Skarby Rembertowa. Czego nie wiesz o swojej dzielnicy?

1545
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Rembertów
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
7 200 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Oddano 276 głosów za tym projektem
Zgłoś swój pomysł Ikona Wyślij wiadomość do autora
Zwykle mieszkańcy poruszają się utartymi, stałymi szlakami, bardzo rzadko wybierając inne drogi. Zazwyczaj nie mają pojęcia co znajduje się po przysłowiowej drugiej stronie ulicy. Celem projektu jest zaprezentowanie ciekawych miejsc w dzielnicy z wykorzystaniem interaktywnej gry terenowej „geocaching”, polegającej na poszukiwaniu przy pomocy smartfona „skarbów” umieszczonych w interesujących miejscach.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
30.07.2018 13:09

W ramach projektu w kwietniu i maju 2018 r. odbyły się łącznie 4 warsztaty z geocachingu. Przez 90 minut części teoretycznej (szkolenie) oraz 150 minut części praktycznej (spacer po dzielnicy) uczestnicy dowiedzieli się m.in: - Czym właściwie jest Geocaching? - Jak zacząć zabawę? - Gdzie szukać skarbów

https://www.facebook.com/events/181380349153527/

Więcej informacji o Geocachingu: https://www.geocaching.pl/geocaching.php

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Kultury i Promocji dla Dzielnicy Rembertów

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Rembertów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Cała dzielnica
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Projekt zakłada podział spotkania na część teoretyczną (prezentującą wskazane zagadnienia) oraz praktyczną (pokazującą sposób użycia nabytej wiedzy w terenie). Część teoretyczna powinna być prowadzona w formie wykładu/warsztatów.

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Zwykle mieszkańcy poruszają się utartymi, stałymi szlakami, bardzo rzadko wybierając inne drogi. Zazwyczaj nie mają pojęcia co znajduje się po przysłowiowej drugiej stronie ulicy. Celem projektu jest zaprezentowanie ciekawych miejsc w dzielnicy z wykorzystaniem interaktywnej gry terenowej „geocaching”, polegającej na poszukiwaniu przy pomocy smartfona „skarbów” umieszczonych w interesujących miejscach.
Opis projektu
Większość osób nie zna okolicy w której mieszka. Ludzie poruszają się utartymi, stałymi szlakami: dom-praca, dom-sklep, dom-kościół, bardzo rzadko wybierając inne drogi. Zazwyczaj nie mają pojęcia/nie zdają sobie sprawy co znajduje się po przysłowiowej drugiej stronie ulicy.
Podobnie jest z historią miejsc, budynków, osób. Budynki, pomniki, przydrożne kapliczki i krzyże pomimo, że są niemymi świadkami historii to dla przeciętnego Kowalskiego są tylko nic nie znaczącą budowlą. Osoby które mieszkały w sąsiedztwie i tworzyły historię miejsca, miasta, kraju są absolutnie niekojarzone i nierozpoznawane.
Razem z rozwojem nowoczesnych technologii ludzie coraz rzadziej opuszczają swoje domy. Telewizja, komputer, smartfony stanowią dla niech całkowite źródło informacji oraz kontaktów społecznych. Oprócz odcięcia się od lokalnej społeczności ma to też negatywny wpływ na aktywność fizyczną, gorsze samopoczucie a w efekcie na pogorszenie zdrowia.

W odpowiedzi na powyższe powstała zabawa/gra terenowa/”lokalny przewodnik” – Geocaching. Gra ta bardzo szybko upowszechniła się w Ameryce i Europie Zachodniej, a od kilku lat rozwija się w Polsce.

Celem projektu jest zaprezentowanie ciekawych miejsc w dzielnicy z wykorzystaniem interaktywnej gry terenowej „geocaching”. Gra polega na poszukiwaniu skarbów umieszczonych w interesujących miejscach przy pomocy aplikacji zainstalowanej na smartfonie.
Cyklicznie organizowane warsztaty będą składały się z części teoretycznej (ogólne wprowadzenie do gry, obsługa aplikacji mobilnej, założenie bezpłatnego konta na stronie geocaching.com) oraz praktycznej (spacer po najbliższej okolicy połączony z poszukiwaniem lokalnych skrytek).
Po ukończeniu warsztatów uczestnicy będą potrafili samodzielnie posługiwać się urządzeniami mobilnymi w celu poszukiwania skrytek i odnajdywania ważnych i ciekawych miejsc w okolicy i dowolnym miejscu na świecie (rzeczywistość rozszerzona). Nauczą się jak odnajdywać i zakładać własne skrytki, przyczyniając się do popularyzowania wiedzy o dzielnicy. Nawiążą też kontakt z lokalną społecznością Geocaching Warszawa, która będzie udzielać niezbędnego wsparcia w razie potrzeby.
Uzasadnienie realizacji projektu
1. Edukacja regionalna, historyczna i krajoznawcza – propagowanie wiedzy o najbliższej okolicy.
2. Odkrycie walorów rekreacyjnych dzielnicy, jej historii, dorobku kulturowego, zasobów przyrodniczych.
3. Promocja aktywnego trybu życia w różnych grupach wiekowych.
4. Przedstawienie atrakcyjnego sposobu spędzania wolnego czasu.
5. Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej i sportu, wspomaganie wychowania i rozwoju psychofizycznego dzieci i młodzieży, aktywizacja osób starszych.
6. Wzmacnianie więzi społecznych i integracja międzypokoleniowa. Kształtowanie poczucia przynależności do społeczności lokalnej.
7. Popularyzowanie wiedzy z dziedziny technologii satelitarnych. Zapobieganie „analfabetyzmowi informacyjnemu” przez propagowanie praktycznej umiejętności obsługi urządzeń mobilnych.
8. Wyrabianie nawyków dbania o środowisko naturalne.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Projekt zakłada przeprowadzenie 4 spotkań składających się z części teoretycznej i praktycznej:
1. Część teoretyczna (90 minut): wynajęcie sprzętu multimedialnego, zatrudnienie trenerów, materiały szkoleniowe, materiały reklamowe, koszty oznakowania graficznego
2. Część praktyczna (150 minut): wynajęcie trenerów, przygotowanie skrytek testowych.
Koszt jednego spotkania: 1800zł
Roczny koszt 4 eventów: 7200zł


Szacunkowy koszt realizacji projektu:
7 200,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Modyfikacje

25.04.2017 12:41
Koordynator w dzielnicy Rembertów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany