Multikiosk w Parku Morskie Oko – turystyka dostępna dla wszystkich, również niepełnosprawnych

1613
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Mokotów
rejon 2
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
35 000 zł
Kategoria
  • kultura
  • przestrzeń publiczna
  • turystyka
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Z udźwiękowionego Multikiosku będą mogli korzystać wszyscy, w tym również osoby z dysfunkcją wzroku. Możliwe będzie przeglądanie prezentacji multimedialnych i zdjęć, jak również wyszukiwanie informacji w Internecie. Umieszczona mapa będzie wypukła, ale również graficzna, tak aby każdy widzący mógł zorientować się w terenie.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Mokotów
Obszar objęty pomysłem:
rejon 2
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Wejście do parku Morskie Oko od strony ul. Puławskiej, w pobliżu pomnika Jana Matejki.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Park Morskie Oko jest popularnym miejscem wypoczynku, przyciągającym mieszkańców Mokotowa i całej Warszawy, a także turystów spoza miasta. W parku i okolicy znajduje się wiele innych, atrakcyjnych obiektów - zabytkowy Pałac Szustra, w którym mieści się Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki, kaplica grobowa rodziny Szustrów, pomnik Jana Matejki, pomnik Pamięci Żołnierzy AK Powstańców Mokotowa, a także głaz i tablica upamiętniająca Redutę AK Magnet Baszta Waligóra. Park jest położony między dwoma ważnymi arteriami Mokotowa - ul. Puławską i Belwederską. W pobliżu Parku znajdują się Szpital Czerniakowski i Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny. Multikiosk zostanie umieszczony w łatwo dostępnym miejscu przy ul. Puławskiej. W pobliżu znajdują się przystanki autobusowe i tramwajowe Dworkowa i Morskie Oko, co czyni lokalizację dobrze skomunikowaną.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Z udźwiękowionego Multikiosku będą mogli korzystać wszyscy, w tym również osoby z dysfunkcją wzroku. Możliwe będzie przeglądanie prezentacji multimedialnych i zdjęć, jak również wyszukiwanie informacji w Internecie. Umieszczona mapa będzie wypukła, ale również graficzna, tak aby każdy widzący mógł zorientować się w terenie.
Opis projektu
Park Morskie Oko posiada tablice informacyjne, jednak brakuje w nim nowoczesnego rozwiązania, dostosowanego do rozwijających się potrzeb społeczeństwa, w tym także osób niewidomych i niedowidzących. Potrzebne jest nowoczesne rozwiązanie problemu braku dostępności do informacji, udostępniające je w sposób graficzny i dźwiękowy, osiągalny dla wszystkich.
Dzięki stworzeniu kiosku mieszkańcy i turyści odwiedzający park będą mogli lepiej poznać to miejsce, zorientować się w okolicy, dowiedzieć się najciekawszych informacji o tym miejscu, skorzystać z internetu.
Projekt odpowiadający na tę potrzebę, zakłada wytypowanie wykonawców, którzy zaprojektują i wykonają Multikiosk wraz z jego funkcjonalnościami:
- wypukłej, graficznej mapy dotykowej (tablicy tyflograficznej) parku Morskie Oko i jego otoczenia, umożliwiającego szczegółowe zapoznanie się z topografią (ścieżkami dla pieszych i rowerzystów oraz miejscami, w których warto się zatrzymać, takich jak zabytkowy Pałac Szustra, pomnik Jana Matejki, stawy znajdujące się w parku);
- informacji dźwiękowej i multimedialnej (tekst, zdjęcia, prezentacje) dotyczącej historii i topografii parku Morskie Oko;
- dostęp do Wi-Fi umożliwiający skorzystanie z Internetu w celu wyszukania informacji czy sprawdzenia dojazdu.

Plan będzie wyposażony w dużą czcionkę i kolory kontrastowe dla osób słabowidzących oraz opisy w alfabecie Braille'a dla osób niewidomych. Przy wykonaniu projektu zostanie wykorzystana technologia Beacon (technologia z kodem, która poinformuje o lokalizacji Multikiosku użytkownika z zainstalowaną aplikacją na smartfonie) oraz aplikacja QR code (która pozwoli użytkownikowi taką aplikację pobrać).
Uzasadnienie realizacji projektu
W okolice parku Morskie Oko przybywają osoby z całej Warszawy i spoza. Multikiosk, będący atrakcyjnym rozwiązaniem dla osób w różnym wieku, będzie stanowił odpowiedź na ich potrzeby. Nowoczesna, multimedialna forma zachęci ich do pogłębienia wiedzy o Parku i znajdujących się w jego okolicy obiektach oraz ułatwi poruszanie się po nim, dzięki czemu zacznie przyciągać coraz więcej odwiedzających. Dzięki utworzeniu Multikiosku, park Morskie Oko stanie się także bardziej dostępne dla osób niewidomych i niedowidzących, ułatwi poruszanie się po ścieżkach, pomoże osobom niepełnosprawnym aktywniej spędzać czas i wspomoże pogłębienie integracji pomiędzy osobami niepełnosprawnymi, a resztą społeczeństwa.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Kosztorys:
- zaprojektowanie i wykonanie planu tyflograficznego z Braille'm- 11500 zł
- stacja komputerowa z monitorem dotykowym, udźwiękowienie (moduł elektroniczny i głośniki) - 6500 zł
- opracowanie treści i informacji graficznych prezentowanych w kiosku – 2000 zł
- zaprojektowanie i wykonanie stojaka z zadaszeniem ze stali nierdzewnej - 10000 zł
- montaż - 5000 zł

Harmonogram prac:
- projekt: styczeń - marzec 2018
- zamawianie / wykonywanie materiałów: kwiecień - czerwiec 2018
- instalacja Multikiosku: lipiec 2018
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
35 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
- aktualizacja informacji wgranych do systemu
- serwis
- zasilanie Multikiosku
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
1 500,00 zł

Modyfikacje

07.03.2017 15:19
Autor projektu

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany