Sad przy domu kultury - EKOMIASTO

1890
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Mokotów
rejon 7
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
33 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 458 głosów za tym projektem
Zgłoś swój pomysł Ikona Wyślij wiadomość do autora
Projekt ma na celu stworzenie o sadu owocowego z łąką kwietną uzupełnionego o tabliczki informacyjne. Pięknie wyglądająca, zielona przestrzeń, służąca ludziom i zwierzętom. Oczyszczająca powietrze i dająca okazję do edukacji dzieci. Można także śmiało korzystać z owoców i kwiatów.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
23.01.2019 15:43

W ramach projektu na terenie Parku Dolina Służewiecka posadzono 20 drzew (jabłonie w 6 odmianach, grusze w 2 odmianach, śliwy, czereśnię i wiśnię). Na powierzchni ponad 2 arów posadzono 100 szt. krzewów.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Mokotów
Obszar objęty pomysłem:
rejon 7
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Służewski Dom Kultury
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Tyły domu kultury
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt ma na celu stworzenie o sadu owocowego z łąką kwietną uzupełnionego o tabliczki informacyjne. Pięknie wyglądająca, zielona przestrzeń, służąca ludziom i zwierzętom. Oczyszczająca powietrze i dająca okazję do edukacji dzieci. Można także śmiało korzystać z owoców i kwiatów.
Opis projektu
Projekt ma na celu stworzenie ogólnodostępnego sadu owocowego z drzewami i krzewami o powierzchni około 500 m2 poprzez posadzenie 20 drzew owocowych starych odmian tj. jabłoń, grusza, wiśnia, czereśnia, śliwa i 100 sadzonek krzewów owocowych tj. malina, porzeczka, agrest i wysianie na całej powierzchni sadu łąki kwietnej. Mamy nadzieję, że sad stanie się atrakcyjnym miejscem dla ludzi oraz domem dla ptaków, owadów i innych organizmów. Takich miejsc bardzo brakuje w Warszawie. Projekt zakłada wybór dokładnej lokalizacji wspólnie z urzędnikami z Wydziałów Ochrony Środowiska oraz ekspertem od sadów tradycyjnych. Biorąc pod uwagę konieczność jak najlepszego uzytowania placu przez dzieci i ich opiekunów. Wykonanie sadu według załączonych wytycznych. Dodatkowo w pobliżu sadu owocowego powinna znaleźć się tablica informacyjna prezentująca najważniejsze fakty i zalety dotyczące drzew i krzewów owocowych oraz łąki kwietnej. Podniesie to walor edukacyjny przedsięwzięcia. Tabliczka powinna być wykonana z materiałów odpornych na czynniki atmosferyczne np: z PCV, umocowana na stabilnym drewnianym, wkopywanym w podłoże słupie. Miejski sad owocowy wykonać można na dobrze nasłonecznionej powierzchni gdzie gleba jest dostatecznie żyzna i wystarczająco wilgotna.
Uzasadnienie realizacji projektu
Miejskie sady owocowe są bardzo dobrą metodą zagospodarowania terenów miejskich gdzie nie występują nasadzenia drzew i krzewów. Dzięki posadzeniu drzew i krzewów owocowych w ciągu kilku lat powstanie miejsce przyjazne ludziom i zwierzętom, które będzie dostarczać mieszkańcom owoców i zacienionego miejsca odpoczynku. Sad stanie się enklawą dla ptaków i owadów, gdzie znajdą one pożywienie i miejsce do życia. Drzewa owocowe dostarczają cienia w upalne dni, pięknie kwitną na wiosnę, liście przebarwiają się na jesieni co sprawia, że drzewa te stają się bardzo atrakcyjne dla mieszkańców.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Konsultacje eksperckie wstępny plan nasadzeń - 1000 zł Wykonanie łąki kwietnej 500 metrów - 25000 zł Drzewa owocowe,z palikowaniem, podsypaniem ziemią, posadzeniem i podlewaniem do jesieni. 20 sztuk - 2000 zł Krzewy owocowe z posadzeniem, podsypaniem ziemią i podlewaniem do jesieni.100 sztuk - 2000 zł Tabliczki informacyjne małe na drzewa i krzewy z opracowaniem 25 sztuk - 2500 zł Tabliczka średnia przy ziemi łąka z opracowaniem- 500 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
33 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Sad owocowy nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Należy 2-4 raz w roku skosić łąkę, jeśli potrzeba wykonać cięcia pielęgnacyjne drzew i krzewów oraz zebrać opadłe owoce. Szacunkowy koszt koszenia zabiegów pielęgnacyjnych i utylizacji spadów oceniany jest na 10 zł/m2 rocznie. Całkowity roczny koszt utrzymania sadu to 1500 zł Dodatkowym kosztem jest utrzymanie tablicy informacyjnej. Po trzech latach najprawdopodobniej potrzebna będzie jej wymiana – koszt 400 zł sztuka/3 lat. W okresie suszy może pojawić się dodatkowym kosztem jest podlewanie młodych drzew i krzewów.
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
1 500,00 zł

Modyfikacje

25.04.2017 12:17
WOŚ_Mokotów_1

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany