Skarby Woli. Czego nie wiesz o swojej dzielnicy?

1668
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Wola
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
11 200 zł
Kategoria
 • edukacja
 • ochrona środowiska
 • sport
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Oddano 2662 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Celem projektu jest zaprezentowanie ciekawych miejsc w dzielnicy z wykorzystaniem interaktywnej gry terenowej "geocaching". Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się:
1. Na czym polega „geocaching”
2. Jak szukać skrytek przy pomocy smartfona

Po warsztatach uczestnicy będą potrafili posługiwać się urządzeniami mobilnymi w celu poszukiwania skrytek i odnajdywania ważnych i ciekawych miejsc.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
23.01.2019 15:13

W ramach projektu zorganizowano serię spacerów po dzielnicy, które przybliżyły wszystkim uczestnikom mijane na co dzień miejsca i obiekty. Uczestnicy przemierzali tematyczne trasy za pomocą wyjaśnionej przez prowadzących na starcie instrukcji spacerowania. Każdy z graczy miał za zadanie odszukać wszystkie punkty, w których poukrywane były zadania lub informacje pomagające dotrzeć do mety. Więcej o geocachingu na stronie: https://geocachingwarszawa.org/

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia dla Dzielnicy Wola

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Wola
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Cała dzielnica
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Projekt zakłada organizację 6 spotkań w formie warsztatów podzielonych na dwie części. Teoretyczną (prezentującą wskazane zagadnienia) oraz praktyczną (pokazującą sposób użycia nabytej wiedzy w terenie).

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Celem projektu jest zaprezentowanie ciekawych miejsc w dzielnicy z wykorzystaniem interaktywnej gry terenowej "geocaching". Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się:
1. Na czym polega „geocaching”
2. Jak szukać skrytek przy pomocy smartfona

Po warsztatach uczestnicy będą potrafili posługiwać się urządzeniami mobilnymi w celu poszukiwania skrytek i odnajdywania ważnych i ciekawych miejsc.
Opis projektu
Większość osób nie zna okolicy w której mieszka. Poruszamy się utartymi szlakami: dom-praca, dom-sklep, dom-kościół, rzadko wybierając inne drogi. Nie zdajemy sobie sprawy co znajduje się po drugiej stronie ulicy. Podobnie jest z historią miejsc, budynków, osób. Budynki, pomniki, przydrożne kapliczki i krzyże - niemi świadkowie historii są dla nas tylko nic nie znaczącą budowlą. Osoby które mieszkały w sąsiedztwie i tworzyły historię są nierozpoznawane. Razem z rozwojem nowoczesnych technologii coraz rzadziej opuszczamy swoje domy. Telewizja, komputer, smartfony stanowią dla nas jedyne źródło informacji oraz kontaktów społecznych. Odcinamy się od lokalnej społeczności, co ma też negatywny wpływ na aktywność fizyczną, gorsze samopoczucie i pogorszenie zdrowia.
W odpowiedzi na powyższe powstała gra terenowa – Geocaching. Gra polega na poszukiwaniu skarbów umieszczonych w interesujących miejscach przy pomocy aplikacji na smartfonie.
W trakcie 6 dwuczęściowych warsztatów, uczestnicy dowiedzą się na czym polega gra, jak korzystać z gry na smartfonie oraz jak znajdywać skrytki. Projekt przeznaczony jest dla 6 grup po 30 osób w każdym wieku.
Cyklicznie organizowane warsztaty będą składały się z dwóch części:
• wykładu trwającego 1,5 godziny: prezentacja ogólnych zasad oraz wprowadzenie do gry, obsługa aplikacji, założenie bezpłatnego konta na stronie geocaching.com. Po zakończeniu tej części uczestnicy dowiedzą się na czym polega gra geocaching, jakie typy i rozmiary skrytek można znaleźć, jakie jest podstawowe wyposażenie skrytki, co zrobić po znalezieniu skrytki, jak szukać skrytek oraz jak obsłużyć aplikację mobilną.
• 2,5 godzinnego spaceru po okolicznych skrytkach. Skrytki zostaną założone przez instruktorów na cele szkoleniowe. Będą to skrytki: tradycyjna, wieloetapowa, zagadka oraz letterbox hybrydowy. Druga część warsztatów ma na celu sprawdzenie zapamiętanych informacji oraz korektę nieskutecznych zachowań. Po ukończeniu tej części uczestnicy będą potrafili samodzielnie znajdywać skrytki, wiedzieć jak podjąć skrytkę, żeby nie wzbudzić zainteresowania osób postronnych. Nauczą się również jak zakładać skrytki, przyczyniając się do popularyzacji wiedzy o dzielnicy.
Uzasadnienie realizacji projektu
1. Edukacja regionalna i krajoznawcza – propagowanie wiedzy o najbliższej okolicy.
2. Odkrycie walorów rekreacyjnych dzielnicy, jej historii, dorobku kulturowego, zasobów przyrodniczych.
3. Promocja aktywnego trybu życia w różnych grupach wiekowych.
4. Przedstawienie atrakcyjnego sposobu spędzania wolnego czasu.
5. Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej i sportu, wspomaganie wychowania i rozwoju psychofizycznego dzieci i młodzieży, aktywizacja osób starszych.
6. Wzmacnianie więzi społecznych i integracja międzypokoleniowa. Kształtowanie poczucia przynależności do społeczności lokalnej.
7. Popularyzowanie wiedzy z dziedziny technologii satelitarnych. Zapobieganie „analfabetyzmowi informacyjnemu” przez propagowanie praktycznej umiejętności obsługi urządzeń mobilnych.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Projekt zakłada przeprowadzenie 6 spotkań składających się z części teoretycznej i praktycznej:
1. Część teoretyczna (90 minut)
2. Część praktyczna (150 minut)
Koszty realizacji projektu:
- sala miejska ze sprzętem multimedialnym (sala należąca do zasobów dzielnicy) (0 zł)
- zatrudnienie dwóch trenerów na 4 godzinne spotkania, składające się z 1,5 godzinnej części teoretycznej oraz 2,5 godzinnej części praktycznej (6 spotkań x 4 h x 2 trenerów = 4800 zł)
- druk materiałów dla uczestników (broszura o geocechingu, mapa, pamiątkowy "certyfikat" - Polish Wood Geocoin) (6 spotkań x 30 uczestników x 15 zł osobę = 2700 zł)
- promocja projektu (druk plakatów, ulotek, prowadzenie strony projektu) (6 spotkań x 250 zł na materiały do jednego spotkania = 1500 zł)
- przygotowanie skrytek szkoleniowych (każda skrytka powinna zawierać: logbook, czyli dziennik znalezieni, długopis). Skrytki powinny być wykonane z plastikowych pojemników hermetycznych lub zakręcanych. Skrytki umieszczone zostaną na terenach ogólnodostępnych w pobliżu atrakcyjnych turystycznie lub przyrodniczo miejsc (6 spotkań x 4 skrytki x 50 zł za jedną skrytkę = 1200 zł)
- księgowość (300 zł)
- koordynacja projektu (700 zł)
Podane powyżej koszty są kosztami brutto.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
11 200,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Modyfikacje

06.02.2017 13:28
Koordynator w dzielnicy Wola
18.04.2017 11:36
Koordynator w dzielnicy Wola
18.04.2017 12:53
Koordynator w dzielnicy Wola

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (3)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Ciekawy projekt :)

  A co w latach kolejnych ?
  Czy jest to projekt 1-roczny ?
  Mieszkaniec1339  19.03.2017 23:49
 • Wooow! Nawet nie wiedziałem, ze jest tyle ciekawostek w okolicy. Mam nadzieję, że projekt wygra a w następnych latach będzie kontynuowany!
  Mieszkaniec9009  28.03.2017 12:08
 • Na razie jest to projekt jednoroczny, ale nie wykluczam że może być kontynuowany w latach kolejnych.
  Mieszkaniec9694  28.03.2017 12:13 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany