Koszenie bez spalin i hałasu - Ekomiasto 5

1904
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Ochota
Stara Ochota
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
13 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • ochrona środowiska
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 471 głosów za tym projektem
Zgłoś swój pomysł Ikona Wyślij wiadomość do autora
Kurs koszenia kosą tradycyjną. Koszenie kosą jest ekologiczne, ciche i szybsze niż koszenie wykaszarkami czy kosiarkami. Niestety wielu ludzi o tym nie wie lub boi się spróbować – zmieńmy to.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
27.11.2019 15:01
Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Ochota

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Ochota
Obszar objęty pomysłem:
Stara Ochota
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
OSIR Ochota ul. Nowowiejska 37B
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Kurs koszenia kosą tradycyjną. Koszenie kosą jest ekologiczne, ciche i szybsze niż koszenie wykaszarkami czy kosiarkami. Niestety wielu ludzi o tym nie wie lub boi się spróbować – zmieńmy to.
Opis projektu
W przestrzeni miasta od wielu lat królują kosiarze wyposażeni w kosy spalinowe które oprócz zanieczyszczenia hałasem wydzielają do atmosfery niespotykane ilości spalin szkodliwych dla środowiska i samych użytkowników. Projekt ma na celu przypomnienie mieszkańcom miasta tradycyjnej metody koszenia kosą tradycyjną, która jest w pełni ekologiczna, a dodatkowo wpływa pozytywnie na kondycję fizyczną osoby koszącej. Szkolenie ma zachęcić do wymiany kosiarek na kosy i pokazać potencjał tego narzędzia. Kosa może stanowić nie tylko narzędzie pracy, ale także wspaniały sposób spędzania czasu na świeżym powietrzu. Ponadto używając kosy tradycyjnej ograniczamy emisję hałasu i spalin chroniąc w ten sposób środowisko. Podczas kursu uczestnicy będą brać udział w zajęciach teoretycznych i praktycznych. Wybór uczestników: zapisy poprzez mail i telefoniczne. Grupa bardzo ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Promocja należy do organizatora który musi zapewnić frekwencję Tematyka szkolenia: - Kosa wczoraj i dziś - dlaczego kosa tradycyjna? Dlaczego kosiarki i kosy spalinowe są tak bardzo szkodliwe dla środowiska. - Ostrze - jak rozpoznać ostrze dobrej jakości? Ostrzenie i klepanie. Nauka klepania na „klepadełku” i kowadle. - Kosisko - co jest ważne dla ergonomii koszenia? Podstawowe wymiary i konstruowanie kosiska do różnych typów pracy. - Kosiarz - biomechanika koszenia. Znaczenie oddechu. Synchronizacja nogi-obrót-oddech. - Koszenie - zajęcia praktyczne. Koszenie pod okiem instruktora. Jeden instruktor na 3 kursantów. Podczas kursu uczestnicy otrzymają ostrza i osprzęt (osełka i klepadełko). Do otrzymanego ostrza wykonają własnoręcznie kosisko dostosowane do własnej postawy ciała. Zestaw (kosa, kosisko, osprzęt) zabiorą ze sobą do domu. W trakcie kursu przewidziana jest przerwa obiadowa dla uczestników z wegańskim posiłkiem. Do dyspozycji uczestników będzie woda w butelkach. Podczas 8 godzinnego kursu przewiduje się przeszkolenie maksymalnie 20 osób.
Uzasadnienie realizacji projektu
Kosiarki i kosy spalinowe to nie tylko hałas o bardzo dużym natężeniu, to także ogromna ilość spalin. Z badań amerykańskich naukowców wynika, że silniki dwusuwowe w które wyposażone są kosy spalinowe podczas godzinnej pracy wydzielają do atmosfery tyle węglowodorów aromatycznych co samochód osobowy przejeżdżający 150km. Silniki te nie posiadają katalizatorów co sprawia, że wszystkie spaliny trafiają bezpośrednio do atmosfery trując środowisko i użytkownika. Badania potwierdzają, że 5% zanieczyszczenia powietrza w USA to tylko emisja z kosiarek, kos spalinowych. Kurs ma na celu uświadomić uczestnikom te fakty. Bardzo ważne jest również to, że podczas używania kosiarek i kos spalinowych ginie o

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Koszt kursu Instruktorzy Koszt: 3 instruktorów x 16 godzin x 150zł = 7200zł Ostrze + osprzęt Koszt: 20 kos x 200zł = 4000zł Obiad Koszt: 20 zestawów obiadowych x 40zł = 800zł. Koszt opieki medycznej: 1000 zł.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
13 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Dokumenty

Modyfikacje

21.03.2017 07:36
Autor projektu
31.05.2017 10:13
Koordynator w dzielnicy Ochota

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany