie planu tyflograficznego z Braille'm
- stacja komputerowa z monitorem dotykowym, udźwiękowienie (moduł elektroniczny i głośniki)
- opracowanie treści i informacji graficznych prezentowanych w kiosku w języku polski i angielskim
- zaprojektowanie i wykonanie stojaka z obudową i zadaszeniem ze stali nierdzewnej (na obudowie będzie się znajdował znak „Budżetu partycypacyjnego”, zgodny z „systemem identyfikacji wizualnej oznaczania wykonywanych zadań w ramach budżetu partycypacyjnego”
- wybranie miejsca, wylanie betonowego trzonu ze śrubami, montaż
- przyłączenie prądu


Szacunkowy koszt realizacji projektu:
81 266,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
- prace serwisowe, aktualizacja danych wgranych do systemu min. raz w msc.
- uzupełnianie uszkodzonych elementów, włączników
-uzupełnienie brakującej / wymiana uszkodzonej tabliczki z QR code
- zasilanie, miejsce na serwerze
- stały dostęp do Internetu
- ubezpieczenie na pokrywanie kosztów naprawy uszkodzeń w wyniku aktów wandalizmu
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
9 840,00 zł

Modyfikacje

06.02.2017 15:33
Koordynator w dzielnicy Wola
21.03.2017 12:37
Autor projektu
18.04.2017 12:32
Koordynator w dzielnicy Wola

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany