Ochrona drzew Saskiej Kępy za pomocą specjalistycznych rozwiązań poprawiających ich żywotność i zwiększających bezpieczeństwo przechodniów

1812
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Praga-Południe
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
98 500 zł
Kategoria
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Oddano 2057 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Specjalistyczne rozwiązania, które poprawią stan drzew i przedłużą im życie, a także sprawią, że drzewa będą zdrowsze i mniej kruche, a więc bezpieczniejsze dla przechodniów. Wiązania elastyczne w koronach drzew spowodują, że jeśli nawet podczas wichury konar złamałby się, to nie spadnie na samochód lub człowieka, ale zawiśnie na drzewie.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
22.01.2019 15:35

Założono 31 szt wiązań elastycznych, 200 szt. drzew poddano mikoryzacji , a 90 szt. drzew poddano zabiegowi aeracji wraz z mulczowaniem zrębkami.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Praga Południe

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Południe
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Saska Kępa
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Cały obszar Saskiej Kępy. Drzewa na terenach będących w zarządzie władz samorządowych i podległych im jednostek.

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Specjalistyczne rozwiązania, które poprawią stan drzew i przedłużą im życie, a także sprawią, że drzewa będą zdrowsze i mniej kruche, a więc bezpieczniejsze dla przechodniów. Wiązania elastyczne w koronach drzew spowodują, że jeśli nawet podczas wichury konar złamałby się, to nie spadnie na samochód lub człowieka, ale zawiśnie na drzewie.
Opis projektu
Zostaną zastosowane specjalistyczne rozwiązania, które poprawią stan drzew na Saskiej Kępie i przedłużą im życie, a także sprawią, że drzewa będą zdrowsze i mniej kruche, a więc bezpieczniejsze dla przechodniów. Wiązania elastyczne w koronach drzew spowodują, że jeśli nawet podczas wichury konar złamałby się, to nie spadnie na samochód lub człowieka, ale zawiśnie na drzewie. Rozwiązania te to: założenie wiązań elastycznych na 30 drzew; wymiana wierzchniej warstwy gleby wokół drzewa + wykonanie otworów napowietrzających system korzeniowy dla 90 drzew; mikoryzy dla ok. 200 drzew. Przed zastosowaniem ww. rozwiązań powstanie specjalistyczne opracowanie dendrologiczne przedstawiające drzewa wybrane do ww. zabiegów, wraz z podaniem, które zabiegi są konieczne dla których drzew i specyfikacją dotyczącą szczegółów przeprowadzenia zabiegów. Opracowanie to wykona dendrolog związany z renomowaną placówką naukową, zajmujący się naukowo nowoczesnymi rozwiązaniami poprawiającymi stan drzew w miastach i mający w tej dziedzinie doświadczenie i dokonania. Typowanie drzew do specjalistycznych zabiegów będzie się odbywało nie tylko z udziałem urzędników i dendrologów, ale też mieszkańców i organizacji ekologicznych działających na terenie dzielnicy. Mieszkańcy i organizacje zostaną powiadomione przez urząd dzielnicy o możliwości zgłaszania drzew do ww. zabiegów poprawiających ich żywotność.
Dopełnieniem projektu będą dwa spotkania edukacyjne z dendrologiem dla mieszkańców i urzędników: 1 w terenie i 1 w postaci spotkania dyskusyjnego ze specjalistami (np. Prom Kultury lub Urząd Dzielnicy).
Opracowanie dendrologiczne, które będzie umieszczone w Internecie, i spotkania z dendrologiem będą dostępne dla zainteresowanych ochroną drzew mieszkańców Warszawy oraz dla urzędników. Na spotkaniach mieszkańców i urzędników z dendrologami omówione zostaną założenia projektu oraz podstawy oceny i metody ochrony i popranej pielęgnacji drzew. Dzięki spotkaniom ze specjalistami uczestnicy dowiedzą się jak oceniać drzewa i chronić je. Zdobędą podstawy wiedzy, jak odróżniać, czy drzewo trzeba za wszelką cenę chronić, czy np. usunąć, bo może powodować zagrożenie dla ludzi. Dzięki pogłębieniu wiedzy uczestników projektu będzie mniej konfliktów społecznych dotyczących ochrony drzew.
Uzasadnienie realizacji projektu
Zieleń jest wizytówką Saskiej Kępy. Stare drzewa to jej największe piękno. Niestety są zaniedbane, zamiast specjalistycznych zabiegów stosowane są wobec nich najczęściej duże cięcia gałęzi lub wycinki, co generuje konflikty między mieszkańcami chcącymi chronić drzewa a urzędnikami oskarżanymi przez nich o dewastowanie drzew. Podłoże pod wieloma drzewami jest udeptane, źle napowietrzone, system korzeniowy poddany dużemu stresowi, przez co drzewa są w złej kondycji. Drzewa takie, z poobcinanymi gałęziami, schną, stają się bardziej kruche i mniej bezpieczne dla przechodniów. Dlatego potrzebne jest wprowadzenie specjalistycznych rozwiązań poprawiających stan drzew. Dzięki temu będzie mniej konfliktów społecznych a drzewa będą bezpieczniejsze dla przechodniów.

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1.Założenie wiązań elastycznych na 31 drzew - 36 000zł (31x 1200 drzewo)
2.Wymiana wierzchniej warstwy gleby wokół drzewa + wykonanie otworów napowietrzających system korzeniowy dla 90 drzew - 45000 (90x 500 drzewo)
3. Mikoryzy - 13000 zł dla ok. 200 drzew (od 50 do 500 za drzewo, w zależności od wielkości)
4. Dwa spotkania z dendrologiem dla mieszkańców i urzędników: 1 w terenie i 1 w postaci spotkania dyskusyjnego ze specjalistami (np. Prom Kultury lub Urząd Dzielnicy) - 1 000 zł
5. Specjalistyczne opracowanie dendrologiczne przedstawiające drzewa wybrane do ww. zabiegów, wraz z podaniem, które zabiegi są konieczne dla których drzew i specyfikacją dotyczącą szczegółów przeprowadzenia zabiegów - 2300 zł

razem koszt 98 500 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
98 500,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Modyfikacje

20.03.2017 20:34
Autor projektu

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • czy nie jest to ten sam projekt który w ubiegłym roku-zwyciężył? https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/projekt/3328
  Na podstawie raportu urzędnicy miejscy będą mogli lepiej dbać o drzewa, dowiedzą się więcej jak je chronić i pielęgnować, a nie tylko przycinać i wycinać. Dzięki pogłębieniu wiedzy mieszkańców i urzędników będzie mniej konfliktów społecznych na płaszczyźnie ochrony drzew.
  Inwentaryzacja i ocena dendrologiczna drzew na Saskiej Kępie oraz przygotowanie specjalistycznych zaleceń jak o nie dbać, pielęgnować i przedłużyć im życie. Dzięki ocenie dendrologicznej będzie także możliwe wytypowanie drzew do odpowiedniego zabezpieczenia, aby nie stanowiły zagrożenia dla mieszkańców. Specjalistom badającym drzewa będą towarzyszyli mieszkańcy, którzy chcą chronić drzewa. projekt ma kosztować 64 970,00 zł-ten obecnie składany już 98 500 zł-i w treści również ma polegać za przeglądzie drzew i spisaniu raportu i pouczeniu urzędników jak maja podcinać i pielęgnować drzewa
  Alicja Wydro  24.01.2017 17:36
 • Na Saskiej Kępie jest bardzo wiele drzew. Ich ochrona wymaga znacznych nakładów i niestety nie da się ich wszystkich objąć odpowiednimi działaniami jedynie w ramach budżetu obywatelskiego dla jednego roku.
  Mieszkaniec1152  09.02.2017 20:57
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany