Koszenie bez spalin i hałasu - EKOMIASTO 6

1900
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Mokotów
rejon 7
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
9 120 zł
Kategoria
  • edukacja
  • ochrona środowiska
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 404 głosów za tym projektem
Zgłoś swój pomysł Ikona Wyślij wiadomość do autora
Kurs koszenia kosą tradycyjną. Koszenie kosą jest ekologiczne, ciche i szybsze niż koszenie wykaszarkami czy kosiarkami. Niestety wielu ludzi o tym nie wie lub boi się spróbować – zmieńmy to.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
18.01.2019 15:48

W ramach realizacji projektu przeprowadzono warsztaty z koszenia trawy kosą. Zajęcia odbywały się w Służewskim Domu Kultrury i jego okolicy.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Mokotów

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Mokotów
Obszar objęty pomysłem:
rejon 7
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Służewski dom kultury
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Kurs koszenia kosą tradycyjną. Koszenie kosą jest ekologiczne, ciche i szybsze niż koszenie wykaszarkami czy kosiarkami. Niestety wielu ludzi o tym nie wie lub boi się spróbować – zmieńmy to.
Opis projektu
W przestrzeni miasta od wielu lat królują kosiarze wyposażeni w kosy spalinowe które oprócz zanieczyszczenia hałasem wydzielają do atmosfery niespotykane ilości spalin szkodliwych dla środowiska i samych użytkowników. Projekt ma na celu przypomnienie mieszkańcom miasta tradycyjnej metody koszenia kosą tradycyjną, która jest w pełni ekologiczna, a dodatkowo wpływa pozytywnie na kondycję fizyczną osoby koszącej. Szkolenie ma zachęcić do wymiany kosiarek na kosy i pokazać potencjał tego narzędzia. Kosa może stanowić nie tylko narzędzie pracy, ale także wspaniały sposób spędzania czasu na świeżym powietrzu. Ponadto używając kosy tradycyjnej ograniczamy emisję hałasu i spalin chroniąc w ten sposób środowisko. Podczas kursu uczestnicy będą brać udział w zajęciach teoretycznych i praktycznych. Wybór uczestników: zapisy poprzez mail i telefoniczne. Grupa bardzo ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Promocja należy do organizatora który musi zapewnić frekwencję Tematyka szkolenia: - Kosa wczoraj i dziś - dlaczego kosa tradycyjna? Dlaczego kosiarki i kosy spalinowe są tak bardzo szkodliwe dla środowiska. - Ostrze - jak rozpoznać ostrze dobrej jakości? Ostrzenie i klepanie. Nauka klepania na „klepadełku” i kowadle. - Kosisko - co jest ważne dla ergonomii koszenia? Podstawowe wymiary i konstruowanie kosiska do różnych typów pracy. - Kosiarz - biomechanika koszenia. Znaczenie oddechu. Synchronizacja nogi-obrót-oddech. - Koszenie - zajęcia praktyczne. Koszenie pod okiem instruktora. Jeden instruktor na 3 kursantów. Podczas kursu uczestnicy otrzymają ostrza i osprzęt (osełka i klepadełko). Do otrzymanego ostrza wykonają własnoręcznie kosisko dostosowane do własnej postawy ciała. W trakcie kursu przewidziana jest przerwa obiadowa dla uczestników z wegańskim posiłkiem. Do dyspozycji uczestników będzie woda w butelkach. Podczas dwóch 8 godzinnych kursów przewiduje się przeszkolenie maksymalnie 18 osób. Wykonawca musi we własnym zakresie zapewnić kursantom sprzęt niezbędny do przeprowadzenia kursu.
Uzasadnienie realizacji projektu
Kosiarki i kosy spalinowe to nie tylko hałas o bardzo dużym natężeniu, to także ogromna ilość spalin. Z badań amerykańskich naukowców wynika, że silniki dwusuwowe w które wyposażone są kosy spalinowe podczas godzinnej pracy wydzielają do atmosfery tyle węglowodorów aromatycznych co samochód osobowy przejeżdżający 150km. Silniki te nie posiadają katalizatorów co sprawia, że wszystkie spaliny trafiają bezpośrednio do atmosfery trując środowisko i użytkownika. Badania potwierdzają, że 5% zanieczyszczenia powietrza w USA to tylko emisja z kosiarek, kos spalinowych. Kurs ma na celu uświadomić uczestnikom te fakty. Bardzo ważne jest również to, że podczas używania kosiarek i kos spalinowych gi

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Koszt kursu Instruktorzy Koszt: 3 instruktorów x 16 godzin x 100zł = 4800zł Ostrze + osprzęt Koszt: 18 kos x 200zł = 3600zł Obiad Koszt: 18 zestawów obiadowych x 40zł = 720zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
9 120,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Dokumenty

Modyfikacje

24.04.2017 12:46
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Mokotów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany