Białołęcki Kiermasz Wiedzy "Naukowy Zawrót Głowy" - II edycja

1460
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Białołęka
obszar 3
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
14 740 zł
Kategoria
  • edukacja
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 715 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Całodniowy piknik naukowy skierowany do dzieci, młodzieży i całych rodzin. "Wystrzałowe", "wybuchowe" wydarzenie naukowe na Białołęce. Okazja do eksperymentowania, doświadczania, poznawania, pytania. Zabawa połączona z atrakcyjną formą przedstawiania świata nauki.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
11.01.2019 11:59

Projekt odbył się 19 maja br. w Polsko - Angielskiej Szkole Podstawowej Mentis, przy ul. Słodkiej 2 w godz. 10.00 - 16.00. Osoby odwiedzające festiwal naukowy mogły wziąć udział w pokazach i eksperymentach naukowych z użyciem CO2, helu, ciekłego azotu i ognia, w warsztatach z fotografii, podczas których poznawały tajemnicę malowania światłem, w warsztatach z majsterkowania i robotyki, kąciku krawieckim, edukacyjnych pokazach, grach i zabawach.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Kultury dla Dzielnicy Białołęka

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Białołęka
Obszar objęty pomysłem:
obszar 3
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
ul. Słodka 2
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Budynek szkoły podstawowej i teren przylegający do szkoły, przy ul. Słodkiej 2.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Całodniowy piknik naukowy skierowany do dzieci, młodzieży i całych rodzin. "Wystrzałowe", "wybuchowe" wydarzenie naukowe na Białołęce. Okazja do eksperymentowania, doświadczania, poznawania, pytania. Zabawa połączona z atrakcyjną formą przedstawiania świata nauki.
Opis projektu
Na pikniku naukowym, w sposób przystępny i przyjazny, dzieciom zaprezentowane będą prawa rządzące naszym światem, wprowadzimy je w świat tajemnic fizyki, chemii, dźwięku, światła, w świat magii, nauki oraz ciekawych i zaskakujących eksperymentów oraz doświadczeń. Dzieci będą mogły zobaczyć, dotknąć, zrozumieć. Aktywna forma uczestniczenia w wydarzeniu rozbudzi dziecięcą wyobraźnię, zainspiruje do dalszych poszukiwań, do stawiania pytań, tworzenia własnych pomysłów na badania i poznanie świata. Z pewnością zaskakujące doświadczenia z suchym lodem, ogniem i ciekłym azotem na długo pozostaną w pamięci nie tylko dzieci. Eksperymenty zaintrygują również rodziców, ujawniając ich potrzebę poznania i szczyptę ciekawości.
Na pikniku naukowym treści można zaprezentować w podziale tematycznym w formie naukowych stanowisk. Najszerszy dział stanowić będą eksperymenty i doświadczenia, m.in.: eksperymenty z wodą, powietrzem, światłem, kolorem, dźwiękiem, eksperymenty z zakresu elektryczności, fizyki, chemii, pokazy z użyciem dwutlenku węgla i helu, ognia, ciekłego azotu itp. Rozbudzimy również twórczość wynalazczo-techniczną, proponując dzieciom warsztaty majsterkowania oraz pokaz na tablicy multimedialnej pt. "Historia wynalazków".
Dodatkowo na pikniku znajdą się następujące stanowiska: robotyka dla dzieci, kącik krawiecki, odkrywanie przyrody, czyli mały poszukiwacz skarbów natury, bańki mydlane, kule sferyczne, techniki malarskie, tajemnice fotografii. Dla małych informatyków do dyspozycji będzie pracownia komputerowa, gdzie dzieci przeniosą się w świat ciekawostek informatycznych. Zarówno dla młodszych, jak i starszych - edukacyjne gry i programy obsługiwane na tablicach multimedialnych.
Aktywności na wszystkich stanowiskach będą zaplanowane w taki sposób, aby dać dzieciom wiele radości i niezapomnianych wrażeń, a jednocześnie, aby uczyć, wyjaśniać, pogłębiać wiedzę, odkrywać. Piknik naukowy może stać się plenerowym wydarzeniem upowszechniającym naukę. Dobra zabawa, uśmiechy dzieci i naukowy duch będą obecne w naszej dzielnicy na szeroką skalę.
Pragnę zaproponować jako bazę do zorganizowania niniejszego projektu wyposażoną w pracownię komputerową oraz tablice multimedialne szkołę podstawową przy ul. Słodkiej 2. Wyrażam zainteresowanie i chęć współpracy, a także oferuję pomoc w realizacji niniejszego projektu.
Uzasadnienie realizacji projektu
Białołęka jest dzielnicą ludzi młodych. Każdego roku przybywa na Białołęce mieszkańców, głównie młodych rodzin. Dlatego też pragnę zaproponować inicjatywę wspierającą społeczno - oświatowe zaplecze Białołęki. Wielkie "wybuchowe" wydarzenie, które rozbudzi naukową ciekawość najmłodszych, a i rodzicom przysporzy wiele zabawy. "Zabawa jest nauką, nauka zabawą. Im więcej zabawy, tym więcej nauki." (Glenn Doman) Zainspirowana powyższym cytatem, w obliczu tak licznej najmłodszej grupy mieszkańców Białołęki, a co za tym idzie ogromnej fali popytu na zajęcia, warsztaty itp. wszelkie atrakcje i inicjatywy skierowane do dzieci i młodzieży, pragnę zaproponować zorganizowanie białołęckiego pikniku naukowego pt. "Białołęcki Kiermasz Wiedzy". Piknik naukowy będzie okazją do zaspokojenia dziecięcej ciekawości, poznawania świata, naturalnej otwartości i chęci do eksperymentowania, obserwowania i doświadczania.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1. Pokazy naukowe, eksperymenty i doświadczenia - 2200 PLN
2. Pokaz z użyciem CO2 i Helu - 660 PLN
3. Pokaz z użyciem ognia i ciekłego Azotu - 660 PLN
4. Kula sferyczna (1 szt., 8 godzin) - 1650 PLN
5. Robotyka dla dzieci - 1100 PLN
6. Warsztat majsterkowania (łącznie z materiałami do pracy) - 1100 PLN
7. Kącik krawiecki, tajemnice fotografii, plener malarski - 1650 PLN
8. Edukacyjne pokazy i gry multimedialne - 880 PLN
9. Wynagrodzenie dla animatorów prowadzących gry i zabawy dla młodszych dzieci - 1760 PLN
10. Nagrody - 1100 PLN
11. Uporządkowanie budynku i terenu po imprezie - 550 PLN
12. Działanie mające na celu promocję imprezy - 1100 PLN
13. Ubezpieczenie - 330 PLN
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
14 740,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Dokumenty

Modyfikacje

30.01.2017 16:15
Koordynator w dzielnicy Białołęka
03.02.2017 10:12
Koordynator w dzielnicy Białołęka
04.04.2017 14:16
Koordynator w dzielnicy Białołęka
04.04.2017 14:46
Koordynator w dzielnicy Białołęka
30.05.2017 15:57
Koordynator w dzielnicy Białołęka

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany